Wysypisko Radiowo. Ekologiczna bomba zegarowa?

Sławomir Bielański    2014-02-18 09:19:13

Jeszcze w 2011 r. wydawało się, że władze miasta stołecznego mają idealny plan na zagospodarowanie największej góry śmieciowej w okolicach Warszawy. Zgodnie z planami Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania dotychczasowa kompostownia miała zostać zrekultywowana tak by powstało nowe miejsce dla narciarzy. Blisko trzy lata później plany sportowej góry pozostały na papierze, zaś samo wysypisko ma być zlikwidowane najwcześniej w 2016 r.

Radiowo jako wysypisko powstało w latach 60. ubiegłego wieku. Już wtedy budziło wątpliwości, nie tylko mieszkańców, ale także środowiska naukowego związanego z warszawskimi uczelniami czy przedstawicieli Kampinoskiego Parku Narodowego. Pomimo tych obiekcji propozycja została przeforsowana tak, że nowe miejsce składowiska zostało finalnie stworzone na terenie obecnych gmin: Izabelina oraz Starych Babic a także dzielnic Bemowo i Bielany.

Pomimo powstania nowego i uciążliwego obiektu, z uwagi na bliskość Warszawy miejsce było atrakcyjne dla kolejnych zasiedlających je rodzin. Z czasem zmienił się także rodzaj odpadów składowanych na Radiowie a co za tym idzie znacząco wzrosła uciążliwość składowiska dla okolicznych mieszkańców. Mimo wielokrotnych obietnic kolejnych władz, włodarze miasta nie rozwiązali „śmierdzącego problemu”. W ostatnich latach ograniczano jedynie rodzaj zwożonych odpadów.

Cierpliwość mieszkańców topniała tak, że postanowili nawet stworzyć własną organizację – „Czyste Radiowo”. Zyskali także wsparcie, zarówno rady dzielnicy jak i jej władz. Podczas gorącej debaty na styczniowej sesji silnego poparcia udzielił m. in. Grzegorz Pietruczuk (SLD), wiceburmistrz Bielan. – Jesteśmy przeciwni dalszej rozbudowie instalacji przetwarzania odpadów. My, jako dzielnica, ponosimy wszystkie konsekwencje związane z jej funkcjonowaniem – podkreślał podczas spotkania z mieszkańcami. Czasu dla mieszkańców nie znalazł natomiast prezes MPO, Krzysztof Bałanda. – Nie jesteśmy drugim Diorem – Ironizował tylko podczas jednej z konferencji prasowych, przypominając, że MPO "nie jest producentem perfum".

 

Pomimo starań władz dzielnicy (co warto podkreślić ponieważ na Bielanach rządzi koalicja PO-SLD) władze miasta nie znalazły możliwości zamknięcia Radiowa dla kolejnych odpadów.

Propozycją mogła być lokalizacja w podwarszawskiej Zielonce, tam burmistrz Grzegorz Dudzik znalazł miejsce po dawnym wojskowym poligonie.

Jednakże sama propozycja wymaga czasu a przede wszystkim nakładów finansowych. A z tym MPO (zwłaszcza w świetle przegranych ostatnio przetargów na wywóz śmieci) może mieć poważne trudności. W listopadzie 2014 r. odbędą się wybory samorządowe… co może oznaczać stanowcze podejście dzielnicy jak i radnych (zarówno tych z opozycji jak i koalicji). MPO nie może liczyć też na zbyt duże grono obrońców. Większość kosztów składowania 150.000 ton odpadów rocznie ponosi głownie dzielnica, co oznacza, że będzie to gorący temat nie tylko dla aktywistów „Czystego Radiowa” ale także dla mieszkańców całych Bielan.

 

 

Protesty podobne do tych z listopada 2013 r. z pewnością będą się powtarzały, zwłaszcza w roku wyborczym. Mieszkańcy z pewnością będą mogli też liczyć na silne poparcie lokalnych polityków. Każdy z nich zna przecież starą wyborczą zasadę: „Nikt Ci tyle nie da ile ja Ci mogę obiecać.”

 

Zdjęcia za: https://www.facebook.com/czysteradiowow/photos_stream 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...