Prawo własności rzecz święta (?)

Joanna Nowek    2013-05-20 07:47:08

Szkoła Podstawowa przy Niecałej stała się areną konfliktu między Radą Rodziców, a władzami miasta. Gdzie dwóch się bije, politycznie skorzystać może trzeci.

Przy ulicy Niecałej jest pięknie. Usytuowana w centrum Warszawy, blisko Placu Piłsudskiego, w sąsiedztwie Ogrodu Saskiego, zachwyca nie tylko imponującymi budynkami i starymi kamienicami, ale przede wszystkim spokojem i zielenią. Tę sielankę, według rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 75 przy Niecałej 14, już niedługo zburzyć mogą koparki firmy deweloperskiej. Po latach odnalazł się bowiem właściciel gruntu dotychczas użytkowanego przez szkołę, który doprowadził do unieważnienia decyzji wydanej w oparciu o tzw. dekret Bieruta. Chodzi o część podwórka, gdzie znajduje się wejście do szkoły i parking dla rowerów. Miasto, zgodnie z prawem własności, oddało teren właścicielowi, a ten na podstawie tego samego prawa, sprzedał go deweloperowi, który planuje postawić na nim ośmiopiętrowy budynek.

Planowana inwestycja budzi ogromne emocje wśród rodziców dzieci, które uczą się w Szkole przy Niecałej. Swój sprzeciw popierają katalogiem argumentów i przekonują, że hałas przy budowie utrudni prowadzenie zajęć, prace budowlane zagrożą Ogrodowi Saskiemu, w którego otulinie leży szkoła, a postawiona budowla ograniczy dostęp światła słonecznego do sal lekcyjnych. Łukasz Kolczyński, przedstawiciel Rady Rodziców zwraca uwagę na jeszcze jedną, najważniejszą dla rodziców, kwestię – Oczekujemy wstrzymania budowy, bo stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych dzieci. I dodaje, że ciągle wierzy, że sprawa zakończy się pomyślnie dla szkoły.

W tej chwili jedynymi wygranymi wydają się być właściciel gruntu, który zarobił na sprzedaży zwróconego mu przez miasto terenu i deweloper, który go kupił. Jednak w kolejce po sukces ustawili się już samorządowcy i politycy Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu zorganizowanym przez Radę Rodziców, poseł Adam Kwiatkowski przekonywał, że winę za obecną sytuację ponoszą władze miasta, które mogły skorzystać z prawa pierwokupu i przejąć działkę na własność. Natomiast samorządowcy PiS, wraz z Radą Rodziców wystosowali do Hanny Gronkiewicz-Walt list otwarty podpisany przez rodziców dzieci ze Szkoły nr 75.

Tymczasem Urząd Dzielnicy Śródmieście zapewnia, że sprawa nie jest przesądzona. Jak przekonuje Marek Wacławek, Główny Specjalista w Wydziale Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy – Inwestor, żeby wiedzieć co może zrealizować na danym terenie, szczególnie, gdy nie ma on planu miejscowego, musi wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Właśnie na tym etapie jest teraz sprawa. Dopiero po ustaleniu stron postępowania, sprawdzeniu warunków formalnych wniosku i przeprowadzeniu analizy urbanistycznej, wydana zostanie taka decyzja. Jak dodaje, Rada Rodziców może być stroną postępowania i powinna wystąpić o to do władz dzielnicy.

Pozostaje pytanie czy włączenie Rady Rodziców jako strony w postępowaniu coś zmieni. Własność została już przekazana. Właściciel zgodnie z prawem własności ją rozdysponował, zaś deweloper planuje inwestycję. Dlaczego Biuro Gospodarki Nieruchomości nie zdecydowało się skorzystać z prawa pierwokupu? Jeśli analiza urbanistyczna przebiegnie pomyślnie, miastu pozostanie jedynie wykupienie działki od firmy deweloperskiej, co może okazać się znacznie trudniejsze, niż gdyby wcześniej wypłaciło stosowną rekompensatę właścicielowi. Tymczasem wniosek złożony przez dewelopera czeka na rozpatrzenie w Wydziale Architektury.

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci skorzystać może już za rok.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...