Walka z ideologią go-go

Wiktor Raczkowski    2014-01-22 16:58:07

Przeciwko klubowi go-go z Krakowskiego Przedmieścia protestowali już parafianie z pobliskiej archikatedry warszawskiej oraz kombatanci Armii Krajowej. Teraz głos w dyskusji zabrał także Bartosz Kownacki, bydgoski poseł PiS, który w spawie kontrowersyjnego przybytku napisał interpelację skierowaną do premiera Donalda Tuska.

Źródło zdęcia: wikipedia.org (CC - 3.0) Autor: Pawel.lech

Zdaniem posła Kownackiego należy dołożyć wszelkich starań, aby klub mieszczący się w jednej z kamienic przy Trakcie Królewskim po prostu wykurzyć. Argumentuje, że jego lokalizacja w tak reprezentacyjnym miejscu ośmiesza nie tylko warszawiaków, ale i wszystkich Polaków. Co więcej, zdaniem posła, funkcjonowanie klubu jest także wystarczającym dowodem na słabość i nieskuteczność państwa.

- To jest nic innego jak plucie w twarz nam wszystkim, ale jednocześnie jest to rzecz niebywała i pokazuje abdykację państwa polskiego. Pokazuje, że państwo polskie zarówno na szczeblu rządowym, jak i na szczeblu samorządowym mówi: my nic nie możemy zrobić, jest swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, klub i kamienica jest prywatną własnością i państwo polskie w tej sprawie nic nie może zrobić - irytował się na zwołanej we wtorek konferencji prasowej.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że znaleźli pomysł na wyrzucenie klubu z dotychczasowej lokalizacji. Jaki? - Należy robić wszystko, by właścicielowi uprzykrzyć życie. Zohydzić mu prowadzenie działalności gospodarczej w tym miejscu - odpowiadają. Dlatego  w interpelacje skierowanej do premiera Donalda Tuska sugerują, że na klub należy nasłać różnego typu kontrole m.in. policji, straży granicznej, urzędu celnego, urzędu skarbowego, państwowej inspekcji pracy, nadzoru budowlanego czy konserwatora zabytków.

Lokalizacja klubu go-go nie jest na rękę także władzom miasta, które ustami swojego rzecznika zapowiedziały, że jeszcze w styczniu zlecą konserwatorowi zabytków przeprowadzenie kontroli obiektu. Reprezentujący ratusz Bartosz Milczarczyk dodaje jednak, że pole do działania dla władz Warszawy w tej kwestii pozostaje bardzo zawężone. - Miasto nie jest stroną w tym sporze - kamienica ma prywatnego właściciela i ma on prawo swobodnego rozporządzania swoimi lokalami.

Takiego „skrajnie legalistycznego” podejścia oprócz działaczy PiS nie rozumieją także przedstawiciele Solidarnej Polski, którzy również buntują się przeciwko klubowi go-go.  „Domagamy się od władz miasta krytycznego przejrzenia wszystkich umów, jakie klub zawarł w związku ze swoim funkcjonowaniem, szczególnie tych, dotyczących prowadzonej działalności, czy sprzedawanego tam alkoholu. Domagamy się wyjaśnień czy i dlaczego plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Śródmieście nie ochronił Krakowskiego Przedmieścia przed takim dyshonorem” - napisali w specjalnie wystosowanym oświadczeniu.

Przypomnijmy, że prowadzenia modłów oraz postu w intencji wyprowadzki klubu z Krakowskiego Przedmieścia cały czas nie wyklucza proboszcz archikatedry warszawskiej, Bogdan Bartołd. - To jedna z najpiękniejszych ulic w całej Polsce i miejsce tak szczególne, że tego typu działalność nie przynosi mu splendoru.  Nie chce mi się wierzyć, że to początek tego, aby tu nie było już Krakowskiego Przedmieścia, tylko „Czerwone” lub „Różowe” Przedmieście - stwierdził.

Całego zamieszania wokół klubu zdaje się nie rozumieć Jan Szybawski, prezes zarządu firmy, która sprowadziła go-go na Krakowskie Przedmieście. W rozesłanym do mediów oświadczeniu podkreśla, że działalność prowadzona jest legalnie. Czytamy w nim m.in.: „Za rok 2013 zasiliła budżet państwa polskiego kwotą ok. 8 mln zł w formie podatków i opłat. Cała bez wyjątku nasza konkurencja w branży klubów go - go zatrudnia ludzi na czarno i płaci podatki jedynie od transakcji bezgotówkowych. (...) Jako przedsiębiorców najbardziej boli nas fakt, że państwo polskie od wielu lat nie robi z tym nic, a bulwersuje się naszym z kolei dwudziestym klubem, z którego kolejne duże pieniądze wpływają do jego kasy".

Na inny negatywny aspekt lokalizacji klubu zwracał uwagę Grzegorz Buczek, wiceprezes Stowarzyszenia Urbanistów Polskich, który w rozmowie z portalem natemat.pl podkreślał, że przybytki tego typu powinny być grupowane w jednym konkretnym miejscu. - Nie sądzę, aby turyści przyjeżdżający do Warszawy na spacer niedzielny, wybierając się na Krakowskie Przedmieście, oczekiwali tam tego typu usługi i atrakcji. Właściciel tego lokalu jest złym fachowcem nawet w swojej dziedzinie. Dlatego, że po prostu nie sprawdził, czy w tym miejscu może znaleźć dostatecznie dużo klientów oczekujących tego typu oferty. A Krakowskie Przedmieście nie jest miejsce, gdzie dominują tego typu usługi - stwierdził.

W czwartek o klubie go-go dyskutować będą radni Dzielnicy Śródmieście.  Nietrudno domyślić się, że będą poszukiwali skutecznego sposobu na usunięcie klubu z Traktu Królewskiego.

 

Źródło: Polityka Warszawska, Gazeta Wyborcza, TVN Warszawa, natemat.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...