Maciej Wąsik (PiS): Rok 2014 musi być zwycięski!

Paweł Krulikowski    2014-01-16 20:14:45

Wobec ekspresowej sesji Rady Miasta (tylko 3 godziny!), z której stworzenie relacji musiałoby wyglądać jak katalog wyników głosowań, dziś w zamian zapraszamy do lektury wywiadu z pierwszym z dwóch zwycięzców w kategorii Osobowości Roku 2013 w Radzie Warszawy. Rozmawiamy z Przewodniczącym Klubu PiS w Radzie, Maciejem Wąsikiem.

Panie Przewodniczący, gratulujemy nagrody Osobowości Roku 2013.

Bardzo dziękuję.

 

Jakie są plany Pana i Pana formacji na nowy rok?

Trzeba powygrywać wybory. Zarówno te europejskie, ale według mnie, przede wszystkim samorządowe. Sondaże dla Prawa i Sprawiedliwości są dobre. Mamy zamiar nie tylko utrzymać ten wynik, ale znacznie go poprawić. PiS jest jedyną alternatywą dla Platformy, zarówno w Polsce, jak i w Warszawie. Czyli plan jest prosty – rok 2014 musi być zwycięski. W obu wyborach.

 

No właśnie. Jeśli chodzi o wybory samorządowe, SLD wystartowało już ze swoją kampanią, Pan świetnie zna kandydata lewicy. Czy uważa Pan, że to falstart?

To nie jest falstart. To świadome działanie, które świadczy o tym, że SLD zadowoli się współrządzeniem Platformą. Sebastian Wierzbicki to nie jest kandydat na prezydenta, tylko na wiceprezydenta Warszawy. W mojej ocenie Wierzbickiemu ciężko będzie nawet powtórzyć wynik Wojciecha Olejniczaka sprzed 4 lat.

 

Kto w takim razie będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości?

PiS ma swojego kandydata, ale nie jestem upoważniony by o nim mówić. To nie jest jeszcze właściwy czas.

 

Po prawej stronie sceny politycznej pojawiają się nowe inicjatywy, nowi konkurenci. Czy np. Polska Razem Jarosława Gowina to realni przeciwnicy dla PiS?

W mojej ocenie Polska Razem to nie jest przeciwnik dla PiS. Oczywiście, Platforma Obywatelska kibicuje tej inicjatywie, licząc na to, że PRJG będzie osłabiała naszą partię. Tym samym Gowin staje się pomysłem Platformy na utrzymanie władzy. Ja osobiście sądzę, że to nie jest siła, która trwale zaistnieje na polskiej scenie politycznej.

 

Zostawmy na chwilę przyszłość, przejdźmy do spraw bieżących. Ratusz wprowadził do obiegu Kartę Warszawiaka, dzisiaj na sesji odbyła się debata na ten temat. Jak Pan ocenia finalny efekt tego projektu?

Krytycznie oceniamy wdrożenie Karty Warszawiaka, przy pozytywnej ocenie samego pomysłu, którego czujemy się niejako autorami. Przypominam, że to była inicjatywa Prawa i Sprawiedliwości, zgłoszona później przez Panią Prezydent. Myślę, że największe znaczenie dla PO miało tutaj zwycięstwo w referendum, a nie wdrożenie tego projektu. Stąd skutek jest jaki jest – warszawiacy nie wiedzą o tej karcie i nie wiedzą jak ją zdobyć.

 

Źle została zaplanowana kampania informacyjna?

Dokładnie tak. Gdyby była przeprowadzana w warunkach referendalnych, myślę, że byłoby to zrobione lepiej. Skuteczniej Pani Prezydent poinformowała warszawiaków o wycieczce na grzyby w dniu głosowania, niż o tej Karcie.

 

Następna sprawa, która ciągnie się miesiącami to śmieciowy przetarg.

To pokaz indolencji urzędników. Większość miast dała sobie radę z tą złą i trudną ustawą śmieciową, Warszawa ciągle jest w tyle. Mało tego, czeka nas duży skandal. KIO dopatruje się zaniżania cen, których miało dopuścić się MPO i prokuratura ma sprawę badać. Obawiam się tutaj fatalnych konsekwencji dla władz miasta.

 

Budżet partycypacyjny to dobry pomysł?

Dobry, pod warunkiem, że będzie transparentny, że będzie rzeczywistym budżetem obywatelskim, a nie pozornym pompowaniem pieniędzy do własnych stowarzyszeń. Docierają do nas różne sygnały.

 

Jakie sygnały?

Między innymi takie, że ci, którzy nie są prowadzeni przez odpowiednie siły, nie będą mieli szansy liczyć na żadne projekty związane z budżetem partycypacyjnym.

 

Kiedy PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta?

Nie jestem w stanie udzielić teraz tej informacji. Przedstawimy go w takim terminie, który da możliwość przeprowadzenia skutecznej kampanii.

 

Czekamy z niecierpliwością, a na razie jeszcze raz gratuluję i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Dziękuję i nawzajem.

 

W przyszłym tygodniu zapraszamy na rozmowę z drugim zwycięzcą tytułu Osobowości Roku w naszym podsumowaniu Rady Warszawy 2013, Wiceprezydentem Jarosławem Dąbrowskim.

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...