Pięć kawiarni na chandrę

Agata Witkowska    2014-02-09 21:49:01

Szczęśliwie do końca zimy już bliżej, niż dalej, jednak póki za oknem wciąż leży śnieg, a słońce zachodzi przed 17, tak długo krąży nad nami widmo gotowej do ataku zimowej chandry. Wystarczy odrobina błota pośniegowego, w które wejdziemy całkowicie przemakalnym butem, mocniejszy wiatr, który potarga nam włosy i przemrozi kości, stojący w korku nieogrzewany autobus i bach – podły humor gotowy. Z nietęgą miną przemierzamy ciemne ulice oświetlone jedynie niewyraźnym, pomarańczowym światłem, wchodzimy do naszego bloku z wielkiej płyty, którego zapachu zdecydowanie nie chcemy kojarzyć z domem, zrzucamy w mieszkaniu płaszcz, licząc już tylko na kubek herbaty lub miskę zupy oraz na to, że może jakimś cudem psu wcale będzie się chciało iść na spacer.

Zima jest wspaniała, ale najlepiej jest oglądać ją z perspektywy ciepłego pomieszczenia, którego nie trzeba opuszczać. Kiedy już jednak trzeba ruszyć się na miasto, warto jest znać kilka miejsc, które przegonią znad naszych głów chmury, a z momentem przekroczenia progu wypełniają nasze nozdrza ciepłym zapachem pysznej kawy i dobrego jedzenia. Miejsca, które przypominają nam o lecie, dobrych czasach, oraz o tym, jak fajnie jest się uśmiechać. Oto kilka z takich miejsc.

Secret Life Cafe – ul. Słowackiego 15, Żoliborz

TA kawiarnia. Miejsce, które lubi się od razu po przekroczeniu progu. W powietrzu unosi się ciepły zapach kawy, z głośników płynie spokojna muzyka, na podłodze śpi pies, którego państwo sączą herbatę. Ktoś inny czyta gazetę, ktoś pracuje przy komputerze. Ktoś inny już dawno osuszył szklankę, ale ani myśli wychodzić. Czas wyraźnie zatrzymuje się w miejscu – tak wygląda błogi odpoczynek niemalże w sercu miasta. Secret Life to lokal, który chciałoby się mieć pod domem – żeby zejść do niego jeszcze w szlafroku, przejrzeć świeżą gazetę i złapać oddech przed kolejnym dniem pracy. Nawet napis na szybie („Doceń drobne przyjemności”) wiele mówi o tej kawiarni.

Croque Madame – Nowy Świat, Śródmieście

Miejsce kompletne, od początku do końca francuskie. Po pierwsze: zapach. Nie ma wątpliwości, że tak pachnie tylko świeżo upieczony pain au chocolat. Po drugie: wystrój- biel i fiolet, postarzane krzesła z napisami "Croque Madame - boulangerie, patisserie, cafe", suszone lawendy, hiacynty na stolikach - od razu widać, że nie ma tutaj miejsca na coś przypadkowego, a wszystko jest tam po to, by tworzyć klimat niedzielnego poranka. W koszykach świeże pieczywo, ciastka, kanapki, w lodówce niesamowite desery. Za ladą krążą kucharze w białych czapkach, donoszący swoje wypieki. Chociaż to elegancja-Francja, to jednak zdecydowanie w przyjemnym i leniwym wydaniu prowansalskim. Do tego pyszne i sycące zestawy śniadaniowe, którymi chciałoby się rozpoczynać każdy dzień, a przynajmniej weekend. Szczególnie zachwycone będą panie!

Fenomenalna Cafe & Crepes – BUW, Powiśle

Nie ważne jak podły ma się nastrój, po przekroczeniu progu Fenomenalnej na twarzy od razu pojawia się uśmiech. Od wejścia gości kawiarni wita moc kolorów wesoło urządzonego wnętrza. W Fenomenalnej jest wszystko, czego potrzeba każdego feralnego dnia. To, co cieszy szczególnie to nietypowe stoliki i zwisające z sufitu hamaki zastępujące krzesła. Żeby było jeszcze weselej, jedną ze ścian zajmują rzędy butelek wypełnione płynami we wszystkich kolorach tęczy. Jak sama nazwa wskazuje, kawiarnia specjalizuje się w serwowaniu naleśników. Na naprawdę podły nastrój, warto skusić się na naleśniki Ferrero lub Tiramisu, które są rozpustą w najsłodszym wydaniu i tak zwaną „guilty pleasure”. Co ciekawe, Fenomenalna podaje także alkohol i szoty, także zmęczeni, poszukujący mocniejszych wrażeń innych metod poprawy nastroju studenci także znajdą tutaj coś dla siebie:)

La Chica Sandwicheria – ul. Obrzeżna 5B, Służewiec

Jeśli brakuje wam lata i słońca, macie dość burgerów i potrzebujecie kopniaka dobrej energii - La Chica Sandwicheria to pewniak, który powinien być przepisywany jako recepta na chandrę. Kanapki Cubano z wieprzowiną, serem i piklami, czy Tango Mango, czyli romans kurczaka z najbardziej słonecznym owocem w magiczny sposób przenoszą nas do krajów latynoamerykańskich. Popijając przepyszną kawę lub świeży sok z cytrusów, nóżka sama lata do muzyki, przypominając o letnich imprezach na świeżym powietrzu. Przemiła obsługa, prosty, acz oryginalny wystrój, ananasy i drzewka mandarynkowe na stołach utwierdzają w przekonaniu, że się tułać na Służewiec dwoma autobusami przez pół miasta.

Czuły barbarzyńca – Dobra 31, Powiśle

Jedni uciekają przed zimową chandrą w kalorie, inni w dres i ciepły koc. Są tacy, którzy ucieczkę od problemów i smutnych myśli znajdują w książkach, a tych w Czułym barbarzyńcy jest pod dostatkiem – to świetnie zaopatrzona księgarnio-kawiarnia, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Już samo sprawdzanie zawartości regałów działa odprężająco. Ile czasu można tam spędzić nad pustą filiżanką z pewnością wiedzą ci, którzy to miejsce już znają i nie raz na długie godziny zatopili się w lekturze książki, która – czasem przypadkiem, a czasem nie – trafiła im w ręce. Ci, którym wciąż mało i nie lubią rozstań (nawet tych czułych), mogą książkę kupić i zabrać ze sobą do domu.

To ledwie pięć propozycji kawiarni na małe i duże smutki, które są w stanie poprawić nastrój, zrelaksować, wnieść trochę słońca w ponury dzień. Warszawa potrafi dać w kość – na szczęście są w niej miejsca, które zrekompensują straty spowodowane przez małe, codzienne przeciwności losu.

 

Autorka współtworzy bloga: Śledź po warszawsku

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...