25 mln do dyspozycji mieszkańców. Budżet partycypacyjny

Paweł Krulikowski    2014-01-15 08:46:01

20 stycznia rozpoczyna się konkurs projektów do warszawskiego budżetu partycypacyjnego. W skrócie oznacza to tyle, że każdy mieszkaniec stolicy będzie mógł zgłosić swój pomysł na wydanie miejskich pieniędzy. A jest to niemała kwota, bo ponad 25 milionów złotych.

Na specjalnym śniadaniu prasowym w warszawskim Ratuszu poznaliśmy podstawowe założenia programu budżetu partycypacyjnego. Sama Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ma wątpliwości, co do znaczenia tego projektu dla warszawiaków. - Budżet obywatelski w dzielnicach jest początkiem zmiany myślenia, którego będą uczyli się wszyscy. Taka procedura daje nam większą szansę na aktywizację mieszkańców i włączenie ich do procesu planowania rozwoju miasta tak, aby zaspokajał realne potrzeby mieszkańców – skomentowała. Fakty są następujące. Na idee warszawiaków przeznaczono 25,6 miliona złotych, od 0,5% do 1% budżetu każdej dzielnicy. 20 stycznia rusza nabór projektów, na co wydać te pieniądze, który potrwa do 9 marca.

Jak zgłosić swój pomysł? W bardzo prosty sposób. Każdy, kto mieszka w Warszawie, może pobrać ze strony Urzędu Miasta lub odebrać w Wydziale Obsługi Mieszkańców swojej dzielnicy specjalny formularz. To w nim należy dokładnie opisać projekt, a także podać jego szacunkowy koszt w oparciu o wiarygodne wyliczenia. Istnieje kilka warunków dodatkowych. Planowany przez mieszkańca pomysł musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku, obszar jego wykonania powinien być zlokalizowany na terenie miasta st. Warszawa oraz musi być to przestrzeń ogólnodostępna. W uzyskaniu takich informacji mieszkańcom pomagać mają urzędnicy na specjalnych dyżurach, dotyczących budżetu partycypacyjnego.

Kiedy nasz projekt jest już merytorycznie gotowy, należy następnie zebrać poparcie 15 osób i złożyć go w WOM naszej dzielnicy lub przesłać pocztą do urzędu. Po 9 marca władze dzielnic planują weryfikację i ocenianie zebranych zgłoszeń. W maju natomiast wytypowane zostaną projekty, które poddane będą głosowaniu mieszkańców. Przed głosowaniem jednak Ratusz planuje serię dyskusji i spotkań, dotyczących wybranych pomysłów. Tego typu „konsultacje” mają potrwać do 9 czerwca. Następnie, w drugiej połowie czerwca czeka nas głosowanie internetowe oraz listowne, po czym w lipcu miasto ogłosi wszystkie zwycięskie projekty, przeznaczone do realizacji w 2015 roku.

Już w tym tygodniu rusza kampania informacyjna, mająca na celu propagowanie aktywnego udziału w projekcie budżetu partycypacyjnego. Dodatkowo, Ratusz planuje utworzenie punktów informacyjnych w dzielnicach i w urzędzie miasta, gdzie będzie można porozmawiać o potrzebach inwestycyjnych swojej dzielnicy czy uzyskać pomoc w przygotowaniu własnego planu zagospodarowania funduszy z budżetu partycypacyjnego. Uzupełnieniem całej kampanii ma być strona internetowa www.twojbudzet.um.warszawa.pl, gdzie również znajdziemy wszystkie niezbędne informacje, dotyczące uczestnictwa we „wspólnym” budżecie.

Idea obywatelskiego udziału w wydawaniu miejskich pieniędzy to duży przełom w funkcjonowaniu stolicy. Teraz czas na nas, mieszkańców, od których tak naprawdę zależy powodzenie tego pomysłu. To my, swoim udziałem, bądź absencją, zweryfikujemy, czy jest to potrzebna inicjatywa i czy sami chcemy, przynajmniej w zakresie 1%, zarządzać samorządowymi pieniędzmi.

 

Źródło: www.um.warszawa.pl

 

Zobacz także:

Stwórz budżet partycypacyjny w swojej dzielnicy

Ruszyły konsultacje ws. budżetu partycypacyjnego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...