Powstanie rondo Ochódzkiego na Pradze?

Paweł Krulikowski    2014-02-10 20:01:38

W czwartek stołeczni radni będą głosować w sprawie nadania rondu na Pradze Południe imienia Ryszarda Ochódzkiego, bliżej znanego jako „Miś”. Z inicjatywą wyszli mieszkańcy Kamionka. Sprawa budzi skrajne emocje, ale w końcu chodzi o wielowymiarową postać.

Najpierw miał nazywać się Nowohucki, ale tej aluzji do świeżo wybudowanej dzielnicy Krakowa nie przepuściła Barei PRL-owska cenzura. Został Ryszardem Ochódzkim. Prezesem klubu sportowego „Tęcza”, kombinatorem, lowelasem, krętaczem. Krótko mówiąc wcieleniem i kumulacją najgorszych cech socjalistycznego przedstawiciela wyższych sfer nomenklatury. Bohater „Misia” niewątpliwie wzorem do naśladowania nie jest, ale według mieszkańców Pragi jest dobrym materiałem na patrona ronda. Dlaczego? Otóż film Barei jest wiecznie żywy i jak uzasadniają mieszkańcy – chodzi tu o zbiorowe uhonorowanie twórców i postaci dawnych, dobrych polskich komedii i naszej kinematografii.

Trudno polemizować z tezą, że „Miś” jest wciąż aktualną i wciąż śmieszną komedią. Problem stwarza jednak osobowość Ryszarda Ochódzkiego. Dla części radnych jest to zdecydowanie postać zbyt odrażająca, by stać się patronem jakiejkolwiek części przestrzeni miejskiej. – To jest kreatura, złodziej, pijak, dziwkarz i oszust. Trudno sobie wyobrazić bardziej klasycznego czerwonego aparatczyka. W związku z czym nie widzę zupełnie żadnego powodu, dla którego miałbym popierać pomysł powstania ronda imienia takiej postaci. Przy całym szacunku dla Barei i jego twórczości. - uzasadnia swój sprzeciw wobec takiego pomysłu radny PiS Maciej Wąsik. I zapowiada głosowanie przeciwko rondu Ochódzkiego na Pradze. Inne zdanie na ten temat ma Sebastian Wierzbicki z SLD – Uważam, że miasto trzeba przywrócić mieszkańcom. Niech oni podejmują decyzje przy jakich ulicach chcą mieszkać. Jeżeli taki wniosek zyskał poparcie mieszkańców, radnych dzielnicy, to nie widzę przeszkód by takie rondo powstało. Będziemy głosowali za. – skomentował.

Rzeczywiście, wniosek pozytywnie zaopiniowały zarówno rada dzielnicy Praga Południe, jak i zespół nazewnictwa miejskiego. Sprawa Ochódzkiego staje się kolejnym przykładem sporu pomiędzy lewicą i prawicą o zarządzanie nazewnictwem przestrzeni miejskiej. Jak zauważa Wąsik – Jestem za tym, żeby realizować pewną politykę historyczną. Chciałbym, by o patronach ulic, placów czy skwerów można było powiedzieć coś pozytywnego. W tym przypadku nie ma takiej możliwości. Piłeczkę odbija Wierzbicki – Nie narzucajmy mieszkańcom kolejnych historycznych bohaterów, Warszawa nie może być miastem martyrologii. – replikuje.

Komentarz do sprawy może być tylko jeden. Parafrazując Prezesa Ochódzkiego, należałoby zapytać, czy radni wiedzą, co robią tym rondem? Czy odpowiada ono żywotnym potrzebom całego społeczeństwa i czy jest rondem na skalę naszych możliwości? Tego dowiemy się w czwartek.  

Źródło zdjęcia: kadr z filmu "Miś".

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...