WWS: Dość „eksperymentów” w gospodarce odpadami!

Adam Kielar    2014-02-06 17:45:05

Przedstawiciele Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, na czele z burmistrzem Ursynowa, Piotrem Guziałem, na czwartkowej konferencji prasowej (która odbyła się… pod śmietnikiem stołecznego ratusza) zaapelowali do władz Warszawy, by te rozwiązały wreszcie problemy z odbiorem i wywozem śmieci w stolicy.

– Ustawa śmieciowa w nie została w najlepszy sposób wdrożona w Warszawie. Niestety, po raz kolejny władze stolicy dzielą mieszkańców na lepszych i gorszych – na tych którym warto wywieźć śmieci oraz na tych, o których można łatwo zapomnieć. – mówi Paweł Piwowar z WWS.

Burmistrz Ursynowa oraz lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, Piotr Guział skrytykował urzędników ratusza za to, że Warszawa należy do zdecydowanej mniejszości samorządów, które nie poradziły sobie z ustawą śmieciową. – W sejmie pod koniec ubiegłego roku odbyło się posiedzenie komisji ochrony środowiska, na którym wypowiadał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Piotr Woźniak. Posłowie pytali go, jak Polska radzi sobie z ustawą śmieciową. Mówił wtedy, że jest 49 gmin, które nie udźwignęły ciężaru reformy śmieciowej. Posłużę się cytatem: „są to przypadki niedobrego zarządzania i tyle”. Pewnie tak jest. – uważa Guział.

Burmistrz Ursynowa przypomniał, że założenia ustawy śmieciowej znane są od dwóch lat. – W Polsce jest dwa i pół tysiąca gmin i prawie wszystkie udźwignęły ten ciężar (z mniejszymi lub większymi problemami), natomiast Warszawa, stolica Polski, która powinna świecić przykładem zwłaszcza w takich kwestiach proekologicznych jest wśród jednego procenta tych samorządów, które nie podołały tej reformie i to pomimo tego, że Warszawa była jedynym miastem, które zatrudniło w tej sprawie firmę doradczą za prawie milion złotych, co okazało się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Jako WWS oczekujemy od Pani Prezydent ujawnienia treści umowy z tą firmą doradczą oraz raportu z tego, co ta firma zrobiła. – ogłosił Guział.

Lider WWS przypomniał także, że Warszawa do niedawna miała najwyższe stawki za wywóz śmieci i dopiero referendum spowodowało ich obniżkę o połowę. – Reforma śmieciowa w Warszawie ma jeszcze wiele elementów, wymagających poprawy. Postulujemy, by kolejne przetargi zostały scedowane na burmistrzów dzielnic. Władze Warszawy nie panują nad miastem w takiej skali, by wszystkim zarządzać, a od tego są właśnie pomocnicze jednostki samorządowe, czyli dzielnice oraz ich aparat urzędniczy, który doskonale zna lokalne sprawy. – uważa burmistrz Ursynowa.

– W takiej sytuacji nie potrzebowalibyśmy dziś wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego, który biega po Ursynowie od śmietnika do śmietnika i sprawdza, czy wszystko działa, bowiem władze lokalne załatwiłyby to lepiej, gdyż są bliżej problemu. Bliższa koszula ciału. – mówi Guział.

Odniósł się także do kwestii tak zwanych klauzul społecznych oraz problemów, jakie ma stowarzyszenie EKON, które do niedawna zajmowało się zbieraniem segregowanych odpadów na Ursynowie, o czym pisaliśmy wczoraj. Firma SITA nie porozumiała się ze stowarzyszeniem i około dwieście osób może stracić pracę. Na Facebooku powstał nawet fanpage „Ratujmy pracowników EKON”. Piotr Guział bardzo ceni to stowarzyszenie. – Dziś dowiadujemy się, że zacne stowarzyszenie EKON, które skupia osoby niepełnosprawne umysłowo i pomaga im w normalnym funkcjonowaniu, między innymi angażując ich do selektywnej zbiórki odpadów. To stowarzyszenie zostało wyrzucone poza nawias reformy śmieciowej i to pomimo tego, że było wzorem do naśladowania, opisywanym w mediach ogólnopolskich jako przykład dobrych praktyk. Miasto nie wzięło pod uwagę tych tak zwanych klauzul społecznych, czyli „punktowania” firm, które zatrudniają bezrobotnych, osoby niepełnosprawne czy wracające z urlopów wychowawczych. Będziemy, jako władze Ursynowa, negocjować z firmą SITA, która odbiera u nas śmieci w sprawie EKON-u i mam nadzieję, że ratusz nas wesprze. Tymczasem mleko się rozlało i Warszawa znów z czymś sobie nie poradziła, kolejny wiceprezydent zawiódł. Pani Prezydent rekomendowałbym lepszy dobór kadry, nie tylko działaczy partyjnych, ale przede wszystkim profesjonalnych menedżerów. – mówił burmistrz Ursynowa. Wtórował mu Grzegorz Wysocki z WWS, który dodał, że takich stowarzyszeń, jak EKON powinno powstać więcej.

Wysocki przedstawił także postulaty, jakie Wspólnota zgłasza w sprawie śmieci. – My żądamy po prostu ujawnienia umów śmieciowych. Dzisiaj, jako obywatele Warszawy nie wiemy, jakie są obowiązki, jak wygląda system rozliczeń z tymi firmami. W szczególności interesuje nas, jaki jest system kontroli. My chcemy wiedzieć konkretnie, jakie są wymierne efekty i jakie normy do badania tego, czy dana firma wywiązuje się z umowy, czy nie. Do systemu kontroli trzeba uruchomić bezpłatny system – są zarządcy, to są spółdzielnie mieszkaniowe, to są wspólnoty. Jeślibyśmy dzisiaj wprowadzili system, w którym po prostu zarząd wspólnoty, czy spółdzielnia opisuje czy podpisuje protokół odbioru śmieci, nie byłoby tych problemów, które są na Ursynowie i w innych dzielnicach.

Działacz WWS przyznał, że Wspólnota otrzymuje sygnały, iż śmieci nie są wywożone w niektórych dzielnicach. – Firmy śmieciowe, takie jak Lekaro czy SITA skoncentrowały się w dzielnicach nowych, a porzuciły swoje obowiązki i mamy wiele takich przypadków na Ochocie, we Włochach i innych. – wylicza Wysocki. Wspólnota chce także, by ustalono częstotliwość wywozów.  – Rozumiemy, że raz na dwa tygodnie to można odbierać odpady w Wawrze, ale na Ursynowie nie można ustalić, że z dużego wieżowca wywozi się śmieci raz w tygodniu, tylko powinno to być raz dziennie. – uważa Wysocki.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Góra śmieci na Ursynowie. Pracę stracą niepełnosprawni

Piotr Guział: Miasto wpędza ubogich w pułapkę

WWS apeluje o białą księgę ws. budynku przy Noakowskiego 16

Warszawa dwóch śmieciowych prędkości

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...