Warszawa Społeczna wystartuje w wyborach samorządowych

Karolina Wiśniewska    2014-01-21 09:51:45

Za kilka miesięcy Warszawa ponownie stanie się polem bitwy o władzę. Wyborcze starcie poprzedzi jak zawsze kilkutygodniowa kampania, podczas której przedstawiciele partii politycznych będą przekonywać, że to właśnie oni zasługują na poparcie. Stowarzyszenie Warszawa Społeczna przekonuje, że wybory samorządowe nie powinny być przeznaczone wyłącznie dla politycznych aktorów - Samorząd dla mieszkańców, nie dla polityków - głosi ich hasło. Stowarzyszenie tworzy więc społeczne listy kandydatów i specjalny program dla Warszawy!

Źródło: facebook.com/warszawaspoleczna

Podczas ostatniej kampanii referendalnej niejednokrotnie podkreślano, że w politycznych kuluarach nie zawsze dostrzega się problemy zwykłych mieszkańców. Przedstawiciele stowarzyszenia postanowili wyjść temu naprzeciw i właśnie owych mieszkańców w zarządzanie stolicą zaangażować. - Chcemy polityki dla zwykłych ludzi (…) Musimy wypchnąć polityków z samorządu, bo nie interesują się problemami mieszkańców. Partie polityczne pamiętają o nas tylko w dniu wyborów - mówi Maciej Łapski, prezes Warszawy Społecznej.


Fot. Ewelina Litwic

Ich celem jest stworzenie społecznych list kandydatów i kandydatek, którzy prezentując specjalnie przygotowany program staną do rywalizacji w wyborach samorządowych 2014. Zadanie niewątpliwie do najłatwiejszych nie należy, lecz determinacja inicjatorów jest ogromna. Pragną sprawić, aby Warszawa stała się miastem przyjaznym i przede wszystkim funkcjonalnym. - Wielkie inwestycje oraz bezrefleksyjne wydawanie środków z budżetu to nie wszystko - mówią w swoim apelu do mieszkańców. Ich zdaniem, stolica wymaga wielu zmian "tu i teraz". - Chcemy miejsc w przedszkolach, wsparcia socjalnego i społecznego dla rodzin i dzieci, budowy i remontów mieszkań komunalnych, kanalizacji, parków i przestrzeni publicznej - dodaje Łapski.

Społeczny program dla Warszawy tworzony będzie podczas specjalnych spotkań programowych, których cykl rozpoczyna się już jutro. 22 stycznia, o godz. 18.30 w Klubokawiarni Kicia Kocia uczestnicy będą debatować o sposobach poprawy warunków mieszkaniowych na Pradze Południe.


Fot. Warszawa Społeczna

Spotkania będą odbywać się przez najbliższych kilka miesięcy w różnych częściach Warszawy. Ich szczegółowy rozkład wraz z innymi informacjami dotyczącymi akcji znaleźć można na specjalnie utworzonej stronie internetowej: program.warszawaspoleczna.pl. Inicjatorzy zapowiadają, że będą chcieli skupić się w szczególności na tych kwestiach, które już kilkakrotnie były sygnalizowane podczas licznych spotkań z warszawiakami oraz na wspólnych działaniach z innymi ruchami obywatelskimi. Jest to przede wszystkim sprawa edukacji i przedszkoli, ale także polityka społeczna, przestrzeń publiczna, komunikacja, wykorzystanie potencjału ludzi starszych.

Przedstawiciele stowarzyszenia zachęcają do wspólnego działania i zapraszają na spotkania wszystkich mieszkańców stolicy, ruchy obywatelskie, lokalne inicjatywy sąsiedzkie, a także wszystkich tych, którzy tworzą to miasto, i chcą, żeby w końcu realizowało prospołeczną i ludzką politykę. - Zróbmy to My, Mieszkańcy – bo nikt inny za nas tego nie zrobi. Działajmy wspólnie! Wypchnijmy polityków z samorządu! Pokażmy, że Warszawa jest miastem społecznym! - apelują w swoim liście.


Fot. Piotr Litwic

Inicjatywa Mieszkańców "Warszawa społeczna" jest niewątpliwie warta zauważenia. Od miesięcy stara się mobilizować społeczeństwo do wspólnego działania, broniąc m. in. praw lokatorów, czy walcząc o zwiększenie nakładów na edukację. 

Teraz wyznacza sobie trudniejsze zadanie - walkę w wyborach samorządowych. Zadanie - jak wspomniano wcześniej - do prostych nie należy. Mieszkańcy wprawdzie zsyłają na polityków lawinę krytyki niemal każdego dnia, ale ostatecznie i tak właśnie na nich głosują. Historia wielokrotnie pokazywała, że niełatwo przebić się nowym inicjatywom do pierwszej politycznej ligi. Twórcy WS wierzą, że im się uda. Nie mają finansowego zaplecza, ani struktur podobnych do dużych partii politycznych. Mają za to dużo pomysłów, dobrych chęci i wielką determinację. Kto wie, może w przyszłym składzie Rady Warszawy znajdą się zupełnie nowe twarze?  

 

ZOBACZ TAKŻE:

Budżet Partycypacyjny. Instrukcja obsługi 

Prezydent Warszawy zaprasza do wspólnego planowania miasta 

Narzekaj i zmieniaj Warszawę, czyli nowa kampania Ratusza 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...