Polonia Restituta?

Sławomir Bielański    2014-01-13 18:34:39

Jeszcze w maju 2013 r. wydawało się, że Polonia Warszawa, najstarszy warszawski klub został zrównany z ziemią i zakończył swój żywot w stolicy. Dziś, ponad pół roku po zawiązaniu w miejsce KSP nowego klubu, Polonia powoli podnosi się z kolan.

Gdy 28 maja 2013 roku zapadła oficjalna decyzja o nie przyznaniu licencji warszawskiej Polonii, niewielu wierzyło, że klub uda się jeszcze uratować. Podczas ostatniego meczu na Konwiktorskiej Polonię żegnało ponad 6000 kibiców, co było rekordem sezonu. Na kamienną trybunę przyszły całe rodziny, a atmosfera mimo nieuchronnego końca była niemal świąteczna, może z wyjątkiem stosunku kibiców do ówczesnego właściciela klubu – Ireneusza Króla. Napisy na koszulkach piłkarzy: „Królu złoty gdzie są banknoty” były najdelikatniejszymi jakie można było tego dnia zobaczyć na stadionie czarnych koszul.

Klika miesięcy później, gdy jedna ze stacji telewizyjnych wyemitowała film dokumentalny „Kasa będzie jutro”, wszyscy mogli zobaczyć w jak złym stanie był KSP Polonia i jak niewielu ludzi walczyło o jego utrzymanie przy życiu. Wspomniany film zwrócił jednak uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt – przywiązanie kibiców do klubu.

Mozolna odbudowa

To przywiązanie było szczególnie ważne, gdy okazało się jasne, że dalsza współpraca z Ireneuszem Królem jest mało prawdopodobna. Wtedy też zaczęto szukać rozwiązania dla zaistniałej sytuacji. Zgłosiło się kilka stowarzyszeń, a także osób prywatnych, które starały się organizować pomoc. Ostatecznie do rozgrywek w IV lidze, klub został zgłoszony przez nowopowstały Miejski Klub Sportowy Polonia Warszawa. Na jego czele stanął Ryszard Doniek, zaś we władzach znalazł się m. in. Paweł Olczak od wielu lat związany z drużyną. Trenerem zespołu został były zawodnik czarnych koszul Piotr Dziewicki. Dzięki determinacji władz MKS-u, ale przede wszystkim decyzji miasta stołecznego oraz dzielnicy Śródmieście o wsparciu działalności nowego podmiotu udało się ocalić klub i kontynuować jego działalność sportową.

Jak podkreśla opozycyjny miejski radny Marcin Rzońca: – Miasto w chwili kiedy Polonia straciła licencję na ekstraklasę i spadła do 4 ligi, bardzo ciepło podeszło do klubu. Na prośbę większości radnych rady miasta ceny wynajmu obiektu sportowego przy Konwiktorskiej są niewielkie – mówi były wiceburmistrz Śródmieścia (w latach 2006-2010) podkreślając pozytywną rolę władz dzielnicy: – Sport dzieci i młodzieży jest mocno wspierany przez dzielnicę śródmieście i też mam nadzieję, że dzielnica się nie wycofa z tego pomysłu i będzie wspierać MKS Polonia – dodaje.

Zagadkowa przyszłość

Dziś przed Polonią stoi kilka poważnych wyzwań. Nie da się ukryć, że z miejskich pieniędzy nie da się sponsorować działalności klubu, który marzy o powrocie do ekstraklasy. Co jakiś czas pojawiają się propozycje od nowych sponsorów, jednak obecny zarząd, doświadczony tym co stało się z dawnym KSP, do wszystkich obietnic podchodzi z dystansem. Na pewno istotną pozostanie rola miasta oraz dzielnicy, które jak na razie wspierają finansowo klub oraz obniżają opłaty za użytkowanie miejskich terenów. Jeszcze ważniejsze jest wsparcie kibiców, którzy mimo spadku do IV ligi cały czas przychodzą na mecze. Jak zakończy się ta, kolejna przygoda najstarszego warszawskiego klubu piłkarskiego, czas pokaże.

 

współpraca: Jakub Witek

Zdjęcia pochodzą z profilu Polonia Warszawa na Facebooku www.facebook.com/PoloniaWarszawa

Zobacz także:

Ratusz musi przypomnieć sobie o Polonii

Nowy właściciel Legii chce zwolnienia klubu z czynszu za stadion

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...