Nie będzie zabudowy dawnego ogródka jordanowskiego przy Szarej

Adam Kielar    2014-02-04 08:51:25

W poniedziałek Ratusz opublikował plan zagospodarowania przestrzennego Powiśla Południowego. Wbrew obawom części mieszkańców, teren dawnego ogródka jordanowskiego na rogu Szarej i Rozbratu nie zostanie zabudowany, jak chciała tego posiadająca działkę spółka.

Grunt, na którym jeszcze w latach 90. mieścił się ogródek, należy do prywatnej spółki Szara Invest, która odkupiła roszczenia do terenu od spadkobierców. Leży on pomiędzy ulicami Rozbrat, Szarą, Śniegockiej i Czerniakowską. Dziś jest tam boisko do koszykówki, przedszkole i plac zabaw. Przed II wojną światową stała tam kamienica.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że jednym z założycieli spółki Szara Invest jest Maciej Marcinkowski, jeden ze „specjalistów” od skupowania roszczeń do reprywatyzowanych budynków i gruntów (o jego działalności pisaliśmy między innymi tu). W 2009 roku spółce przyznano użytkowanie wieczyste tego terenu.  Sprawę badały prokuratura oraz CBA, ale nie wykryto żadnych nieprawidłowości.

Okolicznym mieszkańcom od początku nie podobał się zamysł, by dawny ogródek jordanowski został zabudowany. W Internecie powstała petycja przeciwko zabudowie. – Nie musicie nic robić! Wystarczy, że podpiszecie się pod tą petycją i uczestniczyli w naszym wydarzeniu, przesyłajcie do jak największej ilości znajomych!!!! W centrum Warszawy, na Powiślu (Solec) w parku pomiędzy ulicami Rozbrat, C. Śniegockiej i Szarej, gdzie obok mieści się jedno z niewielu przedszkoli integracyjnych (nr.6) w Warszawie oraz plac zabaw i boiska, deweloper chce zabudować park!!! Na miejscu placu zabaw i przedszkolnego ogrodu mogą stanąć luksusowe apartamentowce. Mieszkańcy mówią "nie" i oskarżają część władz stolicy o sprzyjanie deweloperowi. Według nich, decyzje w sprawie parku zapadały wyjątkowo szybko jak na urzędnicze standardy. – pisali autorzy petycji na stronie wydarzenia na Facebooku.

W 2011 roku miasto zwróciło się do pracowni Dawos urbanisty Krzysztofa Domaradzkiego, by ta przygotowała plan zagospodarowania Powiśla Południowego. Domaradzki uważał, że częściowa zabudowa terenów zielonych w tej okolicy jest niezbędna. – Tereny zieleni na Powiślu w wielu miejscach maja formę przypadkową, wynikającą ze zniszczeń wojennych. A przecież nie można mówić o kształtowaniu przestrzeni, pozostawiając wszystkie przypadkowe dziury w tkance miejskiej, które powstały w wyniku wojny – mówił urbanista jeszcze w 2011 roku i dodawał – Powiśle robi się reprezentacyjną dzielnicą, jest więc szansa, żeby te powojenne szczerby wreszcie zaplombować zabudową o wysokim standardzie. Pamiętajmy też, że studium zagospodarowania miasta przewiduje, że przez Powiśle będzie przechodzić trzecia linia metra. Jedna z jej stacji ma być ulokowana przy ul. Rozbrat. Jeżeli linia metra ma mieć jakiś sens, to coś powinna obsługiwać, a więc w sąsiedztwie stacji zabudowę powinno się dogęszczać – przekonywał. Ratusz przychylił się jednak do głosu mieszkańców, którzy nie godzili się na żaden kompromis. W rezultacie powstał plan, który zakłada pozostawienie tego terenu zielonym.

Warszawskie organizacje społeczne cieszą się z takiego obrotu sprawy. Stowarzyszenie Miasto jest Nasze napisało na Facebooku:

W podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele Warszawy Społecznej:

Radny Warszawy, a w przeszłości wiceburmistrz Śródmieścia Marcin Rzońca (obecnie Twój Ruch) w rozmowie z „Polityką Warszawską” podkreśla, że decyzja o niezabudowaniu tego terenu jest słuszna. – Był to postulat, który zgłaszali mieszkańcy, sąsiedzi, w obronie którego stanęli radni Twojego Ruchu oraz inni radni dzielnicy Śródmieście, w tym moja skromna osoba i to rozwiązanie, które jest zapisane w projekcie jest dobre. – przekonuje i dodaje: – Jest to usankcjonowanie stanu obecnego i woli mieszkańców. Nie ma powodu, by z bliżej nieokreślonych przyczyn (bo sama wola zabudowy to mało) zabudowywyać ten grunt. Ten kto skupował roszczenia chyba liczył się z tym, że w studium zagospodarowania to jest teren zielony. Nie ma żadnego powodu, by ograbiać Powiśle z terenów zielonych – podsumowuje radny Rzońca.

 

Zdjęcie: Skrzyżowanie ulic Szarej i Rozbratu - Wikipedia

Źródła: własne, gazeta.pl, Facebook, zw.com.pl, warszawa.naszemiasto.pl

WWS apeluje o białą księgę ws. budynku przy Noakowskiego 16

WWS składa zawiadomienie do CBA na byłego urzędnika Ratusza

Ratusz przyjazny deweloperom?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...