Wraca tęcza niezgody

Paweł Krulikowski    2014-02-11 08:44:02

Instalacja artystyczna na pl. Zbawiciela to dla jednych obiekt już niemal kultowy. Dla drugich to wrogi symbol dominacji środowisk LGBT i architektoniczny potwór. Urząd Miasta st. Warszawy rozpisał przetarg na „dostawę materiałów na warsztaty, montaż sztucznych kwiatów oraz bieżącą konserwację instalacji artystycznej na Pl. Zbawiciela”. W maju tęcza znowu podzieli warszawiaków?

Historia instalacji sięga 2011 roku. Wtedy to, na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza, artystka Julita Wójcik zaprojektowała wysoki na 9 metrów kolorowy łuk, który początkowo stanął przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Tam symbolizowała polską prezydencję w UE. 8 czerwca 2012 roku tęcza wylądowała na placu Zbawiciela. I tu zaczęły się na dobre jej polityczne przygody. Pięciokrotnie podpalana, wielokrotnie dewastowana, ewidentnie znienawidzona lub zwyczajnie nielubiana po prawej stronie. Ostatecznie spłonęła 11 listopada 2013 roku, spalona doszczętnie przez chuliganów. Sama autorka projektu tęczę opisuje jako niezaangażowaną społecznie czy politycznie, jednakże, jak stwierdziła, najlepszą datą powrotu instalacji byłby 17 maja, czyli Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. 

Stanie się jednak inaczej. Historia tęczy zatacza koło i wraca do symboliki związanej z Unią Europejską. Instalacja ma zostać ponownie ustawiona na placu Zbawiciela 1 maja 2014 roku, z okazji 10 rocznicy wstąpienia Polski do UE. – Nie ma tu żadnych podtekstów, tęcza dotyczyła polskiej prezydencji, stała w Brukseli, 1 maja to doskonała data na jej powrót – podkreśla Bartosz Milczarczyk, Rzecznik Urzędu Miasta st. Warszawy. Dodaje również, że symbolika tej instalacji miała drugorzędne znaczenie, zaś sprawa dotyczy chuligańskich wybryków w przestrzeni publicznej – Nie może być tak, że ktoś demoluje instalację artystyczną, bo ma wrażenie, że coś jest sprzeczne z jego światopoglądem. Nie chodzi już o to, czy to jest tęcza czy cokolwiek innego – podsumował. Z Milczarczykiem zgadza się Sebastian Wierzbicki, radny SLD, kandydat na Prezydenta Warszawy w samorządowych wyborach – Jestem przeciwnikiem ulegania terrorowi. Grupa wandali próbuje narzucić swoją wolę, zamiast rozmawiać o zagospodarowaniu przestrzeni publicznej. W 100% popieram Hannę Gronkiewicz-Waltz, dopóki chuligani będą tęczę niszczyć, należy ją konsekwentnie stawiać na nowo – komentuje. Dodał również, że należy zadbać, by tym razem kolorowy łuk na placu Zbawiciela był faktycznie niepalny.

Odmiennego zdania jest oczywiście druga strona sporu. Maciej Wąsik, radny PiS, zauważa, że tęcza to temat zastępczy, skrojony na okres wyborczy przez PO. – Tęcza jest ewidentną prowokacją Platformy Obywatelskiej, wygodnym tematem, w który będą brnąć i media i opozycja. Naprawdę istnieją poważniejsze problemy. Jest co najmniej sto ważniejszych spraw, na które możemy wydać miejskie pieniądze. Tymczasem głównie ze względów architektonicznych, ta instalacja to pomysł nieudany. – ocenia Wąsik. Jeszcze bardziej kategorycznie sprawę stawia Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego – To jest skandal. Instalacja czasowa, która była inicjatywą prywatną, nie budzącą kontrowersji, stała się symbolem środowisk lewicowo-liberalnych, a w szczególności grup LGBT. W tej chwili jej odbudowywanie nie jest już powszechnie akceptowane społecznie. To zwykły gest dominacji ze strony lewicy i liberałów. Bosak zaznacza również, że jest to wyraz oportunizmu urzędników miejskich a także znak, że są podatni na wpływy i naciski lewicowego lobby.

Nie ulega wątpliwości, że czekają nas kolejne rundy konfliktu o tęczę. Z pewnością możemy spodziewać się publicznych protestów, które przetestują determinację miejskich urzędników. Czas pokaże, czy 1 maja, w dziesiątą rocznicę wejścia Polski do UE, łuk na placu Zbawiciela znowu będzie dzielił warszawiaków. Pytanie „jak długo wytrzyma tym razem?” byłoby ewidentną prowokacją.

Zobacz także:

Wigilia pod biało-czerwoną tęczą

Tęcza na Ursynowie?

Źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...