WWS składa zawiadomienie do CBA na byłego urzędnika Ratusza

Adam Kielar    2014-01-24 19:05:01

Warszawska Wspólnota Samorządowa składa do Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jakuba Rudnickiego, byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami. Zdaniem przedstawicieli WWS, opisana w piątkowej „Gazecie Stołecznej” sprawa reprywatyzowanego budynku mieszkalnego przy ul. Kazimierzowskiej możne nosić znamiona zmowy urzędniczej.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/CENTRALNEBIUROANTYKORUPCYJNE?fref=ts

Właścicielem budynku przy ul. Kazimierzowskiej od 1 grudnia ub. roku jest właśnie Jakub Rudnicki, który przez kilka lat był zastępcą dyrektora BGN i wydawał tzw. decyzje zwrotowe. Dzięki temu mógł np. dowiedzieć się jak wyglądają procesy reprywatyzacyjne w całym mieście i kto się ubiega o zwrot nieruchomości. Gdyby chciał wykorzystać tę wiedzę z pewnością miałby przewagę w stosunku do innych zainteresowanych.

Rudnicki odszedł z Biura na początku ubiegłego roku, co wielu uznało za niespodziankę. Podobno miał być „zmęczony trudami reprywatyzacji”. Opozycyjni radni Warszawy wkazują dziś, że to wcale nie musiał być jedyny powód rezygnacji.

W 2011 roku roszczenia do przedmiotowej nieruchomości od swojej przyjaciółki przejęli rodzice byłego wicedyrektora BGN. Sam Rudnicki przejął je od nich pół roku po odejściu z biura. Wewnętrzna kontrola przeprowadzona przez Ratusz potwierdza wyjaśnienia Rudnickiego, który zapewnia, że nie zajmował się sprawą dotyczącą kamienicy przy Kazimierzowskiej.

Wyjaśnienia Rudnickiego, na które powołuje się "Gazeta Stołeczna" nie przekonują działaczy WWS. – Postępowanie administracyjne w tej sprawie było prowadzone na rzecz spadkobierców przedwojennych właścicieli, od których roszczenie do nabycia własności budynku kupili rodzice Jakuba Rudnickiego w 2011 r. W tym czasie Jakub Rudnicki pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami i dysponował wiedzą oraz wpływem na postępowania administracyjne tego rodzaju, prowadzone w kierowanym przez niego biurze – czytamy w zawiadomieniu jakie do CBA złożyli samorządowcy WWS.

Zdaniem Wspólnoty, odejście Rudnickiego nie było przypadkowe. – W 2013 r. Jakub Rudnicki zrezygnował z pracy w Urzędzie m. st. Warszawy i niezwłocznie nabył od rodziców przedmiotowe roszczenie. Decyzja administracyjna „zwrotowa” została wydana wkrótce po jego odejściu z urzędu. Jakub Rudnicki był jej beneficjentem – piszą przedstawiciele WWS. Podobnie na zaimprowizowanej konferencji stwierdził Mariusz Ciechomski, lider mokotowskiej WWS. – Cudowny zbieg okoliczności związanych z wykupieniem roszczenia reprywatyzacyjnego do mokotowskiej kamienicy przez ustępującego z urzędu zastępcę dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami m. st. Warszawy sugeruje zmowę urzędniczą o charakterze przestępczym w najbliższym otoczeniu Prezydenta m. st. Warszawy – stwierdził.

Sprawę skomentował też radny Twojego Ruchu, Marcin Rzońca. – Transakcje odbyły się zgodnie z prawem. Ale to skandal, że podwładny pani prezydent, który decyduje o zwrotach nieruchomości, sam je kupuje. To nieetyczne. Przecież taki dyrektor ma wiedzę na temat dokumentów, wniosków dekretowych, wie, która z załatwianych spraw pójdzie szybko, a która nie. Nie wyobrażam sobie, jak mogło dojść do takiej sytuacji – mówi opozycyjny polityk w rozmowie z „Gazetą Stołeczną”.

Rudnicki zapowiada, że chce w spornej nieruchomości pozostać „aż do śmierci”. Jego pełnomocnik, Jacek Powsiński pod koniec ubiegłego roku poinformował mieszkańców, że wiosną w kamienicy przeprowadzony zostanie generalny remont i musza oni szukać lokali zastępczych. Mieszkańcy boją się, że stracą mieszkania. Na razie podwyższono im czynsz.

Źródła: Polityka Warszawska, Gazeta Stołeczna, wws.org.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Ratusz przyjazny deweloperom?

O buncie rad osiedli

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...