Warszawa dwóch śmieciowych prędkości

Paweł Krulikowski    2014-01-28 08:27:50

1 lutego, w sobotę, ośmiu warszawskich dzielnicach zmienia się wreszcie system gospodarki odpadami. Dla mieszkańców oznacza to tylko zmianę zasad segregowania nieczystości. Stawki za wywóz (na razie) pozostają bez zmian. Dla miasta oznacza to, że stolicę tym razem podzielą... śmieci.

Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Wawer, Wesoła, Śródmieście, Ursynów oraz Wilanów. Od weekendu to właśnie w tych dzielnicach ruszy docelowy system zarządzania nieczystościami, do wprowadzenia którego zobowiązała samorządy ustawa. Dlaczego tylko w ośmiu dzielnicach? To jest pytanie niemalże retoryczne. Ciągnący się miesiącami „śmieciowy przetarg” żyje już w stolicy własnym życiem, ze swoją własną, niesławną legendą.

Od października Krajowa Izba Odwoławcza docieka, czy oferty firm w pozostałych dzielnicach zostały wybrane prawidłowo. Przetarg, którego jedynym kryterium były najniższe stawki, konsekwentnie podważają dwie przegrane firmy, Byś i Remondis. Nie chcąc czekać na ostateczną decyzję KIO, przed której obliczem dzieją się rzeczy wręcz komiczne (powołanie biegłego, który opinię wygłasza miesiącami, skarga Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania na... KIO do prokuratury), miasto postanowiło podpisać umowy w ośmiu dzielnicach. Stąd, od 1 lutego, na terenie Warszawy obowiązywały będą dwa systemy odbioru odpadów, dwa systemy segregacji, choć przy jednej wspólnej stawce za wywóz śmieci.

Władze miasta zapewniają, że w związku ze zmianą nie czekają nas żadne komplikacje i mieszkańcy nie muszą obawiać się, że nikt nie będzie od nich nieczystości odbierał. Firmy, które obsługiwały warszawiaków w trakcie kończącego się dla części miasta okresu pomostowego, będą to robić nadal w dzielnicach, gdzie przedłużający się plan przejściowy będzie funkcjonował. Trzeba również przyznać, że urzędnicy idą na rękę właścicielom i zarządcom nieruchomości, nie wymagając od nich żadnych dodatkowych deklaracji, wypowiadania czy zawierania nowych umów. Jedynym obowiązkiem będzie terminowe uiszczanie opłaty „śmieciowej” oraz nowy system segregacji odpadów. Ze strony Urzędu Miasta można pobrać ulotkę, tłumaczącą jak należy oddzielać od siebie różne rodzaje śmieci po 1 lutego, tak by uniknąć kary. Za resztę zmian odpowiadają obsługujące mieszkańców firmy, których zadaniem będzie wymienić pojemniki oraz wręczyć zarządcom i właścicielom nieruchomości odpowiednie, różnokolorowe worki na różne rodzaje odpadów.

Reasumując – pozorna śmieciowa normalność spadnie tylko na część warszawiaków. Pozorna, bo na felerną ustawę narzekają już chyba wszyscy, a z jej wdrożeniem problem miała znaczna większość samorządów w Polsce. Z drugiej strony, spektakl przed Krajową Izbą Odwoławczą ciągle trwa i nie widać jego końca. Tym razem Izba nie wyznaczyła następnego terminu rozprawy. Warszawa, jak i inne miasta, powinny wdrożyć śmieciową reformę od 1 lipca zeszłego roku. Na Mazowszu jedyną gminą, która jeszcze tego nie zrobiła pozostaje stolica. Możemy się tylko pocieszać, że podobne problemy, również z przetargiem ma Poznań. Tylko z czego tu się cieszyć?

 

Źródło: własne, www.um.warszawa.pl, www.warszawa.gazeta.pl

Zobacz także:

Zaostrza się "wojna śmieciowa". MPO oskarża KIO
Bez decyzji w sprawie śmieci. Znowu

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...