Lokatorzy biorą sprawy w swoje ręce

Wiktor Raczkowski    2014-02-06 08:10:16

Mieszkańcy budynków zagrożonych reprywatyzacją dotychczas żyli w strachu i niepewności swojego losu. Uczuciom tym często towarzyszyła bierność. Sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie. Lokatorzy chcą bronić swoich praw. Zaczęli od organizowania się i na razie idzie im to całkiem nieźle. – Musimy się zjednoczyć i pokazać siłę – mówią.

Scenariusz zazwyczaj jest prosty. Kłopoty zaczynają się z momentem przekazania nieruchomości potomkom dawnych właścicieli lub osobom, które odkupiły od nich roszczenia. Wówczas problemem dla kamieniczników stają się mieszkający w budynku lokatorzy. Rozpoczyna się więc proces rugowania ich z mieszkań. Jak przebiega? Przede wszystkim czynsze podnoszone są do horrendalnych kwot np. z 400 zł do 3,5 tys. zł. To najskuteczniejsza metoda. Są jednak zdecydowanie bardziej wyrafinowane sposoby, takie jak nękanie, wpuszczanie robaków do mieszkań, zalewanie, a nawet podpalenia. Tych, którzy najzacieklej stawiają opór czeka eksmisja.

– Aby stawiać skuteczny opór kamienicznikom konieczne są samoorganizacja, solidarność oraz odpowiednia wiedza – mówią członkowie warszawskich stowarzyszeń lokatorskich. Dlatego też wspólnie organizują debaty z mieszkańcami stolicy, na których dyskutowane są skuteczne sposoby obrony praw lokatorskich oraz ich codzienne problemy. Uczestnicy spotkań dowiadują się m.in. co robić w przypadku podwyżek czynszów lub wypowiedzenia umowy najmu lub jak bronić się przed nielegalnymi działaniami kamieniczników i „czyścicieli” budynków. Mieszkańcom oferuje się także bezpłatną pomoc prawną. Dotychczas odbyły się trzy debaty: na Mokotowie, Pradze Południe i w Śródmieściu.

Przychodzący na spotkania ludzie zazwyczaj są przekonani, że na żadną pomoc ze strony miasta nie ma co liczyć, dlatego sprawy jak najszybciej należy brać w swoje ręce.  Potwierdza to Maciej Łapski kierujący stowarzyszeniem Warszawa Społeczna, który dla Dziennika Trybuna mówił:  – Tym, co jednoczy mieszkańców jest ogromne rozczarowanie dotychczasową polityką obecnych władz miasta. I dodawał: –  Ludzie przychodzą z różnymi motywacjami. Wspólnym mianownikiem jest poczucie krzywdy w bardzo konkretnych sprawach oraz coś w rodzaju chęci odwetu za te krzywdy.

Wysoka frekwencja na debatach, która zaskoczyła samych organizatorów, utwierdziła działaczy warszawskich organizacji społecznych w przekonaniu, że reprywatyzacja jest jednym z najbardziej palących problemów miasta. Dlatego też Warszawa Społeczna oraz Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów domagają się zorganizowania konsultacji społecznych dotyczących wszystkich projektów ustawy reprywatyzacyjnej.

Obie organizacje sprzeciwiają się zapisom zawartym w opracowanym przez miasto projekcie ramowym ustawy. Dlaczego? – Dokument nadal zakłada zwrot budynków w naturze tam, gdzie to możliwe. Projekt ten jest także groźny dlatego, że zawiera plany założenia spółki akcyjnej zarządzającej miejskimi nieruchomościami, co ostatecznie może doprowadzić do prywatyzacji miasta – odpowiada Piotr Ciszewski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Zdaniem działaczy ruchu lokatorskiego władze Warszawy nie starają się podważać roszczeń reprywatyzacyjnych w sądzie, ponieważ z góry zakładają, że i tak przegrają. Ta – ich zdaniem – błędna logika ratusza skłania obie organizacje do dalszego kontynuowania cyklu debat z mieszkańcami. Tym razem jednak rozmowy będą koncentrowały się wyłącznie wokół problemu reprywatyzacji. Najbliższe spotkanie odbędzie się 11 lutego na Pradze w Domu Kultury „Praga”.

Źródło: własne, Przegląd, Dziennik Trybuna

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...