Puste ławy Platformy, czyli sesja której nie było

Daniel Nowak    2013-05-17 14:03:25

10 maja piętnastu radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyło na ręce przewodniczącej Rady Warszawy wniosek w sprawie zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Motyw przewodni? Problem wywozu śmieci i bałagan z tym związany. Do tablicy wywołano również Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Wszystko na nic, radni PO postanowili zerwać kworum i nie dopuścić tym samym do realizacji planu stołecznego klubu PiS.

Około godziny 8:50 przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski wystąpił w kuluarach z krótkim komunikatem dla dziennikarzy. W swojej wypowiedzi wyłożył powody, dla których radni PO nie wezmą udziału w dzisiejszym posiedzeniu –  Na ostatniej sesji, tydzień temu, radni PO zgłosili projekt stanowiska w sprawie zmiany systemu naliczania opłat za wywóz śmieci w domkach jednorodzinnych. To spowodowało, że nasi koledzy z PiSu złożyli wniosek o sesję nadzwyczajną. To było dla nas spore zaskoczenie. Nie ma żadnych powodów, żeby traktować tę sprawę jako nagłą. Rada już głosowała i odrzuciła te stawki, które PiS proponuje. W najbliższy czwartek odbędzie się następne posiedzenie, na którym zajmiemy się projektem zmiany uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz zostanie przedstawiona informacja Prezydent m. st. Warszawy na temat przygotowania miasta do wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Dzisiejsza sesja to wyłącznie demonstracja polityczna PiSu organizowana za publiczne pieniądze. A w takich demonstracjach nie zamierzamy uczestniczyć. Jak powiedzieli, tak zrobili. Ławy radnych Platformy Obywatelskiej świeciły pustkami. Chwilę później Wiceprzewodnicząca Rady Ewa Masny zamknęła posiedzenie. Listę obecności podpisały dwadzieścia dwie osoby.

Swojego oburzenia wobec takiego stanu rzeczy nie krył Maciej Wąsik, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie – Zdecydowaliśmy się zwołać dzisiejszą  sesję, gdyż na poprzednich obradach sama PO stwierdziła, że popełniła duże błędy przy pracy nad uchwałą śmieciową. Chcieliśmy skorygować te błędy. Niestety, po raz kolejny okazuje się, że radni Platformy nie potrafią stanąć z otwartą przyłbicą przed mieszkańcami miasta i przyznać się do błędu. Nie potrafią przyjść na sesję, żeby porozmawiać o niezwykle ważnych uchwałach, moim zdaniem najważniejszych w tej kadencji. Naszym zdaniem obecny kształt uchwały śmieciowej może doprowadzić do poważnego kryzysu.  Prosiliśmy także, żeby na dzisiejszej sesji była Pani Prezydent Gronkiewicz-Waltz. Chcielibyśmy wiedzieć co dzieje się w kwestii przygotowania miasta do wdrożenia nowego systemu odbioru śmieci. Media donoszą, że przetarg w tej sprawie jest źle przygotowany, że może być ustawiony, że jedna firma jest preferowana. Pytamy więc – gdzie jest Pani Prezydent Gronkiewicz-Waltz? Dzisiejsze zachowanie Platformy i zachowanie władz miasta to karygodne lenistwo. Jesteśmy ogromnie rozczarowani taką postawą. Dariusz Figura z PiS zaznaczył również, że radni Platformy nie pojawili się na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska.

Podobnego zdania byli obecni na sali obrad mieszkańcy, w większości zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości.  Z przeznaczonej dla warszawiaków trybuny usłyszeć można było między innymi okrzyki Tchórze, tchórze! Zapytani przez nas o powód swojego oburzenia odpowiadali – Tak istotną sprawę dla nas jak uchwała śmieciowa radni traktują nieodpowiedzialnie. Jest to wstyd i hańba dla radnych Platformy. Dobrze, że część radnych przyszła i czuje się w obowiązku dyskutować o trudnych tematach.

Poprosiliśmy również o zajęcie stanowiska klub SLD. Jak powiedział naszemu portalowi radny Bogdan Żuber - Nieobecność radnych PO można oceniać w kilku kategoriach. Po pierwsze można stwierdzić, że stchórzyli, ale z drugiej strony być może będą proponować nowe rozwiązania w czwartek. Wydaje mi się, że powinniśmy więcej na temat śmieci rozmawiać, gdyż na razie ta kwestia jest dyskutowana na posiedzeniach Rady w sposób nierzetelny. Żuber odniósł się również do zarzutów dotyczących przebiegu przetargu –  Słowo „ustawiony” ma swoje negatywne konotacje i jest zwrotem zbyt drastycznym. Na pewno w przetargu preferuje się miejską firmę. Według naszego klubu nie jest to właściwie przeprowadzana procedura i mamy sporo zastrzeżeń.

Uchwała śmieciowa stanowi poważny problem zarówno dla radnych jak i władz miasta. Dziś mieliśmy kolejną odsłonę politycznego spektaklu, który próbują zagospodarować obie strony konfliktu. Z jednej strony mamy radnych Platformy Obywatelskiej, którzy starają się unikać rozmowy o śmieciach. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość  próbuje na tej sprawie zbić polityczny kapitał. Do przyszłego czwartku pytanie o to czy i w jaki sposób Warszawa poradzi sobie ze śmieciowym problemem pozostaje otwarte.

Wniosek w sprawie zwołania nadzwyczajnej sesji

 

Daniel Nowak. Paweł Krulikowski.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...