Targowa 2.0 – nowe życie centrum Pragi?

Karol Szyszko    2014-02-15 18:18:53

Od kilku tygodni tematem, który wzbudza wiele emocji na warszawskiej Pradze Północ jest propozycja zwężenia ul. Targowej i uczynienia z niej miejsca przyjaznego mieszkańcom, a nie samochodom. W tej sprawie podzieleni są mieszkańcy i samorządowcy. W ostatni czwartek radni dzielnicy podjęli uchwałę w tej sprawie.

źródło: stowarzyszeniemichalow.blogspot.com (rys: M. Dembowska)

W ciągu ostatnich kilku tygodni często spotykałem się z opinią, że „chcą zamknąć Targową”. Trzeba tu jasno zaznaczyć, że nikt nie proponuje całkowitego zamknięcia ul. Targowej dla ruchu kołowego, a jedynie jego ograniczenie. Autorem  koncepcji zaprezentowanej w połowie stycznia praskim radnym są społecznicy m.in. członkowie PSM Michałów i Zielone Mazowsze. Proponują oni, by po zakończeniu budowy II linii metra wprowadzić trzy zasadnicze zmiany. Po pierwsze,  wytyczyć na Targowej po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (w tym jeden dla autobusów), a trzeci przeznaczyć na parkowanie i drogę dla rowerzystów.  Po drugie, zlikwidować przejścia podziemne u zbiegu ul. Targowej z Ząbkowską i Okrzei. W końcu, zamknąć dla aut początkowy odcinek Ząbkowskiej między Targową a Brzeską i zrobić deptak dla pieszych i cyklistów.

Radni są podzieleni, widać to przede wszystkim w szeregach Platformy i PiS. Przedstawiciele SLD natomiast jednogłośnie poparli  propozycje, szczególnie radny Mariusz Borowski zaangażował się w promocję tego rozwiązania. Komentarze zamieszczane pod jego facebookowymi postami  świetnie obrazują jak podzieleni są również mieszkańcy Pragi. - Mam nadzieję, że Praga wygra z takimi kretyńskimi pomysłami jak utrudnianie życia mieszkańcom Targowej i Ząbkowskiej – napisał jeden z mieszkańców Targowej. - Jeśli będzie obwodnica Pragi, to zwężenie ulicy Targowej nie będzie problemem. Wydaje mi się, że bez obwodnicy, to jest dość chyba ryzykowny pomysł – napisał inny internauta. W sondzie zrobionej przez portal tvnwarszawa.pl zagłosowało prawie 9 tys. osób.  56% z nich uznało, że Targowa  po otwarciu II linii metra powinna być oddana pieszym i rowerzystom (44% - kierowcom).

 źródło: stowarzyszeniemichalow.blogspot.com (rys: M. Dembowska)

W ostatni czwartek radni Pragi Północ na sesji Rady Dzielnicy podjęli uchwałę ws. wystąpienia do Rady m. st. Warszawy o wybudowanie praskiego odcinka Śródmiejskiej Obwodnicy Warszawy, wprowadzenie zmian w stałej organizacji ruchu polegających na zwężeniu odcinka ulicy Targowej oraz wyłączeniu ruchu kołowego odcinka ulicy Ząbkowskiej. Uwzględniają w niej propozycje społeczników z wyłączeniem likwidacji przejścia podziemnego na wysokości ul. Ząbkowskiej (temu rozwiązaniu sprzeciwiają się kupcy handlujący w podziemiu). Radni nie mają jednak nic przeciwko stworzeniu w tym miejscu również pasów.

- Celem tych propozycji jest wyeliminowanie z ulicy Targowej ruchu ponadlokalnego i tranzytowego oraz poprowadzenie tego w taki sposób, aby omijał Pragę Północ. Ponadto zaproponowane zmiany stałej organizacji ruchu drogowego spowodują w przypadku ulicy Targowej powstanie szerszego chodnika oraz dróg dla rowerów po obu stronach ulicy, a także znaczne ułatwienia dla pieszych, w tym poprzez wprowadzenie naziemnych przejść dla pieszych na wysokości ulicy Ząbkowskiej. Takie działania przełożą się z kolei na poprawę estetyki oraz funkcjonalności tej przestrzeni publicznej. Wyłączenie ruchu kołowego na odcinku ulicy Ząbkowskiej może w przyszłości przekształcić ten fragment Pragi Północ w deptak, co wpłynie na dalsze podnoszenie atrakcyjności tej ulicy. Działanie takie jest zgodne z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla Rejonu Pragi-Centrum - czytamy w uchwale.

Czy powyższą koncepcję uda się wprowadzić w życie? Zobaczymy w niedalekiej przyszłości. W przypadku ul. Świętokrzyskiej również było wiele kontrowersji, jednak dojdzie do jej przebudowy. Ul. Targowa nie wymaga tak dużych nakładów, by osiągnąć zbliżony efekt. Koniec budowy II linii metra jest idealnym momentem, by mieć odwagę podjąć decyzje, która może zmienić oblicze tej części miasta.

Źródła: Polityka Warszawka, facebook.com, stowarzyszeniemichalow.blogspot.com

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejne działania politycznych nowicjuszy 

IPN chce usunięcia pomnika "Czterech Śpiących" 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...