TW i "renegat" czyli burzliwa sesja Rady Dzielnicy Ochota

Paweł Krulikowski    2014-01-31 08:50:11

Ciekawy przebieg miały w tym tygodniu obrady Rady Dzielnicy Ochota. Na środowej sesji doszło do istotnych politycznych przesunięć. Ze stanowiska Przewodniczącej Rady zrezygnowała Hanna Gęściak-Wojciechowska (PO). Pozycję szefa Komisji Polityki Przestrzennej, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska utracił Karol Wiszniewski (Polska Razem).

Sprawa Przewodniczącej Gęściak-Wojciechowskiej powracała już kilka razy. W sierpniu 2011 roku zarzucono jej kłamstwo lustracyjne. Od tamtej pory udało się ustalić, że działaczka Platformy figuruje w archiwach Służby Bezpieczeństwa jako tajna współpracowniczka o pseudonimie „Akne”. W jej sprawie, przed Sądem Okręgowym w Warszawie, zeznają między innymi byli funkcjonariusze SB, którzy potwierdzają fakt jej kooperacji ze służbami specjalnymi PRL-u. Według Instytutu Pamięci Narodowej, była już Przewodnicząca Rady Dzielnicy Ochota, została zarejestrowana jako TW w 1985 roku. Była wtedy dziennikarką „Expressu Wieczornego”. Jak twierdzą przedstawiciele IPN, Gęściak-Wojciechowska donosiła na opozycjonistów i kolegów z redakcji.

Sama zainteresowana broniła się przed tymi zarzutami nie tylko w sądzie, ale również swoim emocjonalnym oświadczeniem na forum Rady Dzielnicy. Składając rezygnację ze sprawowanego stanowiska, stwierdziła, że została przez SB złamana. Gęściak-Wojciechowska tłumaczyła się, że była szantażowana, przetrzymywana w areszcie, co w efekcie zmusiło ją do podjęcia współpracy z SB. Jaka jest prawda, ustali sąd. Tymczasem jednak Ochota musi sobie radzić bez Przewodniczącej Rady Dzielnicy. Gęściak-Wojciechowska nie składa jednak broni i nie zamierza zrzec się mandatu radnej.

Polityczna wendetta dosięgnęła również radnego Karola Wiszniewskiego, niedawnego „renegata” z Platformy Obywatelskiej, a dziś działacza Polski Razem Jarosława Gowina. Wiszniewski do środy pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Na sesji został odwołany. Powód jest lakoniczny i "do bólu" szczery. Jak napisano w uzasadnieniu: „Klub radnych PO w Radzie Ochoty wycofuje swoją rekomendację na Przewodniczącego Komisji dla radnego Karola Wiszniewskiego. Radny Karol Wiszniewski zrezygnował z członkostwa w klubie radnych PO, czym uzasadniamy jego odwołanie”. Politycznie – bez zarzutu. Merytorycznie można mieć jednak wątpliwości. Za pozbawieniem działacza PRJG stanowiska głosowali wszyscy radni PO i SLD. Sam Wiszniewski w rozmowie z „Polityką Warszawską” komentuje to krótko – Zostałem odwołany z powodów politycznych. Podczas mojej pracy w komisji, nie było do mnie żadnych konkretnych zarzutów – skwitował. Miejsce Wiszniewskiego zajął zasłużony działacz Platformy Lech Barycki, współpracownik warszawskiego posła na Sejm Marcina Kierwińskiego.

Spory o odśnieżanie i altanki śmietnikowe, które również były tematem środowej sesji, zostały zdecydowanie przykryte politycznymi przesunięciami. Wybory coraz bliżej, pierwsze przetasowania i przesunięcia na poziomie dzielnic nie zaskakują Nie może dziwić też odbieranie eksponowanych stanowisk osobom, które mogą wpływać negatywnie na wizerunek partii (Gęściak-Wojciechowska) czy samemu zbijać polityczny kapitał (Wiszniewski). Wybory na Ochocie niewątpliwie zapowiadają się ciekawie.  

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...