Wygrali aktywiści

Agata Witkowska    2014-01-12 18:43:55

Rok 2014 powoli nabiera rozpędu. Przeżyliśmy jakoś czas wszechobecnych rankingów i podsumowań, niektórzy pokusili się nawet o zrobienie prognozy. Jak wiadomo – nowy rok nie może nastać póki wszyscy zainteresowani nie udowodnią, że hasło „nie znam się, to się wypowiem” odnosi się do całej reszty, tylko nie do nich. Żarty żartami, ale przecież wszyscy lubimy pożegnać się ze „starym rokiem” dłuższą chwilą refleksji, spojrzeniem ostatni raz wstecz, przygotowaniem się na nowe z poczuciem, że dużo się już stało i wiele się zrobiło. Chociaż mój facebookowy newsfeed z pewnością poczuł w okresie noworocznym rankingowy przesyt, dopiero drugi tydzień stycznia przyniósł mu wyczekiwane podsumowanie najlepszych warszawskich inicjatyw oraz wyróżnienia dla ludzi najbardziej i najmniej zaangażowanych w życie lokalnej społeczności.

22 grudnia pisałam o organizowanym przez Bar Studio plebiscycie „Śledź warszawski”. Po 20 dniach, 10316 oddanych głosach (w tym tylko 4532 ważnych), 147 nominowanych zgłoszonych akcjach, warszawiacy zadecydowali – najciekawszą miejską inicjatywą 2013 roku (500 głosów) był Saski 2018. „Jeżeli jesteście zwolennikami zakończenia odbudowy Warszawy i przywrócenia jej ostatniego nieodbudowanego symbolu miasta, jednego z najczęściej fotografowanych przed wojną pałaców w stolicy, zapraszamy do poparcia naszej inicjatywy i rozpowszechnienia jej wśród znajomych” – celem działalności popieranego przez 14 tysięcy facebookowiczów stowarzyszenia Saski 2018 jest doprowadzenie do odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego na 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugie miejsce przyznano Teatrowi Pijana Sypialnia, dzięki któremu mamy możliwość poczucia klimatu starej Warszawy, trzecie zaś otrzymał Otwarty Jazdów, czyli inicjatywa dzięki której opuszczone domki fińskie powróciły do życia w formie przestrzeni działań kulturalno-obywatelskich. W pierwszej dziesiątce znajdziemy także Klubokawiarnię Kicia Kocia, Państwomiasto, Teatr WARSawy oraz drugą część mapy „Tu było, tu stało”. Tuż za podium uplasował się sympatyczny Targ Śniadaniowy oraz – tutaj wielkie ukłony w stronę 88 głosujących – powstanie portalu Polityka Warszawska. Lepszego towarzystwa nie mogliśmy sobie wyobrazić.

„Kto w minionym roku najbardziej zasłużył się dla warszawiaków, a kto tylko utrudniał mieszkańcom życie? Spieraliśmy się, dyskutowaliśmy i zupełnie niejednomyślnie zdecydowaliśmy, w czyje ręce powędrują "Stołek" i "Noga od Stołka"” – 7 stycznia swoje nagrody po raz siódmy rozdała także Gazeta Stołeczna. Celem plebiscytu jest wyłonienie osób, które zmieniają nasze miasto na lepsze, oraz tych, którzy ile mogą, tyle zepsują. W gronie nominowanych do „Stołka” znalazło się między innymi Stowarzyszenie Żoliborzan (za wygraną z soleniem ulic) czy Adam Zając ze stowarzyszenia Siskom (za działanie na rzecz osób niepełnosprawnych). Do niechlubnej „Nogi” nominowano zaś m.in. organizatorów Marszu Niepodległości i Tomasza Gamdzyka (obu nominacji raczej nie trzeba tłumaczyć). „Stołek” od czytelników powędrował do Zbigniewa Sajkiewicza – trenera niepełnosprawnych sportowców. Dziennikarski „Stołek” przypadł zaś związanej z Krytyką Polityczną Joannie Erbel – 29-letniej dokrorantce socjologii, aktywistce, która była zaagnażowana w większość najważniejszych tegoroczych miejkich inicjatyw i akcji. Broniła przed zabetonowaniem alejki w Lasku Bielańskim, broniła domków fińskich, drzew w Ogrodzie Krasińskich, Prasowego. Dąży do stworzenia mapy warszawskich pustostanów, blokuje eksmisje lokatorów. Jest to jedna z niewielu osób, którą szanują wszyscy, także współpracownicy krytykowanej przez Erbel  Hanny Gronkiewicz-Waltz. Tegoroczna „Noga” zostanie wysłana pocztą – laureat, Adam Struzik, nie zgłosił się po jej odbiór. Jego główne grzechy to doprowadzenie regionu do bankructwa oraz zamknięcie lotniska w Modlinie.

Czas podsumowań za nami, zaczynamy patrzeć w przyszłość. Ta maluje się obiecująco – w okolicach kwietnia do życia przywrócona zostanie Chłodna 25, której to nowi właściciele (Katrzyna Munio i Jan Fusiecki) porozumieli się z Grzegorzem Lewandowskim w sprawie korzystania z dawnej nazwy znanej klubokawiarni. Czy 2014 przyniesie jednak równie wiele inicjatyw, co 2013? Przewijąc listę zgłoszonych do „Śledzia warszawskiego” akcji, inicjatyw, miejsc i wydarzeń trudno uwierzyć, że aż tyle rzeczy wydarzyło się w mieście w ciągu zaledwie jednego roku. Przeczytałam niedawno, że największym wydarzeniem minionych 12 miesięcy jest przebudzenie się warszawskiej społeczności i jej zaangażowane włączenie się w życie miasta. Rzeczywiście, nie da się z tym nie zgodzić – to był rok aktywistów. To, co dzieje się w Warszawie zazwyczaj wymyka się wszelkim prognozom. To miasto żyje, ciągle się zmienia, wręcz wrze.

Autorka współtworzy bloga „Śledź po warszawsku”

Zródła: warszawa.gazeta.pl, własne                                                 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...