Nowy właściciel Legii chce zwolnienia klubu z czynszu za stadion

Adam Kielar    2014-01-10 13:31:22

Od czwartku warszawska Legia ma nowego właściciela. Dariusz Mioduski, do niedawna prezes Kulczyk Holding, odkupił od koncernu ITI 80 proc. udziałów. Pozostałe 20 proc. trafiło w ręce obecnego prezesa Legii, Bogusława Leśnodorskiego. Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o rewolucji, ale na pewno można się spodziewać zmian. Nowe władze chcą na przykład, by Legia nie musiała płacić miastu czynszu za stadion przy Łazienkowskiej 3.

Budowę otwartego w 2010 roku, nowego stadionu Legii, sfinansowała  Rada Warszawy, decyzją z czerwca 2007 roku. Przyznano na ten cel ok. 360 mln zł (w 2008 roku dodano dodatkowe 100 mln). Sprawa budziła wiele kontrowersji, gdyż niektórzy uznali tę decyzję za swego rodzaju haracz, w zamian za który media, należące do ITI, miały wspierać Platformę Obywatelską.

Stadion pozostaje wciąż własnością miasta. Legia musi płacić za jego dzierżawę oraz utrzymanie ok. 12 mln złotych rocznie. Nie podoba się to nowym właścicielom. – Wierzymy, że miasto zwolni nas z czynszu za stadion. Utrzymujemy go i wnosimy dużo do społeczności lokalnej - powiedział na konferencji prasowej Leśnodorski. – Nie chcemy być traktowani gorzej niż inne kluby w Polsce – dodał. Dariusz Mioduski z kolei zapowiedział, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze nie zostaną zmarnowane. – Jeśli miasto odpuści nam czynsz, to pieniądze przeznaczymy na szkolenie młodzieży.

Ratusz, ustami wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego, który jest odpowiedzialny za sport, zapowiada, że nie ma szans na zwolnienie Legii z czynszu. – To dość poważne wystąpienie - stwierdził Dąbrowski. – Ja jestem legionistą, nigdy nie ukrywałem tego, że zależy mi na dobru tego klubu, i to nie tylko drużyny piłkarskiej, ale takiej deklaracji, zwolnienia z czynszu, złożyć nie mogę. – oznajmił.

Jak dodał wiceprezydent, formalnych rozmów w tej kwestii nie ma, ale nie wyklucza dialogu z klubem. – Rozmawiać trzeba, ale to trudny temat. Bo co miasto dostałoby w zamian? Nie może być tak, że miasto ma tylko Legię, a Legia ma stadion, który zbudowało jej i opłaca miasto - zaznaczył Dąbrowski.

Radny Maciej Wąsik (PiS) na Facebooku dość żartobliwe skomentował ten pomysł:

Wtórowała mu radna Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD):

Informację o nowym właścicielu Mistrza Polski rano podał portal Weszło! Od razu Internet zaczął huczeć od komentarzy i spekulacji. Wielu kibiców (zwłaszcza tych najbardziej fanatycznych) ucieszyło się z tej decyzji, gdyż dla dużej ich części ITI było „okupantem”, który niszczył ruch kibicowski na Legii. Przyjście na początku ubiegłego roku Bogusława Leśnodorskiego, który wznowił dialog na linii władze klubu – kibice spowodował uspokojenie nastrojów, ale dalej można było się spotkać z głosami krytycznymi wobec dotychczasowego właściciela.

Dariusz Mioduski od początku zapowiada, że to właśnie kibice są najważniejsi na Legii. – Kibice są najważniejsi. To dla nich się to robi, to dzięki nim to wszystko ma sens. Mówiąc o kibicach, mam na myśli nie tylko tych najbardziej oddanych, którzy przychodzą na "Żyletę", jeżdżą na wyjazdy i tak wspaniale dopingują drużynę. To także ci, którzy śledzą informacje w gazetach, w internecie, obserwują życie Legii z mniejszych miast na Mazowszu czy z innych miejsc Polski i świata - mówi Mioduski w wywiadzie dla oficjalnego portalu legia.com. Od razu jednak nowy właściciel przestrzegł, że na Ł3 nie ma miejsca dla bandytów. – Jest oczywiście niewielka grupa osób, która zakładając klubowe barwy, niszczy, dewastuje, a przede wszystkim okazuje brak szacunku dla innych. Takich kibiców nie chcemy. Bycie kibicem Legii zobowiązuje. Zakładając barwy klubu, bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego wizerunek. – podsumował.

Czy Legia pod rządami Mioduskiego oraz Leśnodorskiego stanie się silną, rozpoznawalną marką na sportowej mapie Europy? „Po owocach ich poznacie”, ale przynajmniej w moim przekonaniu jest na to bardzo duża szansa. Oby tylko poziom sportowy drużyny pod wodzą nowego trenera, Norwega Henninga Berga był równie wysoki jak poziom organizacyjny.

Źródła: sport.pl, weszlo.com, legia.com

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...