Góra śmieci na Ursynowie. Pracę stracą niepełnosprawni

Wiktor Raczkowski    2014-02-05 18:34:19

- Wydaje mi się, że dopóki nie zamkniemy sprawy śmieciowego przetargu, to w 100% o moim sukcesie nie można mówić. Jest progres, ale dla mnie to za mało – mówił w rozmowie z naszym portalem wiceprezydent Jarosław Dąbrowski. I miał rację. Od rana stołeczne media, zaalarmowane przez mieszkańców, donoszą o piętrzących się na Ursynowie górach śmieci, których nikt nie odbiera.

Od pierwszego lutego zaczął działać ustawowy tryb wywozu nieczystości. W ośmiu dzielnicach firmy, które wygrały przetargi powinny odbierać posegregowane śmieci od mieszkańców. Nie wszędzie jednak tak się dzieje. Mieszkańcy ursynowskich osiedli narzekają, że od soboty po odbiór odpadów nie przyjechała ani jedna śmieciarka. Brakuje także odpowiednich pojemników. Z tego też powodu wypełnione śmieciami worki piętrzą się w altankach śmietnikowych.

Przetarg na wywóz odpadów z Ursynowa wygrała firma Sita i to właśnie ona, zdaniem mieszkańców, nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków. Piotr Guział, burmistrz Ursynowa tłumaczy, że w tej sytuacji niewiele może zdziałać, dlatego skarżących się mieszkańców odsyła do wiceprezydenta Dąbrowskiego, odpowiedzialnego za wprowadzanie „reformy śmieciowej”  w Warszawie oraz do Biura Gospodarowania Odpadami. To właśnie Dąbrowski – jak podkreśla Guział – może ukarać firmę Sita.

Przedstawiciele stołecznego ratusza zapewniają, że wiedzą już o problemie i reagują na każde zgłoszenie. – Jeśli nie ma pojemników albo firma nie stosuje się do harmonogramu odbioru śmieci, prosimy o zgłaszanie nam takich przypadków pod numerem telefonu 19115 lub poprzez stronę internetową warszawa19115 – mówiła Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Głos w sprawie w końcu zabrali także przedstawiciele firmy Sita, którzy przez długi czas byli nieuchwytni zarówno dla mieszkańców, jak i mediów. Tłumaczą, że Sita nie wszędzie miała możliwość wstawienia swoich pojemników przed 1 lutego, ponieważ w niektórych altanach wciąż znajdowały się pojemniki należące do poprzedniej firmy odbierającej odpady. Wskazali także na problemy związane z brakiem konktaktu z administracjami wspólnot mieszkaniowych kilku osiedli. Pojawiały się także inne kłopoty natury technicznej. - Docieramy do altanek śmietnikowych wg. harmonogramu odbiorów lub z małym opóźnieniem bo ekipy uczą się nowych trasówek i zapoznają z lokalizacją altanek na osiedlach. A to na razie trochę trwa – przekonują pracownicy Sita.

Tłumaczenie to zdaje się nie satysfakcjonować mieszkańców Ursynowa, którzy do nowej firmy odbierającej odpady odnoszą się niechętnie także z innego powodu. W wyniku braku porozumienia z SITA odbioru segregowanych odpadów zaprzestało Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON”.

W skierowanym do mieszkańców oświadczeniu przedstawiciele Stowarzyszenia napisali m.in.: „Oznacza to także zakończenie zatrudnienia ponad 200 „Mrówek” - osób chorujących psychicznie, dla których w Warszawie nie ma żadnej innej pracy. Dla tych osób praca jest nie tylko źródłem utrzymania lecz przede wszystkim rehabilitacją społeczną i zawodową. Mając wsparcie ze strony władz miasta, do ostatnich chwil próbowaliśmy osiągnąć porozumienie z firmą SITA. Niestety propozycje EKON i Władz Warszawy, które świadome wagi zagadnienia przedstawiały możliwe rozwiązania, nie zostały przyjęte przez firmę SITA”.

Oświadczenie Ekonu wywołało falę oburzenia wśród mieszkańców.  - Nie zgadzam się na to, żeby jakaś firma, nie ważne jak duża ona jest, potraktowała w ten sposób pracowników Ekonu! To my, mieszkańcy Ursynowa powinniśmy mieć ostateczne i decydujące zdanie kto będzie odbierał NASZE śmieci – napisała jedna z mieszkanek dzielnicy. Już teraz trwa mobilizacja. Ludzie zamierzają pisać petycje w obronie stowarzyszenia i słać je na adres Biura Gospodarowania Odpadami.

Źródło: własne, TVN Warszawa, Gazeta Wyborcza

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...