PiS chce kontroli wolskiego ZGN

Daniel Nowak    2014-02-07 18:29:39

Radny Prawa i Sprawiedliwości Piotr Milowański złożył we wtorek wniosek o wszczęcie kontroli w wolskim Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami. Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy opisywana na naszym portalu sprawa niejasnych powiązań biznesowo-politycznych jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Na niewłaściwe postępowanie ZGN zwracały uwagę kontrole przeprowadzane przez stołeczne Biuro Kontroli już w 2010 roku, jednak od tego czasu niewiele się zmieniło.

W połowie stycznia informowaliśmy o tym, że dwie firmy na warszawskiej Woli, rodzinnie powiązane z lokalnym politykiem Platformy Obywatelskiej, realizowały w dzielnicy ponad setkę zamówień na łączną wartość ponad dwóch milionów złotych. Doniesienia prasowe w tej sprawie spowodowały, że całą sprawą zainteresowały się władze dzielnicy oraz prokuratura.

Przypomnijmy, że w styczniu główny zainteresowany, czyli polityk Platformy Obywatelskiej Tomasz Skrobski, zapewniał, że nie ma żadnych związków z firmami ojca i brata. Potwierdziły się jednak słowa Piotra Milowańskiego, który mówił wtedy o wizytówkach firmy Skromak, na których Tomasz Skrobski widniał jako przedstawiciel przedsiębiorstwa. Polityka Warszawska dotarła do kopii takiej wizytówki.

Nieprawidłowości w wolskim ZGN nie zostały odkryte dopiero teraz. Już w 2010 roku Biuro Kontroli alarmowało o nieprawidłowościach w Zakładzie. 1 grudnia 2010 roku w wystąpieniu pokontrolnym Biuro informowało, że „ustalenia kontroli wskazują na istnienie nieprawidłowości i uchybień dotyczących działań podejmowanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy (dalej ZGN) zarówno w zakresie przestrzegania procedur udzielania zamówień publicznych jak i najmu lokali użytkowych. W zakresie udzielania zamówień publicznych stwierdzono, że w ZGN realizacja zamówień publicznych poniżej 14.000 euro powierzana jest przez zamawiającego jedynie tym wykonawcom, którzy na podstawie złożonego formularza zgłoszeniowego zostali ujęci w bazie wykonawców prowadzonej przez Dział Zamówień Publicznych. Prowadzona baza nie jest formalna i nie została uregulowana żadnym wewnętrznym aktem obowiązującym w ZGN. (…) Ponadto stosowana przez ZGN praktyka telefonicznego zapraszania tylko jednego wykonawcy do złożenia oferty, bez wcześniejszego rozpoznania cen, powoduje brak konkurencyjności i transparentności w tych postępowaniach. Nie można równie stwierdzić, że środki publiczne wydatkowane są w sposób celowy i oszczędny”.

Co ciekawe w wolskim ZGNie w 2010 roku przeprowadzone były dwa postępowania kontrolne: jedno obejmowało okres od 27 lipca do 13 sierpnia, a drugie od 20 października do 19 listopada. Obydwie kontrole wskazały rażące nieprawidłowości przy zamówieniach ZGN na kwotę do 14 tys. euro.

– Warto zwrócić uwagę szczególnie na sposób dzielenia zamówień w trybie do 14 tys. euro oraz wyraźne wskazania pokontrolne wydane przez Biuro Kontroli UM. Co ciekawe kontrola wskazała tylko jeden taki przypadek, jednak już na pierwszy rzut oka widać, że tylko wśród umów realizowanych przez firmy Panów Skrobskich, takich wątpliwych zleceń jest więcej.  Dzielenie przetargów to przestępstwo, jednak cała uwaga, zarówno prokuratury jak i miasta, skupiła się na jednym przetargu na sprzątanie powierzchni. Jednocześnie pomijając tryb, który daje największy zarobek wybranym firmom. To że ZGN dzwonił do „wybranych firm” i prosił o oferty, które potem dostawały zlecenia pokazuje skale problemu – mówi "Polityce Warszawskiej" Piotr Milowański, który wystąpił do stołecznego Biura Kontroli o ponowne przyjrzenie się działalności wolskiego ZGN.

Co ciekawe,po tym jak Biuro Kontroli zainteresowało się działalnością wolskiego ZGN, firmy panów Skrobskich znacznie rzadziej zaczęły być wybierane przez wolskich urzędników. W samym 2010 roku firma JMS zawarła z ZGN 34 umowy. Od 2011 do 2013 już żadnej. Aktywność firmy Skromak na Woli również zmalała z 40 umów w 2010 roku do zera w 2011 roku i jedynie sześciu w 2012.

Jednak – jak zaznacza w piśmie do Biura Kontroli Milowański – „firmy: SKROMAK Sp. z o.o., JMS Maciej Skrobski oraz firma Architekt, Certyfikaty Energetyczne Tomasz Bojko nadal realizują umowy zawarte w postępowaniach do 14000 euro, łącznie na milionowe kwoty, na zamówienia spełniające przesłanki do uznania, że są to zamówienia tożsame”.

Wszystko wskazuje na to, że sprawa wolskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami jest "rozwojowa". Po nagłośnieniu problemu przez media do pracy ruszają miejscy urzędnicy oraz prokuratura. Może więc po 5 latach sprawa kontrowersyjnych zamówień na warszawskiej Woli w końcu zostanie wyjaśniona.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Na Woli tylko PO znajomości?

Wola: walka o Zielone Odolany

Wolska maszyna do liczenia głosów

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...