Poboży na niedzielę: Polityczny kalendarz na 2014 rok

Błażej Poboży    2014-01-05 19:08:07

Ten rok obfitować będzie w ważne wydarzenia polityczne. Stolica dwukrotnie ruszy w wyborczy taniec. Hanna Gronkiewicz-Waltz powalczy o trzecią kadencję, a Platforma spróbuje utrzymać przewagę w Radzie Warszawy. Nie będzie łatwo. PiS ma mocnego kandydata i przychylność sondaży. SLD stawia na młodość i zmianę. Na niespodziankę liczą także Twój Ruch, Polska Razem i WWS. A przecież polityka warszawska to nie tylko wybory...

Styczeń - luty

Początek roku upłynie mieszkańcom stolicy w kolejkach po Kartę Warszawiaka, która pozwoli im uniknąć negatywnych skutków kolejnej podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Pod koniec stycznia dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego przedstawią wyniki przeprowadzonych konsultacji społecznych. W lutym uwaga wszystkich będzie skupiona na ciągnącej się miesiącami sprawie stołecznych śmieci. Wydaje się, że katastrofa już nam nie grozi, ale do szczęśliwego finału sporo brakuje. Na razie stosowne umowy ws. zagospodarowania odpadów podpisało tylko 8 dzielnic. Pozostałych 10 nadal czeka na rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej. Nawet jeśli jednak KIO nie podejmie decyzji do końca miesiąca, mieszkańcy nie muszą się obawiać. Ratusz po prostu przedłuży obowiązywanie tymczasowych przepisów (tzw. system pomostowy). Jest też szansa, że zima nie zaskoczy drogowców, którzy wręcz stoją w przysłowiowych „blokach” oczekując na pierwsze opady śniegu.

Marzec - kwiecień

Topniejący śnieg odsłoni fikcję przepisów obowiązujących właścicieli czworonogów. Marzec przyniesie pierwsze doświadczenia z obowiązywania nowego systemu odbioru odpadów komunalnych. We wspólnotach mieszkaniowych odbędą się coroczne zebrania, a w spółdzielniach walne zebrania członków. W Radzie Warszawy zaktywizują się radni wiedząc, że to ostatni czas choćby na podreperowanie statystyk w zakresie liczby złożonych interpelacji. Warto pokazać się partyjnym liderom oraz utrwalić w świadomości mieszkańców. Tym bardziej, że obrady rady miasta są przecież otwarte oraz transmitowane w internecie. Niewykluczone, że w Radzie Warszawy powstanie też nowy klub. Z różnych źródeł docierają do nas plotki mówiące o powstaniu klubu radnych Polski Razem. Nowy podmiot miałoby tworzyć trzech radnych PO, jeden PiS i być może jeden niezrzeszony. Ale to tylko plotki, a nimi poważne portale polityczne się nie zajmują. W kwietniu na ulice Warszawy śmielej wkroczy „europejska” polityka. Bardzo dosłownie. Z bilbordów spoglądać będą na nas najważniejsi politycy, a za wycieraczkami aut znajdziemy inne niż zwykle ulotki reklamowe. Na kilka tygodni nasze miasto utonie w wyborczej propagandzie przed majowymi wyborami.

Maj

Wybory do Parlamentu Europejskiego tylko pozornie nie są związane z Warszawą. Tak naprawdę łączy je więcej niż może nam się wydawać. Wysoki poziom upartyjnienia stołecznego samorządu sprawia, że wybory te będą zwłaszcza dla dużych partii sprawdzianem ich organizacyjnych możliwości. Będą też najlepszym sondażem pozwalającym na stosunkowo dużej próbie oszacować szanse przed jesiennymi wyborami lokalnymi. Taka kolejność wyborów jest korzystna zwłaszcza dla trzech dużych partii PO, PiS i SLD oraz najnowszej inicjatywy Polski Razem. Sprzyjać im będzie intensywna kampania ogólnopolska, która siłą rzeczy przyczyni się do promocji warszawskich organizacji tych stronnictw. Z tych samych względów na wyborach europejskich w stolicy nie skorzystają komitety lokalne tj. Warszawska Wspólnota Samorządowa, Inicjatywa Mieszkańców Warszawy oraz komitety dzielnicowe. Otwartym jest pytanie o Twój Ruch, który będzie tylko częścią koalicji na wybory do PE – Europa Plus. Jeśli miałby zadziałać tu mechanizm podobny jak w przypadku grubej trójki (czwórki) partia Palikota musiałaby uwzględnić swój szyld w naziwe komitetu wyborczego.

Czerwiec

Był czas kampanii i wyborów, pora  na czas rozliczeń. W polskiej polityce wyroki na ogół zapadają szybko. Po wyborach do PE w czterech (ew. pięciu) partiach odpowiednie gremia przeanalizują zaangażowanie poszczególnych struktur czy wręcz działaczy w kampanię, a efekty tej analizy będą koronnym argumentem przy dokonywaniu korekt na jesiennych listach wyborczych. W niektórych partiach zwłaszcza młodym działaczom już zapowiedziano, że ich ewentualny start do rad dzielnic lub rady Warszawy z „biorących” miejsc uzależniony jest właśnie od rezultatów wyborów do PE. To jedna z konsekwencji. Drugą może być próba desantu najważniejszych figur, którym nie uda się wywalczyć mandatu do PE. Dotyczyć to będzie zwłaszcza PR i SLD, które na Wiejskiej nie mają aktualnie reprezentantów ze stolicy. Niewielka porażka (dobry wynik, ale bez mandatu) Kowala, Poncyljusza lub Wiplera (trwają spekulacje, kto otworzy listę do PE w okręgach Warszawa I i Warszawa II) może skłonić go do walki o partyjną nominację w wyborach na prezydenta miasta. Sukces (mandat) automatycznie wyłączy takiego kandydata z jesiennej rywalizacji.

Lipiec - sierpień

Wakacje przyniosą nam odpoczynek od polityki. Tej dużej, jak i tej warszawskiej. Opadnie kurz po wyborach europejskich, a o samorządowych myśleć będą raczej stratedzy kampanii wyborczych i specjaliści od kreowania wizerunku. Politycy będą szlifować listy, ale raczej w zaciszu gabinetów. Dla nich to czas na ostatnie spektakularne transfery oraz stworzenie oferty programowej. Warszawiacy będą raczej na wakacjach, a ci co zostaną w pracy korzystać będą z licznych imprez kulturalnych i rozrywkowych, które przygotuje dla nich miasto lub poszczególne dzielnice. Korków może być trochę więcej niż zwykle, bo choć na ulicach będzie tradycyjnie mniej samochodów, drogowcy zintensyfikują swoje działania, tak by ich efekty dało się zauważyć jesienią.     

Wrzesień - październik

Po wakacjach życie polityczne w Warszawie wyraźnie nabierze tempa. We wrześniu spodziewać się możemy licznych konferencji naukowych lub publikacji raportów o stanie miasta. Wyraźnie zaktywizuje się ratusz. Hanna Gronkiewicz-Waltz otworzy jakąś siłownię plenerową, zainauguruje nowy rok szkolny w kilku placówkach oświatowych, a może wzorem premiera Tuska odwiedzi nawet jakąś „zwykłą warszawską rodzinę”. Hitem przełomu września i października będzie otwarcie z wielką pompą centralnego odcinka II linii warszawskiego metra.  Wstęgi, kwiaty, wywiady w mediach ogólnopolskich. Opozycja także będzie się starała przebić ze swoim przekazem: „że późno”, „że nie cała”, „że za drogo”. Na ile skutecznie to się okaże. W październiku ruszy też właściwa kampania samorządowa. W całej Warszawie plakaty, ulotki, wiece. Każdy z kandydatów będzie starał się przedstawić jako najbardziej warszawski, obywatelski, najlepszy. W kampanię włączy się premier, ale to raczej tylko wtedy jeśli sondaże będą niekorzystne dla kandydatki PO. Redakcja „Polityki Warszawskiej” pracować będzie na trzy zmiany. Dziennikarze portalu zaczną postulować wzrost wynagrodzeń. Politycy będą natomiast pomstować, że zabrakło relacji z otwarcia 3 km nowej ścieżki rowerowej czy też wizyty jednego burmistrzów w dzielnicowej bibliotece. 

Listopad

Bez wątpienia to będzie najważniejszy miesiąc nie tylko dla Warszawy. Ostatnie dni kampanii. Na pewno brutalnej i ostrej, czego przedsmak mieliśmy w referendum. Przy, miejmy nadzieję, jak największej frekwencji 16 listopada mieszkańcy stolicy wybiorą swoich przedstawicieli. Wybierzemy 60-osobową Radę Warszawy i 18 rad dzielnicowych. Choć od nich wiele będzie zależeć uwaga mediów skupi się na wyborze prezydenta miasta. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że w walce tej zmierzą się Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO), Piotr Gliński (PiS), Sebastian Wierzbicki (SLD), Piotr Guział (WWS), a w razie porażki w wyścigu do Brukseli z pewnością także Ryszard Kalisz (DWP) i może Andrzej Rozenek (TR). Ponieważ tym razem raczej na pewno nie skończy się na jednym głosowaniu trzej ostatni potraktują pierwszą turę jak prawybory. Pytanie czy któremuś z nich uda się stanąć w szranki z kandydatką PO. Dużo zależeć tu będzie od kandydata Polski Razem, który odbierze głosy zwłaszcza wystawionym przez PO i PiS oraz od wyniku kandydata SLD. Choć trudno wyrokować z takim wyprzedzeniem równie ciekawy będzie układ miejsc w Radzie Miasta. PO raczej utraci samodzielną większość i będzie zerkać w stronę SLD. Jeśli do Rady uda się wejść WWS i/lub partii Gowina możliwych scenariuszy będzie więcej, a głównym rozgrywającym obok PO stanie się PiS. Najciekawsza choć niestety poza zainteresowaniem głównych mediów będzie sytuacja w dzielnicach. Z pewnością w radzie niejednej z nich swoją obecność zaznaczą lokalne komitety mieszkańców.

Grudzień

Dopinanie koalicji. Wybrany w drugiej turze prezydent miasta będzie prowadził negocjacje z liderami zwycięskich list. Mimo mocnej identyfikacji kandydata z partią wynik personalny i wynik listy partyjnej do rady miasta nie muszą być przecież podobne. Warto przypomnieć, że np. w ostatnich wyborach popierany przez PiS Czesław Bielecki uzyskał gorszy rezultat niż partia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach do Rady Warszawy. Stąd też rozmowy koalicyjne mogą być bardzo trudne, a ich efekt wcale niejednoznaczny. Najciekawszą dla komentatorów i najgorszą dla Warszawiaków byłaby sytuacja, w której prezydent nie miałby stabilnej większości w Radzie. Mogłoby to oznaczać długotrwały klincz i próbę przeciągania poszczególnych radnych do obozu zwycięskiego prezydenta. 

To będzie niesamowity rok w polityce warszawskiej.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...