Trzy warszawskie stowarzyszenia jednym głosem ws. reprywatyzacji

Karolina Wiśniewska    2014-01-27 08:02:55

Nierozstrzygnięta kwestia reprywatyzacji pozostaje jednym z największych problemów stolicy. Spadkobiercy właścicieli nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta i osoby, które odkupiły od nich posiadłości nieustannie upominają się o swoją własność. W samym Śródmieściu roszczeń jest ponad 450, a uregulowań prawnych nadal brakuje. Tymczasem do walki z reprywatyzacją przyłączają się ruchy oddolne, w tym trzy dobrze nam znane stołeczne inicjatywy: Warszawa Społeczna, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów i Miasto Jest Nasze.

Źródło: facebook.com/warszawaspoleczna

Reprywatyzacja to problem wszystkich warszawiaków. Wprawdzie najboleśniej dotyka tych, którzy zmuszeni są do opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania. Jednak pozostali - wbrew pozorom - również borykają się z jego skutkami. Reprywatyzacja niesie za sobą niemałe problemy finansowe dla całego miasta zobowiązanego do wypłaty odszkodowań. Najtrudniejsza sytuacja panuje w dzielnicach: Praga Południe, Mokotów i Śródmieście, w których roszczenia sięgają ok. czterystu nieruchomości, w tym wiele z nich stanowią działki zajmowane obecnie przez placówki oświatowe. Władze miasta dotychczas nie spieszyły się z prawnym uregulowaniem tego problemu. Do dziś nie było odpowiedniej ustawy ani nawet planu zagospodarowania przestrzennego.

Jest projekt ustawy reprywatyzacyjnej

Liczne organizacje społeczne i lokatorskie od dłuższego czasu coraz intensywniej angażowały się w działania na rzecz rozwiązania problemu. Przy pomocy mediów niemal każdego dnia nagłaśniano fatalne skutki reprywatyzacji czy też nieprawidłowości dotyczące jej przebiegu. Okazuje się, że presja przynosi powoli zamierzone efekty. Na stronie warszawskiego Ratusza pojawił się pierwszy projekt ustawy reprywatyzacyjnej

Krok ten niewątpliwie może okazać się przełomem w dyskusji. Aby jednak tak się stało, należy zaangażować w to wszystkie zainteresowane strony, w tym przede wszystkim samych warszawiaków.

WS, WSL i MJN domagają się konsultacji 

Już dziś Warszawa Społeczna wraz z Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów oraz organizacją Miasto Jest Nasze rozpoczynają kampanię na rzecz rozwiązania problemu warszawskiej reprywatyzacji w sposób korzystny dla mieszkańców. Chcą zachęcić ich do aktywnego zaangażowania się we wspólny problem, zaś władze do jeszcze efektywniejszego działania. W związku z opublikowanym projektem ustawy reprywatyzacyjnej, przedstawiciele wspomnianych organizacji zapowiadają także, iż będą domagać się szybkich i skutecznych konsultacji społecznych. Zgodnie z intencją organizatorów, mają one zagwarantować odpowiednią ochronę lokatorów, instytucji publicznych i ważnych społecznie obiektów na terenie m.st. Warszawy oraz należycie zabezpieczyć interesy miasta nie narażając przy tym zanadto budżetu.

Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się już dziś o godz. 18.30 w siedzibie Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP, przy ul. Jaracza 2. Jak informują organizatorzy, zaproszeni zostali na nie również przedstawiciele władz dzielnicy oraz stołecznego Ratusza. Zarówno jedni, jak i drudzy propozycję odrzucili. Burmistrz Dzielnicy Śródmieście stwierdził, że nie interesuje go uczestnictwo w dyskusji, gdyż sprawa nie leży w jego kompetencjach. Z kolei stołeczny ratusz stwierdził, że (...) „Warszawa Społeczna” rozpoczyna już kampanię wyborczą i nie zamierza jej w tej kampanii pomagać - informuje na swojej stronie WS.

Problem reprywatyzacji z dnia na dzień budzi coraz więcej kontrowersji. Dzisiejsze spotkanie może być dobrą okazją do tego, aby przyjrzeć mu się z bliska i wspólnie poszukać sposobów na rozwiązanie. Projekt ustawy to znaczący krok ze strony władz, teraz czas na organizacje społeczne oraz samych mieszkańców, którzy powinni „pójść za ciosem” i zrobić wszystko, aby sprawa została jak najszybciej doprowadzona do końca. 

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Warszawa Społeczna wystartuje w wyborach samorządowych 

Ile kosztuje miasto? 

Ratusz przyjazny deweloperom? 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...