IPN chce usunięcia pomnika „Czterech Śpiących”

Adam Kielar    2014-01-14 08:23:14

Instytut Pamięci Narodowej zamierza aktywnie włączyć się w kampanię na rzecz usunięcia z pl. Wileńskiego pomnika Braterstwa Broni, zwanego pomnikiem „Czterech Śpiących”. Jak donosi „Rzeczpospolita”, Przedstawiciele Instytutu zamierzają rozdawać 17 stycznia (a więc w rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do zburzonej Warszawy) ulotki przedstawiające znajdujące się w tamtej okolicy miejsca, w których mieściły się instytucje stalinowskiego aparatu terroru.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/NIEdla4spiacych?ref=ts&fref=ts

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski mówi „Rz", że akcja ta to  element szerszych działań. – Chcemy pokazać, że w naszej przestrzeni publicznej są obiekty, które odziedziczyliśmy po czasach komunistycznych, a nie powinno ich tam być – tłumaczy i dodaje, że chodzi m.in. o tablice czy nazwy ulic.

Zdaniem Zawistowskiego, symbole sowieckiej okupacji „spowszedniały” wielu Polakom. – Nie chodzi o przepisy, ale o mentalność. Ludzie sami powinni chcieć zmian. Kilka tygodni temu w centrum Kijowa runął pomnik Włodzimierza Lenina. Bo tego chcieli ludzie, a nie władza – zauważa przedstawiciel IPN.

Według różnych badań opinii społecznej, większość warszawiaków popiera powrót pomnika. Sondaż ”Gazety Wyborczej” z listopada wykazał, że za jego powrotem jest 55 proc. badanych, 23 proc. jest przeciw, a 22 proc. nie ma sprecyzowanego zdania. Przeprowadzony mniej więcej rok wcześniej Barometr Warszawski wskazuje dużo większą dysproporcję – za powrotem pomnika jest aż 72 proc. ankietowanych, a 8 proc. jest temu przeciwne.  Na Facebooku istnieje fanpage, zrzeszający przeciwników monumentu, ma on obecnie niecałe 3 tys. polubień.  

W roku 2011 Rada Warszawy przyjęła na wniosek Ratusza uchwałę, w myśl której pomnik Braterstwa Broni wróci na swoje miejsce. – Konserwacja pomnika już się zakończyła. Została sfinansowana z pieniędzy na budowę metra. – mówi rzecznik Ratusza, Bartosz Milczarczyk.

Włączenie się w sprawę przez Instytut podoba się między innymi radnym Prawa i Sprawiedliwości, którzy wielokrotnie protestowali przeciwko obecności oraz powrotowi tego pomnika. – Cieszę się, że IPN podejmie takie działania, bo warszawiacy oceniają ten pomnik jako punkt topograficzny i stąd takie wyniki badań – przekonuje szef klubu radnych PiS w Radzie Warszawy, Maciej Wąsik.

Kwestia pomników upamiętniających komunistyczną okupację od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Niedawno na przykład pomnik gen. Berlinga, mieszczący się pod wiaduktem Trasy Łazienkowskiej został oblany czerwoną farbą. Podobna sytuacja miała miejsce w Parku Skaryszewskim, gdzie pomazany został Pomnik Wdzięczności Armii Sowieckiej.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych?

W poniedziałek pojawiła się także pokrewna inicjatywa. Fanpage Chcemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w stolicy polubiło od godziny 18 ponad 3 tys. osób. – Chcemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w stolicy jest akcją społeczną mającą zwrócić uwagę władz i społeczeństwa na potrzebę powstania w Warszawie - stolicy Polski - muzeum upamiętniającego bohaterów polskiego zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Proponowaną przez nas lokalizacją jest dawne więzienie na warszawskim Mokotowie, gdzie UB katowała Niezłomnych, zaś dniem otwarcia mógłby być Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2015 r. – czytamy w opisie strony. Nie wiadomo jednak nic o żadnych szczegółach, twórcy fanpage'a maja wydać wkrótce oświadczenie.

 

Źródła: własne, RP.pl, gazeta.pl, Facebook.

 

Zobacz także:

Jest zgoda ws. lokalizacji pomnika rtm. Pileckiego

Pomnikowa polityka

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...