Realne spory o fikcyjnych bohaterów

Paweł Krulikowski    2014-02-18 18:51:17

Bolek i Lolek, Ryszard Ochódzki, Czterdziestolatek. Absurd goni absurd. Niedawno Rada Warszawy głosowała nad rondem imienia „Misia” z filmu Barei. Teraz zacna organizacja, niewątpliwie zasłużona dla Warszawy i dla całej Polski ściga się z... bohaterami kreskówek. Czas na powrót do rzeczywistości?

Przy opiniowaniu spraw z zakresu nadawania nazw obiektom miejskim, każdorazowo należy brać pod uwagę […] zachowanie zgodności z tradycją i dziejami Warszawy […], utrzymanie nazw utrwalonych w tradycji miasta. To cytat z uchwały Rady Miasta st. Warszawy, dotyczącej nazywania między innymi ulic i rond. Tymczasem ostatnio wśród mieszkańców, jak i samorządowców zapanowała moda na coraz bardziej oryginalnych patronów. Mieliśmy już zamieszanie wokół potencjalnego ronda Ryszarda Ochódzkiego na Kamionku. Wybitnej kanalii, która owszem, bawi jako przerysowana postać komedii, ale rzekome oddawanie w ten sposób hołdu Barei, to uzasadnienie nad wyraz pokrętne i zupełnie nielogiczne. Tak samo mój sprzeciw budzi sympatyczna "pierdoła", jaką był inżynier Stefan Karwowski. Podobnie, a może nawet trudniej mi się identyfikować z rondem Bolka i Lolka. Dlaczego?

Przede wszystkim – „kultowość” takich postaci jest wątpliwa i często zrozumiała tylko dla jednego czy dwóch pokoleń. Dzisiejsza młodzież nie ma najczęściej pojęcia kim był inżynier Karwowski. Czy powinna się dowiadywać i interesować dziejami Czterdziestolatka? Naprawdę? Jeśli przyjmiemy, że patron skweru czy ronda pełni jakieś funkcje edukacyjne, to odesłanie do serialu stanowi dość niską wartość. Analogicznie sprawa ma się w kwestii Bolka i Lolka. Przypomnijmy, że sympatyczna para z kreskówki „rywalizuje” z NZS, organizacją studencką o ogromnych wolnościowych tradycjach dla naszego kraju. To niepoważne.

W weekend, w jednym z programów TVP Warszawa debatowali Maciej Wąsik, radny PiS i Anna Nehrebecka-Byczewska z PO, przewodnicząca Komisji Nazewnictwa Miejskiego. Dyskusja dotyczyła między innymi ulicy Kuklińskiego czy Reagana, których w Warszawie do tej pory brakuje. Wąsik argumentował, że miasto zgubiło gdzieś pomysł na spójną politykę nazewnictwa. Zwracanie się po Ochódzkiego czy Bolka i Lolka może potwierdzać tę tezę. I nie chodzi tutaj o martyrologię i upamiętnianie „prawicowych” bohaterów. Chlubnym przypadkiem właściwego działania po lewej stronie, może być powrót na Wolę pomnika Ludwika Waryńskiego. Jest z pewnością wiele osób, miejsc i organizacji, które zasługują na jakąś przestrzeń w stolicy. Przykładem może być Bronisław Geremek czy Tadeusz Mazowiecki, w którego przypadku raczej zapanowałby powszechny konsensus w sprawie uchylenia pięcioletniego okresu, który musi upłynąć od śmierci osoby, by uhonorować go ulicą czy placem. W ostateczności warto się zastanowić, czy sympatyczniejszą nazwą nie jest krytykowana przez media ulica Rukoli, niż koniec końców hipotetyczna ulica Ochódzkiego, pijaka, złodzieja („bo każdy pijak to złodziej”), karierowicza, chama i oszusta.

W gminie Lubicz, we wsi Grabowiec, w 2005 roku jedną z ulic nazwano imieniem Obi-Wana Kenobiego. Bohatera „Gwiezdnych Wojen”. Niewątpliwie wywołuje to uśmiech i przynosi lokalną sławę małej wiosce. Warszawa nie potrzebuje fikcyjnych bohaterów, a już zwłaszcza bohaterów mało związanych z miastem. Dziwne, że w natłoku wyobrażonych patronów, nikomu nie przyjdzie do głowy ulica Wokulskiego, związanego ze stolicą. Przynajmniej walor edukacyjny byłby niepodważalny. W sytuacji kiedy w kolejce do uhonorowania czekają ludzie zasłużeni, kiedy waży się np. sprawa pomnika Rotmistrza Pileckiego, deliberacje o Ochódzkim czy Czterdziestolatku wyglądają śmiesznie. Nie warto się kompromitować. 

Zobacz także:

Nie będzie ronda Ryszarda "Misia" Ochódzkiego na Grochowie

NZS doczeka się ronda?

Socjalista wraca na "robotniczą" Wolę

Źródło zdjęcia: www.commons.wikimedia.org 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...