17 stycznia w Warszawie i w internecie

Adam Kielar    2014-01-17 17:12:48

17 stycznia 1945 Armia Czerwona, razem z 1. Armią Wojska Polskiego wkroczyły do zrujnowanej po Powstaniu Warszawy. Do dziś trwają (i zapewne będą jeszcze długo trwać) dyskusje, czy było to wyzwolenie spod okupacji hitlerowskich Niemiec, czy też zamiana jednego okupanta na drugiego. Kilka takich dyskusji można było w piątek zaobserwować w mediach społecznościowych.

- Dość dzielenia bohaterów na lepszych i gorszych. Krew przelana za nasze miasto nie ma barw politycznych. Wszystkim, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w walce o wolność Warszawy należy się spokój, a tym, którzy przelewali za nią krew - najwyższy szacunek. Składam hołd tym, dzięki którym dziś możemy żyć i mieszkać w wolnym, odbudowanym i rozwijającym się mieście  – powiedział lider stołecznego SLD Sebastian Wierzbicki. Wpis o podobnej treści zamieścił także na Twitterze.

Wcześniej Warszawskie Forum Lewicy oraz Forum Młodych Socjaldemokratów umieściły na Facebooku grafikę, wzywającą do pozostawienia na swoim miejscu pomnika Braterstwa Broni oraz zaprzestania podziałów podczas obchodów różnych rocznic i wydarzeń historycznych.

Źródło https://www.facebook.com/SLDWarszawa

Warszawscy działacze lewicy chcą przeprowadzenia w tej sprawie referendum. – SLD Warszawa, Federacja Młodych Socjaldemokratów Warszawa oraz Warszawskie Forum Lewicy domagają się przeprowadzenia ogólnowarszawskiego referendum w sprawie pomysłu IPN na zburzenie pomnika Braterstwa Broni. Żołnierze, których symbolizuje ten pomnik swoje już przewalczyli. Należy się im więc spokojny odpoczynek i niech przypominają kolejnym pokoleniom Warszawiaków o trudnej i nierzadko bolesnej historii naszego miasta i kraju – czytamy na fanpage’u warszawskiego SLD.

Radny Wierzbicki jak zapowiedział, tak zrobił i złożył kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza...

Źródło: Materiały prasowe

.. oraz na Cmetarzu Żołnierzy Radzieckich.

Źródło: Materiały prasowe

Wpis radnego Wierzbickiego wzbudził lawinę komentarzy i rozpoczął kilka dyskusji. Jednym z pierwszych, który zareagował na tweet polityka SLD był Sebastian Kaleta, prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski.

Do dyskusji szybko włączyły się kolejne osoby – między innymi radna Paulina Piechna-Więckiewicz oraz Przewodniczący FMS, Grzegorz Gruchalski:

Radny Wierzbicki przekonywał, że dla niego równie ważny, jak rocznica wyzwolenia Warszawy, jest dzień wybuchu Powstania Warszawskiego:

Przewodniczący Kaleta nie dawał za wygraną:

Gdy dyskusja na Twitterze się skończyła, szef Młodych dla Polski opublikował tekst na portalu wmeritum.pl, w którym w dalszym ciągu atakował lewicę za upamiętnianie komunistów. – Ciekawe czy radny Wierzbicki zadał sobie pytanie czy miano „wyzwolicieli” przysługuje tym, którzy pół roku patrzyli jak Niemcy niszczyli Warszawę, zabijali setki tysięcy warszawiaków, którzy myśleli, że skoro Stalin jest sojusznikiem aliantów, to pomoże im odbić Warszawę? – pisał Kaleta i dodawał – Najbardziej mnie zatrważa, że dziś postkomuniści pozwalają sobie w narracji historycznej na wiele więcej niż kilka lat temu. Polacy zobojętnieli na prawdę historyczną i z bez namiętności patrzą kiedy aparatczyk PZPR Leszek Miller gloryfikując Gierka, Gomułkę i Jaruzelskiego sunie w marszu po władzę z PO.

Z innej strony, nieco z przymrużeniem oka, skrytykował Wierzbickiego Maciej Wąsik (PiS). Jak niedawno pisaliśmy, IPN postanowił 17 stycznia włączyć się w kampanię na rzecz usunięcia pomnika Braterstwa Broni. Instytut rozdawał pod liceum im. Władysława IV Wazy  takie ulotki:

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/1011443_10153752830515245_30202075_n.jpg

Źródło: https://www.facebook.com/instytutpamiecinarodowej?fref=ts

Na miejscu była też kilkunastoosobowa grupa działaczy FMS, którzy przekonywali, że Pomnik powinien zostać na swoim dotychczasowym miejscu. Pojawił się tam też Wierzbicki:

Źródło: Materiały prasowe

Między radnymi Wierzbickim a Wąsikiem wywiązała się na Twitterze taka dyskusja:

Wiele komentarzy do słów polityków i działaczy lewicy (między innymi także Joanny Senyszyn) nie za bardzo nadaje się do publikacji, gdyż poza antykomunistycznym przekazem, są one pełne wycieczek osobistych czy wręcz wulgarnych obelg.

Dyskusje na temat upamiętniania takich dni, jak 17 stycznia będą na pewno ciągle obecne, tak samo jak spory dotyczące pomników i innych pamiątek związanych z okresem PRL.  W tej kwestii raczej nie należy się spodziewać porozumienia między stronami – podstawą sporu jest tu stosunek do Polski lat 1944-89, który jest dziś jedną z fundamentalnych różnic pomiędzy polską prawicą i lewicą.

Warto też zauważyć wzrastająca rolę mediów społecznościowych w prezentowaniu polityki. Jak widać, mimo ograniczeń, jakie Twitter narzuca użytkownikom (140 znaków), można za jego pośrednictwem prowadzić ciekawe i merytoryczne dyskusje. Co ważne, dotyczy to nie tylko polityki krajowej, ale jak widać, także samorządowej.

 

Źródła: własne, Twitter, Facebook, wmeritum.pl, ipn.gov.pl

 

Zobacz także:

IPN chce usunięcia pomnika „Czterech Śpiących”

Pomnikowa polityka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...