W Warszawie coraz bezpieczniej?

Sławomir Bielański    2014-01-27 19:51:30

Kwestia bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy będzie jednym z istotniejszych tematów podejmowanych w najbliższych wyborach samorządowych. W niedawno opublikowanym raporcie warszawskiej straży miejskiej wskazano na nieznaczny spadek liczby zgłoszeń kierowanych do warszawskich służb. Z drugiej strony mapa przestępstw zdaje się stopniowo przesuwać tak, że wiele dzielnic uważanych do tej pory za ostoje bezpieczeństwa traci swój dotychczasowy status.

Według opublikowanego raportu w zeszłym roku na terenie Warszawy straż miejska przyjęła blisko 443 tys. zgłoszeń. Daje to 1200 interwencji na dobę, z czego 1/3 dotyczyła kwestii związanych z bezpieczeństwem publicznym (zakłócenia ciszy nocnej, bójki, etc.). O ile liczba osób wylegitymowanych za „piwko pod chmurką” znacząco spadła (o ponad 7,5 tys.) o tyle interwencje związane z zagrożeniem życia lub zdrowia Warszawiaków pozostają na tym samym wysokim poziomie.

Nowa mapa niebezpiecznej Warszawy

Wbrew powszechnemu mniemaniu dziś to nie Praga Północ jest niechlubnym rankingowym liderem. Najwięcej zdarzeń występuje na Śródmieściu, gdzie naliczono prawie 91 tys. zgłoszeń (na Pradze było to nieco ponad 24 tys. zdarzeń). Równie niebezpieczny jest Mokotów. W zeszłym roku zanotowano tam ponad 51 tys. interwencji. W rankingu wyróżnia się negatywnie także warszawska Wola, która mimo że niewielka ludnościowo czy terytorialnie, miała pond 42 tys. zgłoszeń (chociaż tu warto podkreślić silny trend spadkowy). Martwić może znaczący wzrost interwencji na Bielanach (blisko 33 tys.). Do niedawna ta warszawska dzielnica uchodziła za jedną z najbezpieczniejszych w Warszawie. Od kilku lat trend dla tej dzielnicy jest negatywny. Podobna sytuacja ma miejsce na Ochocie (ponad 25 tys.) oraz w mniejszym stopniu na Białołęce (blisko 15 tys.). O ile pierwsza z wymienionych położona jest blisko Śródmieścia, co w pewnym stopniu może tłumaczyć problemy z bezpieczeństwem, o tyle Białołęka była do tej pory uważana za młodą, sypialnianą dzielnicę, która nie miała problemów z zachowaniem porządku publicznego.

To o czym nie mówi publikowany raport to ilość przestępstw tzw. ciężkich. W tym aspekcie trudno policzyć się jak wygląda sytuacja w mieście stołecznym. Sumując wyszczególnione przez miasto pozycje (spożywanie alkoholu czy kolizje drogowe) można stwierdzić stopniowy wzrost przestępstw tego typu. Pozytywnie na tym tle wyróżnia się Żoliborz i Ursynów, w których zarówno poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców jest na wysokim poziomie jak i statystyki zgłoszeń kierowanych do straży miejskiej wskazują pozytywny trend. Jak podkreśla Bartosz Dominiak, naczelnik ursynowskiego Wydziału Promocji: – W grudniu Urząd Dzielnicy przeprowadził tzw. barometr ursynowski. Jedno z pytań dotyczyło poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Wśród badanych przez nas mieszkańców 87% stwierdziło, że czuje się bezpiecznie, jedynie 11% ankietowanych wyraziło zaniepokojenie sytuacją na Ursynowie. Ten wynik można wesprzeć także statystykami, które jasno pokazują, że nasza dzielnica jest znacząco poniżej warszawskiej średniej jeśli chodzi o ilość naruszeń porządku publicznego – dodaje.

Podobnym optymistą jest Adam Cieciura, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady m. st. Warszawy. – Poziom bezpieczeństwa w Warszawie na szczęście z roku na rok się poprawia. Jak na tak dużą metropolię, z olbrzymim przepływem ludzi, na tle innych miast Warszawa wypada dobrze. SLD popiera dofinansowywanie przez władze Warszawy stołecznej policji kwotą ponad 4.000.000 zł, które przeznaczane są na dodatkowe patrole – stwierdził szef klubu radnych SLD w Radzie Warszawy.

Straż miejska do likwidacji?

Straż miejska chwaląc się swoimi statystykami zdaje się próbować zatrzeć negatywne wrażenie jakie mogli odnieść ci, którzy śledzili jej działania w zeszłym roku. Wtedy to zgodnie z doniesieniami medialnymi miejskie służby miały niewłaściwie wypełniać swoje obowiązki (by przypomnieć tylko sławną rozmowę Komendanta Straży Zbigniewa Leszczyńskiego z dziennikarzem podającym się za pracownika miasta stołecznego). W sondażach z ub. roku blisko 80% mieszkańców opowiadało się za likwidacją tej służby, a Ruch Palikota rozpoczął nawet zbieranie podpisów pod referendum w tej sprawie. Warto jednak pamiętać, że gdyby spytać kierowców czy byliby za zniesieniem policyjnej drogówki zapewne statystyki byłyby podobne.

Dziś problemem powracającym są przykłady wandalizmu i temat pominięty w przedstawionych raportach – liczba bezpośrednich interwencji (związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia mieszkańców). Słuchając polityków możemy być pewni jednego, temat poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy będzie powracał podczas jesiennej kampanii wyborczej.

 

współpraca: Jakub Witek

źródła: um.warszawa.pl, TVN Warszawa, gazeta.pl 

zdjęcia:  um.warszawa.pl (tytułowe), https://www.facebook.com/ZlikwidowacStrazMiejska (w tekście)

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...