PiS chce odwołania wiceprezydenta Dąbrowskiego

Adam Kielar    2014-02-11 17:25:15

Radni Prawa i Sprawiedliwości na wtorkowej konferencji prasowej zaapelowali do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołanie wiceprezydenta Jarosłąwa Dąbrowskiego, który ich zdaniem osobiście odpowiada za chaos i błędy przy wporwadzaniu nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Działacze PiS chcą też większej roli dzielnic przy przetargach ws. śmieci. – Warszawski ratusz nie poradził sobie z reformą. W większości dzielnic mamy wciąż system awaryjny – mówił Jarosław Krajewski, radny Warszawy (PiS).

Dariusz Figura (PiS), przewodniczący komisji ochrony środowiska w radzie Warszawy, przyznaał, że jego partia czekała z oceną działań ws. odpadów, gdyż liczyła, że sytuacja się unormuje. – Wygląda jednak na to, że w Warszawie ciągle mamy sytuację kryzysową. Są ewidentne problemy z wdrożeniem nowego systemu. Brakuje pojemników, informacji dla mieszkańców ws. odbioru, brakuje informacji ws. sortowania. – wyliczał Figura. – System sortowania w Warszawie uległ dewastacji. Teoretycznie działa infolinia, natomiast wielokrotnie zgłaszane sygnały pozostają bez zmian. Taka sytuacja nie może trwać. Warszawa staje się pośmiewiskiem na tle całej Polski, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami komunalnymi. – podsumował radny Figura.

Odniósł się też do kwestii przetargów ws. wywozu i odbioru śmieci w Warszawie. – Mam wrażenie, że miasto chce za wszelką cenę forsować siłowe rozwiązania polityczne. Jest cały ciąg zdarzeń – wniosek o odwołanie składu Krajowej Izby Odwoławczej, zawiadomienie MPO do prokuratury ws. naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. W ten ciąg można też zaliczyć poniedziałkowe odwołanie przez Prezesa Rady Ministrów prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, która z tego co nam wiadomo także prowadziła postępowanie ws. rynku śmieciowego. Widać, że miasto za wszelką cenę chce docisnąć nogą to postępowanie. Naszym zdaniem  jest to nie do przyjęcia. – przekonywał polityk PiS.

Maciej Wąsik, przewodniczący klubu radnych PiS, jednoznacznie wskazał, kto odpowiada za taką sytuację. – Nasza ocena jest bardzo krytyczna. Uważamy, że odpowiedzialna za to wszystko jest jedna osoba – pan wiceprezydent Jarosław Dąbrowski, który dostał zadanie uporządkowania systemu śmieciowego po panu prezydencie Kochaniaku. Uznaliśmy, że pan prezydent nie wykonał swojego zadania. Apelujemy do pani prezydent o odwołanie ze stanowiska Jarosława Dąbrowskiego, odpowiedzialnego za chaos śmieciowy w Warszawie. Doprowadził do niezwykle chaotycznej i skomplikowanej sytuacji. Udowodnił, że jest w tej kwestii laikiem. Zrobił bardzo dużo złego. – uważa radny Wąsik.

– Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. – dodał. – Kontrolę tego, gdzie warszawskie śmieci wyjeżdżają. Wiemy, że prokuratura w Otwocku prowadzi postępowanie wobec jednej z firm, która wygrała  przetarg w Warszawie ws. wywożenia zmielonych, nieprzetworzonych warszawskich śmieci na podwarszawskie żwirownie. Będziemy tę sprawę obserwować – zapowiedział Wąsik. – Centralny przetarg w Warszawie nie wyszedł. Powtarzam jeszcze raz – odpowiedzialny za tę kwestię jest Jarosław Dąbrowski, którego pani Prezydent powinna zdymisjonować. Apelujemy także do pani Prezydent, by rozważyła możliwość przekazania większych kompetencji w dziedzinie śmieci do dzielnic. Uważamy, że burmistrzowie warszawscy lepiej spełnią tę rolę organizatora przetargu na swoim terenie, gdyż mają lepszy kontakt z mieszkańcami, administratorami i firmami śmieciowymi niż pan prezydent Dąbrowski. – przekonywał Wąsik. Podobne rozwiązanie zaproponowała niedawno Warszawska Wspólnota Samorządowa o czym pisaliśmy w czwartek.

Obecny na konferencji przedstawiciel Forum Młodych PiS, Maciej Wyrzykowski zapowiedział, że partia będzie bacznie się przyglądać sprawie gospodarki odpadami w Warszawie. – Mieszkańcy nie znają terminów odbiorów, nie są przygotowani do segregacji, nie ma informacji w mieście, a także nie ma pojemników. Planujemy uruchomić dla mieszkańców infolinię e-mailową pod adresem kontakt@warszawskipis.pl – ogłosił działacz młodzieżówki PiS. Pokazał także zdjęcia przepełnionych śmietników z różnych dzielnic Warszawy. – Planujemy stworzyć z pomocą naszych młodych działaczy „śmieciowy raport”. – zaznaczył radny Wąsik.

Radny Krajewski przypomniał także wyniki sondażu, w którym pracownia TNS Polska zapytała Warszawiaków, jak oceniają wdrażanie reformy śmieciowej. – Ponad połowa mieszkańców Warszawy jest niezadowolona., jedynie 33 proc. wskazało pozytywną odpowiedź. To obiektywnie wskazuje, że mieszkańcy stolicy źle oceniają wprowadzony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz nowy system odbioru śmieci. – podsumował radny.

Zobacz także:

WWS: Dość „eksperymentów” w gospodarce odpadami!

Dąbrowski (PO): Pod rządami PO Warszawa idzie w dobrym kierunku

Góra śmieci na Ursynowie. Pracę stracą niepełnosprawni

Warszawa dwóch śmieciowych prędkości

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...