Na Woli tylko PO znajomości?

Daniel Nowak    2014-01-18 09:46:43

Dwie firmy realizowały na Woli ponad setkę zamówień o łącznej wartości ponad 2 milionów złotych. Sprawa nie byłaby kontrowersyjna, gdyby nie fakt, że obydwa przedsiębiorstwa rodzinnie powiązane są z członkiem zarządu wolskiej Platformy Obywatelskiej, a zamówienia realizowane były bez przetargów.

Źródło zdjęcia: wikipedia.pl

O całej sprawie donosi „Super Express”. Jak podaje gazeta firmy Skromak, której właścicielem jest Tadeusz Skrobski oraz JMS, której szefuje Maciej Skrobski od 2009 roku zawierają bardzo korzystne umowy z dzielnicą. Problem w tym, że członkiem zarządu wolskiej PO jest Tomasz Skrobski (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa - Tadeusz Skrobski jest ojcem Macieja i Tomasza). Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że Tomasz Skrobski jest bliskim przyjacielem Marcina Hoffmana - szefa wolskiej Platformy oraz radnego Rady Warszawy.

W latach 2009-2010 firma JMS zarobiła na 77 zleceniach od warszawskich urzędników ponad 2 miliony złotych. Z kolei Skromak zrealizował takich zleceń 85. Wśród zadań tych dwóch firm były między innymi naprawa tęczy na pl. Zbawiciela, renowacja pomnika Ludwika Waryńskiego czy sprzątanie psich kup w parkach.

Polityk PO podkreśla, że nie ma żadnego związku pomiędzy nim, a interesami rodziny z miastem. Podważają to lokalni radni, którzy rzekomo posiadają wizytówki, na których napisane jest, że Skrobski jest przedstawicielem firmy Skromak – Doszły do nas informacje, że pan Tomasz Skrobski posługuje się wizytówką firmy Skromak. Dostałem również ksero takiej wizytówki. Nie wiem, czy tak faktycznie jest – zaznacza w rozmowie z "Polityką Warszawską" Piotr Milowański z wolskiego PiS – Nie chcę dyskryminować jednak pana Skrobskiego, który może nie mieć wpływu na działalność firm zawiązanych z jego rodziną – dodaje.

Wątpliwości na Woli budzi wiele spraw. Zeszłoroczny przetarg na sprzątanie nieruchomości wygrała firma Skromak, mimo, że konkurencja proponowała cenę o połowę niższą. Jeszcze bardziej zastanawiąją liczne zamówienia rozdawane z wolnej ręki przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, którego funkcjonowanie także zastanawia wolską opozycję.

– Dochodzą do nas sygnały dotyczące tego, że ZGN nie funkcjonuje tak jak powinien. Mieszkańcy skarżą się na podejmowane decyzje, na to jak Zakład podchodzi do niektórych spraw. Mamy nadzieję, że te wszystkie wątpliwości uda się wyjaśnić – mówi Milowański. Radny Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że firma Skromak „przewija się w kolejnych procedurach przetargowych”. – Będziemy składać wniosek zarówno do Komisji Rewizyjnej w Dzielnicy Wola, a także do pani Prezydent o wszczęcie kontroli w ZGNie i prześwietlenie całej procedury przetargowej – zapewnia. – Jeżeli wszystko było w porządku, to nie mamy żadnych uwag, ale warto przyjrzeć się temu tematowi – dodaje radny Milowański.

Sprawa jest poważna, ponieważ zajęły się nią władze dzielnicy i prokuratura. – Burmistrz (Urszula Kierzkowska – przyp. red.) wystąpiła o zweryfikowanie przetargu do Biura Zamówień Publicznych w Ratuszu, które przekazało sprawę do Biura Kontroli. Kontrola trwa. Po jej zakończeniu być może będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy Zakład Gospodarowania Nieruchomościami kierował się "kolesiotwem" czy nie – komentuje rzecznik dzielnicy Monika Beuth-Lutyk. – Urząd nie jest w stanie odrzucić jakiejś firmy tylko dlatego, że jest powiązana z jakimś politykiem – dodaje.

 

Źródło: Polityka Warszawska, Super Express

 

Zobacz także:

Wola: walka o Zielone Odolany

Wolska maszyna do liczenia głosów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...