KIO na nowo rozpatrzy przetarg śmieciowy

Adam Kielar    2014-02-16 14:47:37

Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrzy od początku przetarg na wywóz śmieci w Warszawie. Dzieje się tak, gdyż po zeszłotygodniowych odwołaniach (we wtorek oraz w czwartek) kolejnych osób ze składu orzekającego, w piątek został powołany nowy.

We wtorek ze „starego” składu orzekającego premier Donald Tusk odwołał jego przewodniczącego Pawła Trojana (który jednocześnie jest prezesem KIO), w czwartek natomiast odwołane zostały dwie pozostałe osoby. Jak wyjaśniła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wykluczenie nastąpiło na podstawie Prawa zamówień publicznych. Ze względu na decyzję premiera, nie odbyła się zaplanowana na wtorek rozprawa ws. odwołań dwóch firm od warszawskiego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W uzasadnieniu wniosku podano, że prokuratura wszczęła postępowanie ws. ewentualnego ujawnienia tajemnicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w procesie odwoławczym. Chodzi o doręczenie uczestnikom postępowania opinii biegłego, która zawierała tajemnice MPO, czego miała dopuścić się KIO. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło MPO.

– Krajowa Izba Odwoławcza od nowa musi rozpatrzyć odwołania od warszawskiego przetargu śmieciowego. Zgodnie z przepisami, skład będzie musiał zająć się sprawą od początku. Przede wszystkim nowi orzekający będą musieli zapoznać się z bardzo obszerną dokumentacją  – mówiła rzeczniczka Izby, Justyna Tomkowska. Nie wiadomo jednak, kiedy odbędzie się pierwsza rozprawa. – Nowy skład został już powołany, ale na razie nie jest znana data pierwszej rozprawy ws. odwołań firm od stołecznego przetargu. – przyznała rzeczniczka.

Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski, który w Ratuszu koordynuje sprawy związane z gospodarką śmieciami ma nadzieję, że nowy skład szybko zajmie rozpatrzeniem tego przetargu. – Mam nadzieje ze w końcu ruszy. Do tej pory to był czeski film – pisał na Twitterze. Jego zdaniem poprzedni skład nie działał dobrze – Poprzedni skład zlecał różne ekspertyzy. Ponadto nie działali spójnie. W wypowiedziach członków było wiele rozbieżności, mieli różne opinie, co do tych samych kwestii – mówił Dąbrowski, pytany przez TVN Warszawa.

We wtorek między innymi w sprawie przetargów wypowiadali się warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Dariusz Figura, przewodniczący komisji środowiska w Radzie mówił wówczas, że miasto na siłę chce storpedować postępowanie w tej sprawie. – Mam wrażenie, że miasto chce za wszelką cenę forsować siłowe rozwiązania polityczne. Jest cały ciąg zdarzeń – wniosek o odwołanie składu Krajowej Izby Odwoławczej, zawiadomienie MPO do prokuratury ws. naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. W ten ciąg można też zaliczyć poniedziałkowe odwołanie przez Prezesa Rady Ministrów prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, która z tego co nam wiadomo także prowadziła postępowanie ws. rynku śmieciowego. Widać, że miasto za wszelką cenę chce docisnąć nogą to postępowanie. Naszym zdaniem  jest to nie do przyjęcia. – przekonywał polityk PiS.

Opozycja chce też, by przetargi były organizowane na poziomie dzielnic. W tej sprawie jednym głosem mówi zarówno PiS, jak i Warszawska Wspólnota Samorządowa. – Postulujemy, by kolejne przetargi zostały scedowane na burmistrzów dzielnic. Władze Warszawy nie panują nad miastem w takiej skali, by wszystkim zarządzać, a od tego są właśnie pomocnicze jednostki samorządowe, czyli dzielnice oraz ich aparat urzędniczy, który doskonale zna lokalne sprawy. – mówił na niedawnej konferencji Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i lider WWS.

W bardzo podobnym tonie wypowiadał się Maciej Wąsik (PiS). – Apelujemy także do pani Prezydent, by rozważyła możliwość przekazania większych kompetencji w dziedzinie śmieci do dzielnic. Uważamy, że burmistrzowie warszawscy lepiej spełnią tę rolę organizatora przetargu na swoim terenie, gdyż mają lepszy kontakt z mieszkańcami, administratorami i firmami śmieciowymi niż pan prezydent Dąbrowski. – przekonywał lider klubu PiS w Radzie Warszawy.

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września 2013 r. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci od lutego 2014 r. będą odbierać trzy firmy: Lekaro, Sita oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania.

Od tego rozstrzygnięcia odwołały się dwie firmy, które przetarg przegrały: Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów. W swoich odwołaniach przegrani zarzucili miastu, że wybrało w przetargu miejską spółkę, mimo że nie ma ona wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

Źródła: Polityka Warszawska, PAP, TVN Warszawa

Zobacz także:

PiS chce odwołania wiceprezydenta Dąbrowskiego

WWS: Dość „eksperymentów” w gospodarce odpadami!

Góra śmieci na Ursynowie. Pracę stracą niepełnosprawni

Zaostrza się "wojna śmieciowa". MPO oskarża KIO

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...