Zburzono zabytek. Przypadkiem?

Wiktor Raczkowski    2014-02-19 08:36:23

Czy w Warszawie można zupełnie niechcący zburzyć liczący sobie ponad sto lat zabytek? Według śródmiejskiej prokuratury jest to jak najbardziej możliwe. Innego zdania jest jednak część radnych dzielnicy Śródmieście.

Wybudowana w  1905 roku przy ul. Zajęczej 4 kamienica przez wiele lat służyła jako dom mieszkalny dla pracowników znajdującej się nieopodal elektrowni Powiśle. Uszkodzony podczas II wojny światowej budynek został odbudowany w 1945 roku. Od 2000 roku kamienica pozostawała niezamieszkana, dlatego miasto zdecydowało się wystawić ją na sprzedaż. Wpisany na listę zabytków obiekt wraz z otaczającą go działką kupiła w 2012 r. za ponad 5 mln zł spółka Prudential. Kupujący musieli mieć świadomość, że wchodzą w posiadanie budynku zabytkowego, ponieważ w ogłoszeniu o wystawieniu kamienicy na sprzedaż można było przeczytać: „Budynek jest uwzględniony w gminnej ewidencji zabytków prowadzonej przez Stołecznego Konserwatora Zabytków i w związku z tym powinien zostać zachowany w swojej bryle i w istniejących gabarytach". Informacja ta została zawarta także w akcie kupna – sprzedaży. Co więcej, spółka zobowiązała się do odrestaurowania kamienicy.

Wiele jednak wskazuje na to, że nowi właściciele od samego początku mieli inne plany wobec atrakcyjnie położonej działki. Spółka, działająca już pod nową nazwą Frank Rupplin, zaczęła starać się o pozwolenie na rozbiórkę budynku, którą argumentowała fatalnym stanem budynku. Na to nie zgodził się jednak stołeczny konserwator zabytków. Na pytanie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, czy kamienica przy Zajęczej 4 powinna zostać rozebrana, czy zabezpieczona, konserwator jednoznacznie zlecił zabezpieczenie obiektu oraz jego renowację.

W tej sytuacji właściciele kamienicy postanowili postawić miasto oraz jego urzędników przed faktem dokonanym i samowolnie rozebrać budynek. Wystarczył zeszłoroczny sierpniowy długi weekend, by kamienica dosłownie zniknęła. Stołeczny konserwator zabytków oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, zaalarmowani przez warszawiaków, zawiadomili Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście – Północ o popełnieniu samowoli budowlanej. Wszczęto  postępowanie przeciwko Jolancie D.-S., która odpowiedzialna jest za rozbiórkę budynku. Teraz jednak okazuje się, że śledztwo  nic nie wykazało, a prokuratura prosi sąd warunkowe umorzenie postępowania. Dlaczego?

– Prokurator ustalił, że zostało popełnione przestępstwo, ale osoba podejrzana nie miała świadomości tego czynu. W przypadkach drobnych przestępstw, zagrożonych niską karą pozbawienia wolności, występujemy do sądu o umorzenie postępowania na okres próbny roku-dwóch. Jeśli w tym czasie ta osoba znów popełni przestępstwo, zostanie postawiona w stan oskarżenia – mówił „Gazecie Wyborczej" Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Decyzja śródmiejskiej prokuratury zszokowała radnych dzielnicy, w której znajdował się rozebrany budynek. Daniel Łaga z PO podkreśla, że Jolanta D.-S. miała pełną świadomość, że kupiony przez nią budynek jest zabytkiem, ponieważ informacja o tym zawarta była w podpisanych przez nią dokumentach. Wskazuje także, że dzięki temu, że kamienica była zabytkiem kupujący uzyskał 70 proc. zniżkę na zakup nieruchomości. – Ta kobieta naruszyła więc dodatkowo umowę, która pozwalała jej na wykup terenu za 5 mln zł. Dlatego powinna zwrócić dzielnicy 10 mln zł rabatu, które uzyskała w zamian za poświadczenie dbania o zabytek – dodaje.

Sprawa zaniepokoiła także innego śródmiejskiego Radnego, Grzegorza Walkiewicza z Twojego Ruchu, który na ostatniej sesji Rady m.st. Warszawy wystąpił z wnioskiem o zmiany w uchwale dotyczącej sprzedaży miejskich nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Sprawa jednak nie została podjęta przez radnych. – Jako Klub Radnych Twojego Ruchu w Radzie Dzielnicy Śródmieście wystąpimy ze stosowną inicjatywą uchwałodawczą. Trzeba szybko zmienić przepisy w tym zakresie. Zwłaszcza, że władze miasta chcą sprzedać kolejny zabytek – kamienicę przy ulicy Próżnej 14 – zapowiada Walkiewicz.

O jakich zmianach mowa? – Chcemy, by w przypadku zabytków miasto sprzedawało budynek, natomiast sam grunt oddawało  w użytkowanie wieczyste. Nieco spadną wówczas wpływy do kasy miasta, ale będziemy mieli większe możliwości reagowania. Jeżeli ktoś, kto wygrał przetarg na zakup zabytkowej nieruchomości by ją zburzył, to de facto zostałby z niczym, ponieważ miasto w takiej sytuacji cofnęłoby użytkowanie wieczyste gruntu. Tak stało się w przypadku samowolnego zburzenia koszarów Pułku Huzarów Grodzieńskich przy Łazienkach. Dzielnica cofnęła użytkowanie wieczyste i wiele wskazuje na to, że wygra sprawę w sądzie – tłumaczy rady Walkiewicz.

Wnioskiem prokuratury o warunkowe umorzenie sprawy sąd zajmie się 27 lutego. Należy mieć nadzieję, że sędzia odrzuci prośbę prokuratora. W innym przypadku osoba winna rozbiórki kamienicy przy ul. Zajęczej 4 nie poniesie za swój czyn żadnej odpowiedzialności. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by w ciągu kolejnych dwóch lat ponownie przyczyniła się do rozbiórki kolejnego stołecznego zabytku. Decyzja sądu będzie ważna również dla samego Ratusza. Zgoda sądu na tymczasowe umorzenie tej sprawy może być zachęta dla innych do ignorowania decyzji miejskich urzędników. W myśl zasady: „bo co oni mogą mi zrobić”?

 

Źródło: Gazeta Wyborcza, własne

Źródło zdjęcia: facebook.com/mojepowisle

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...