Hanna Gronkiewicz-Waltz na tropie konfliktu interesów w ratuszu

Wiktor Raczkowski    2014-01-30 12:27:15

Jakub Rudnicki był miejskim urzędnikiem decydującym w sprawach roszczeń i reprywatyzacji. Praca w urzędzie musiała wydać mu się jednak zbyt monotonna, ponieważ zdecydował się zostać… kamienicznikiem. Decyzja Rudnickiego przysporzyła kłopotów Hannie Gronkiewicz – Waltz, która zmuszona została do reakcji. Nieco spóźnionej, ale jednak.

O zainteresowaniach i działalności byłego wicedyrektora stołecznego Biura Gospodarowania Nieruchomościami pisaliśmy za "Gazetą Stołeczną" już kilka dni temu. Przypomnijmy, że Jakub Rudnicki podpisywał w imieniu pani prezydent decyzje o zwrotach nieruchomości znacjonalizowanych po II Wojnie Światowej. Podczas pełnienia urzędu miał do czynienia ze sprawą reprywatyzacji budynku przy ul. Kazimierzowskiej, o zwrot której ubiegała się spadkobierczyni właścicieli. W 2011 r. kobieta zdecydowała się jednak odsprzedać swoje roszczenia. Nabywcami okazali się być rodzice Jakuba Rudnickiego. Na pół roku przed wydaniem decyzji o zwrocie nieruchomości urzędnik odszedł z BGN. Ostatecznie osobiście został właścicielem nieruchomości przy Kazimierzowskiej, ponieważ w międzyczasie przejął prawa do niej od własnych rodziców. Ponieważ proces przejęcia kamienicy budzi wątpliwości wielu stołecznych samorządowców, w ub. tygodniu WWS złożyła do CBA zawiadomienie o możliwośći popełnienia przestępstwa przez byłego urzędnika ratusza.

Sprawa nie byłaby zapewne tak kłopotliwa dla pani prezydent, gdyby nie fakt, że została rozpowszechniona przez media. Dlatego Hanna Gronkiewicz – Waltz zdecydowała się jednym cięciem rozprawić z konfliktem interesów w urzędzie  miasta. Wydała decyzję, na mocy której od początku lutego wszyscy zatrudnieni w urzędzie pracownicy będą musieli wypełnić specjalne oświadczenia. Urzędnicy zostaną zmuszeni do przyznania się, czy oni lub ich bliscy posiadają roszczenia do nieruchomości znacjonalizowanych po wojnie dekretem Bieruta.

To nie jednak nie koniec działań. Pani prezydent zadeklarowała, że sprawa tajemniczego przejęcia nieruchomości na jej wniosek zostanie zbadana także przez prokuraturę. Wcześniej reprywatyzacją kamienicy przy ul. Kazimierzowskiej zajmowała się wewnętrzna kontrola ratusza, która nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości.

Jak ustalili dziennikarze "Gazety Wyborczej" katalog konfliktu interesów został poszerzony również o posiadanie pozwoleń na budowę i decyzji o warunkach zabudowy, starania się o te zezwolenia, a także starania o wykup mieszkań komunalnych (są sprzedawane z wysokimi bonifikatami). Obejmuje on, jak w przypadku roszczeń, nie tylko pracowników, ale też bliskie im osoby.

Całą sprawą oburzeni są działacze ruchów  lokatorskich, którzy apelują o odwołanie ze stanowiska Marcina Bajko, dyrektora Biura Zarządania Nieruchomościami. Zdaniem członków Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów powinien on ponieść konsekwencje za poczynania swojego podwładnego oraz fatalną politykę zarządzania miejskimi nieruchomościami. – Nie może być tak, że w jakiś magiczny sposób skupywacze roszczeń dowiadują się, kto o jaki budynek się ubiega, i która sprawa może być jak najszybciej załatwiona. Czas z tym skończyć – apelowali.

Źródło: "Gazeta Wyborcza", własne

Zdjęcie za: facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...