Wojciech Wagner: Stępiłem swój entuzjazm

Wiktor Raczkowski    2014-02-12 19:10:31

- Warszawa powinna zdecydowanie włączyć się w proces zmiany prawa, bo to ono jest odpowiedzialne za to, że stolica jest tak zaśmiecona reklamami – mówił na swoim pierwszym spotkaniu z dziennikarzami Wojciech Wagner, nowy naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej. Szybko dodał jednak, że żadnej „estetycznej rewolucji” w Warszawie nie będzie.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Wagner, który swoją funkcję pełni od dwóch miesięcy, zapowiedział, że miasto będzie nie tylko aktywnie wspierać i kreować zmiany ustawowe, ale także dołoży wszelkich starań, by skuteczniej zarządzać reklamami na należących do ratusza terenach. - Chcemy skuteczniej wykorzystywać plany zagospodarowania przestrzennego. Według mojej wiedzy większość reklam obecnych na terenach objętych tymi planami jest nielegalna i można byłoby je po prostu usunąć – tłumaczył.

To jednak okazuje się nie być takie proste, ponieważ – jak wskazuje nowy naczelnik – bardzo niską skutecznością w tym zakresie wykazuje się nadzór budowlany. Opracowywane są jednak procedury, które ułatwią dzielnicom samodzielne usuwanie nielegalnych reklam z terenów miejskich.

Cały czas nierozwiązany problem stanowią także reklamy, w tym wielkopowierzchniowe, umieszczane na terenach i budynkach prywatnych. – Najwięksi gracze na rynku widzą problem natłoku reklam i są otwarci na porozumienie z miastem. To mógłby być nasz sposób działania, gdyby nie to, że na ich miejsce zaraz wejdą mniejsze firmy, które nie uznają żadnych ustaleń ani reguł branżowych – wyjaśniał. Miasto pozostaje więc cały czas bezradne w tej kwestii.

Większym optymizmem powiało, gdy naczelnik zaczął kreślić swój plan działania wobec innych kwestii związanych ze stołeczną estetyką. – Największy postęp można osiągnąć poprzez działanie systemowe, tworząc ramy i procedury działania, które w przyszłości będą działały automatycznie – mówił. Temu służyć ma ujednolicenie standardów projektowych przestrzeni publicznej oraz umieszczenie ich w jednym dokumencie. Wypracowane w ten sposób wytyczne ustanowić mają minima, które zależne być mają m.in. od lokalizacji. Dzięki temu z chodników zniknąć ma kostka bauma a meble miejskie swym wyglądem mają pasować do otoczenia.

Wagner zapowiedział także zmiany w „centralnym kwartale Warszawy” (obejmującym obszar międzu ulicami Królewską, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi i Nowym Światem), w którym stopniowo ograniczany będzie ruch samochodowy, co sprzyjać ma lepszemu wykorzystaniu ul. Złotej, będącej głównym łącznikiem pomiędzy pl. Defilad a Nowym Światem. Zanim to jednak nastąpi przeprowadzone zostaną analizy komunikacyjne, lokalowe i przestrzenne. Ile czasu to zajmie? Nie wiadomo.

Nie zabrakło także pytań o Grzegorza Piątka, poprzednika Wojciecha Wagnera na stanowisku naczelnika Wydziału Estetyki. Zapytany o to, czy nie będzie się obawiał, że – podobnie jak Piątek – nie będzie słuchany przez innych urzędników miejskich odpowiedział: – Cenię Grzegorza Piątka, ale uważam, że nie należy  zbyt ambitnie podchodzić do niektórych spraw. Nie można zakładać, że od razu zrobi się rewolucję.

Z rozbrajającą szczerością dodał także: – Ja pracuję już na tym stanowisku dwa miesiące i w tym czasie zdążyłem mój entuzjazm stępić.

– Praktyka pracy w urzędzie wymaga cierpliwości i determinacji. Pan naczelnik ma pełne wsparcie ratusza i pani prezydent, by pożądane zmiany wprowadzać. Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz spotyka się z panem Wagnerem i zgadza się z tym, że zmiany muszą być długofalowe – ratował sytuację Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

Źródło: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Grzegorz Piątek rezygnuje. Czy HGW odchodzi od „zdobyczy Października”?

Grzegorz Piątek sobie, Ratusz sobie

Grzegorz Piątek i jego wizja Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...