Młodzi zagłosują za budżetem? Na razie mogą składać propozycje

Adam Kielar    2014-01-22 08:31:15

Budżet partycypacyjny, o którym wielokrotnie pisaliśmy, wchodzi w nową fazę. Od poniedziałku propozycje wydatków w ramach budżetu mogą składać mieszkańcy Warszawy. Jak się okazało, mogą to robić także osoby niepełnoletnie. Ich rola może być nawet większa. Władze miasta, chcą dać im także prawo głosowania za ostatecznymi propozycjami.

– Pomysły na wykorzystanie pieniędzy z budżetu partycypacyjnego mogą zgłaszać nie tylko osoby pełnoletnie, ale też młodsze, byle za zgodą opiekuna prawnego – mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza w rozmowie z „Rz”.

To nie wszystko. Osoby poniżej 18 roku życia będą także mogły wziąć udział w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym, które odbędzie się w czerwcu. W tym przypadku również będzie niezbędna zgoda opiekuna. – Chcemy zaangażować na poważnie w życie miasta młodych ludzi i pokazać im, że można rozmawiać i wspólnie dochodzić do fajnych rozwiązań – tłumaczy Agnieszka Kłąb.

Pomysł przypomina propozycję Polski Razem Jarosława Gowina, która proponuje, by osoby mające dzieci, mogły oddawać więcej głosów w wyborach, w zależności od liczby potomków. Ideę udziału dzieci w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym popiera prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego. – Jestem zwolenniczką głosowania rodzinnego. Jeśli miejscy włodarze pokażą rodzinom, że starają się przestrzeń miejską kształtować pod nich, to da im w ten sposób sygnał, że mogą się w niej czuć bezpiecznie – mówi „Rz” prof. Iglicka.

– Jak widać, pomysł głosowania rodzinnego przebija się szybciej, niż kiedyś idea, by kobiety mogły głosować – mówił z kolei poseł Polski Razem, Przemysław Wipler, będący gościem poniedziałkowego programu „Wydarzenia, Opinie, Komentarze” w Polsat News. – Prawa dotyczące majątku, spadku za dzieci wykonują rodzice w ich imieniu i na ich rzecz. Sytuacja, w której ludzie młodzi będą brali odpowiedzialność za sprawy publiczne jest dobre – przekonuje poseł. Wipler uważa, że budżet partycypacyjny pomoże wielu mieszkańcom Warszawy (w tym również jego rodzinie i sąsiadom z Wawra, gdzie polityk mieszka) w rozwiązaniu problemów, z jakimi się spotykają. Jego zdaniem jest to przykład dobrze rozwiniętej zasady pomocniczości.

Sceptycznie podchodzi do sprawy radny Maciej Wąsik (PiS). W jego opinii osoby niepełnoletnie nie powinny mieć prawa głosu w takich kwestiach, gdyż nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Z drugiej jednak strony zastrzega, że głos młodzieży nie może być lekceważony.

Czy głos młodzieży faktycznie wpłynie na kształtowanie się warszawskiego budżetu partycypacyjnego? Przekonamy się w połowie roku, natomiast dziś ponownie zachęcamy do zainteresowania się tym, jak będzie on wyglądał w Państwa dzielnicy.

 

Źródła: Rzeczpospolita, Polsat News

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/konsultacjespolecznewarszawa?ref=stream

Zobacz także:

Budżet Partycypacyjny. Instrukcja obsługi

Budżet w sieci - część 1

Budżet w sieci - część 2

Budżet w sieci - część 3

25 milionów do dyspozycji mieszkańców. Budżet partycypacyjny

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...