Ogród Krasińskich pod lupą... warszawiaków

Adam Kielar    2014-01-28 21:39:36

W sobotę można było się przekonać, w jakiej kondycji znajduje się teraz Ogród Krasińskich i czy nie został zdewastowany. Za nami pierwszy z serii tak zwanych spacerów monitorujących, które zostały zapowiedziane podczas konsultacji społecznych.

Organizatorami spaceru były Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Zarząd Terenów Publicznych dzielnicy Śródmieście. Wzięło w nim udział około 30 osób, w tym między innymi wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, która przez wiele lat mieszkała w okolicy parku. Uczestnicy sprawdzali, czy udostepnione do tej pory tereny Ogrodu Krasińskich nie zostały w żaden sposób zniszczone. Organizatorzy rozdawali spacerowiczom specjalne ankiety, które przygotowali studentci psychologii środowiskowej z Uniwersytetu Warszawskiego. Można tam było znaleźć pytania m.in. o zniszczenia zieleni, graffiti, śmieci, psie odchody czy dewastację parkowych sprzętów. Na niektóre pytania (na przykład dotyczące trawników) ciężko było odpowiedzieć, ze względu na leżący śnieg.

Spacer był pierwszym z całej serii. Mają się one odbywać co miesiąc przynajmniej do czerwca. W sobotę nie znaleziono żadnych przypadków wandalizmu, ale wykryto kilka uchybień, między innymi brak karmników dla ptaków.

Konsultacje społeczne na temat Ogrodu Krasińskich były burzliwe i wzbudziły wiele kontrowersji. Spory wzbudziły na przykład godziny otwarcia, które miasto chciało ograniczyć (park miał być zamknięty w godz. 24-5). Podobnie było z kwestią możliwości wprowadzania psów i wjazdu na rowerze. Ustalono jednak, że do wakacji nie będzie żadnego, szczegółowego regulaminu. Pojawił się tylko krótki spis najważniejszych zasad, które będą panować w Ogrodzie. Wszelkie ich naruszenia będzie można zgłaszać pod specjalny numer dozorcy parku, czynny całą dobę.

- Warto poobserwować ten ogród i warto poobserwować zachowania użytkowników ogrodu. Czy to, że ogród się zmienia, zostanie uszanowane? Zastanowimy się czy zostawić go w takim kształcie w jakim jest, czyli otwarty bez żadnych ograniczeń, czy też jednak ze względu na akty wandalizmu wprowadzić pewne ograniczenia – tłumaczyła jeszcze w listopadzie Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych.

Inną sprawą, która wzbudziła protesty była rewitalizacja parku. Zdaniem wielu jej krytyków, konsultacje społeczne w tej materii były źle przeprowadzone, co spowodowało wycinkę ponad 300 drzew. W sprawę zaangażował się poseł Przemysław Wipler (pisaliśmy o tym w sierpniu).

W marcu ma się odbyć spotkanie z mieszkańcami, podczas którego zostanie omówiona kwestia przestrzegania reguł, jakie obowiązują w parku. Na drugim spotkaniu w maju ma zostać ustalony pełny regulamin korzystania z Ogrodu Krasińskich.

Warto też wspomnieć, że część parku od strony ul. Świętojerskiej będzie specjalną strefą przyrodniczą – oazą dla ptaków i jeży. Ma ona pełnić także funkcję edukacyjną.

Źródła: um.warszawa.pl, ogrodkrasinskich.pl, tvnwarszawa.pl, gazeta.pl

Źródło zdjęcia: wikipedia

Zobacz także:

Wola: walka o Zielone Odolany

Ogród niezgody

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...