Budżet partycypacyjny – sprawdzamy pomysły najaktywniejszych dzielnic

Karolina Wiśniewska    2014-02-20 08:25:48

Jeszcze kilka tygodni temu wprowadzanie budżetu partycypacyjnego było wielką niewiadomą dla władz, urzędników i mieszkańców. Obawiano się skomplikowanych procedur i braku zainteresowania. Dziś coraz bardziej przekonujemy się, że obawy (na szczęście) okazały się nieuzasadnione, a idea budżetu obywatelskiego „porwała” warszawiaków – w niektórych dzielnicach szczególnie. Prym wśród liczby złożonych wniosków wiodą dotychczas Mokotów i Wola. Sprawdzamy zatem, czego tamtejsi mieszkańcy potrzebują i o co wnoszą.

Intensywna kampania promocyjna oraz sobotni maraton pisania projektów pomogły „przekonać nieprzekonanych” i zmobilizowały wielu warszawiaków do zapisania i zgłoszenia pomysłów gromadzonych dotychczas jedynie w wyobraźni. W całej Warszawie zgłoszono ponad 660 wniosków. Wśród osiemnastu dzielnic szczególnie wyróżnia się Mokotów, gdzie złożono ich 116. Na drugim miejscu znajduje się Wola z liczbą 76 projektów.

MOKOTÓW: na pierwszym miejscu inwestycja w szkoły

Łączna kwota przeznaczona na budżet partycypacyjny Mokotowa to 2,5 mln zł. Mieszkańcy najwyraźniej za „punkt honoru” uznali niezmarnowane tych pieniędzy i ochoczo zgłaszają swe pomysły. Najwięcej projektów dotyczy naszych szkół – mówi w rozmowie z nami Naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Teresa Rosłoń – mieszkańcy wnoszą o dodatkowe zajęcia, rozbudowanie placów zabaw, monitoring czy boiska. Na drugim miejscu plasują się różne inwestycje infrastrukturalne, tj. odnowienie chodnika i budowa dróg. Budżet pokazał także wyjątkową potrzebę integracji, jaką mają w sobie mieszkańcy tej dzielnicy. Bardzo dużo wniosków dotyczyło bowiem organizacji wielorakich zajęć dodatkowych dla osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży. Chcą się spotykać, lepiej się poznać i wspólnie coś osiągać. Biorąc pod uwagę pośpiech w jakim na co dzień niestety żyjemy, niewątpliwie należy to docenić.

Pani Naczelnik zwraca uwagę, że takie zbliżenie już nastąpiło. Dzięki realizacji budżetu lepiej poznaliśmy naszych mieszkańców i ich potrzeby, a oni poznali nas. Jedną z głównych idei BP była właśnie integracja i myślę, że u nas wyjątkowo się zrealizowała – dodaje.

Do jednego z ciekawszych projektów należy zaliczyć wybudowanie ławki z pomnikiem upamiętniającym postać wybitnego aktora, dzielnego żołnierza i niewątpliwie wielkiego człowieka Aleksandra Żabczyńskiego. To bardzo budujące, że mieszkańcy chcą wspominać takie osoby – podkreśla T. Rosłoń – mam nadzieję, że ten projekt zostanie zrealizowany.

Jeśli chodzi o środki pieniężne przeznaczone na BP, Mokotów został podzielony na osiem rejonów pod względem liczby mieszkańców. Najwięcej, bo aż 22 wnioski napłynęły z rejonu drugiego otoczonego ulicami: Wołoską, Odyńca, Ludową, Zajączkowską, Spacerową i Batorego.

Władze Mokotowa są przekonane, że to nie koniec twórczej inwencji budżetowej mieszkańców i nowe projekty nadal będą tak licznie napływać. Planuje się umieścić na stronie internetowej urzędu informacje o tym, jakie pomysły już wpłynęły. Chcemy, żeby mieszkańcy wzajemnie się motywowali, a projekty nie powielały się – podsumowuje pani Rosłoń.

WOLA – prorodzinnie i aktywnie

Szczegóły realizacji budżetu partycypacyjnego na Woli opisywaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” w połowie grudnia. Tamtejszy zespół od początku działał bardzo intensywnie, aby poinformować mieszkańców o zasadach budżetu obywatelskiego i zachęcić do zaangażowania się. Dziś widzimy, że było warto. Na Woli – zgodnie z ustalonym podziałem – wpłynęło 20 projektów ogólnodzielnicowych i 56 lokalnych (stan na środę 19.02 rano). Najwięcej projektów (17) złożyli mieszkańcy Odolan i Ulrychowa.

Co chcą zmienić mieszkańcy Woli – pytamy Marka Jezierskiego, sekretarza zespołu ds. budżetu. – Najczęściej wpływają projekty dotyczące inwestycji infrastrukturalnych: remonty chodników, podwórek, dodatkowe latarnie i trasy biegowe. Prawdziwym „hitem” są jednak wybiegi dla psów. Takich wniosków jest naprawdę dużo – informuje.

Budżet partycypacyjny pokazał, że mieszkańcy Woli są wyjątkowo kreatywni. Wachlarz różnorodnych pomysłów sprawia, że trudno wyłonić najciekawszy. Na uwagę zasługują jednak projekty „prorodzinne” i promujące aktywny tryb życia. – Mamy cykliczny rodzinny turniej siatkówki, różne spotkania i zajęcia przeznaczone właśnie dla rodzin, gdzie można razem ćwiczyć aerobik, skorzystać z porad dietetycznych itp. – wymienia M. Jezierski.

Nie zapominajmy o tym, że okres składania wniosków trwa. Każdy, kto zechciałby zgłosić swój pomył, ma szansę zrobić to do 9 marca. Przy tej okazji warto zwrócić więc uwagę na drobne błędy, które czasami pojawiają się w formularzach. Po pierwsze, dołączane listy poparcia powinny zawierać dwa podpisy: jeden akceptujący projekt, a drugi wyrażający zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Po drugie, projekty wysyłane drogą mailową powinny zawierać skan formularza z widocznym podpisem osoby, która ów wniosek składa. Niezwykle ważną sprawą jest oczywiście dokładne określenie lokalizacji pomysłu, który chcemy wdrążyć.

Do czasu, kiedy upłynie termin składania wniosków, na Woli stale prowadzimy dyżury ws. budżetu, więc jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, warto przyjść, a my pomożemy je zweryfikować – dodaje Marek Jezierski.

Do dzieła warszawiacy!

Do 9 marca pozostało jeszcze kilkanaście dni. Warto zatem sięgnąć do pokładów kreatywności, pomyśleć o tym, czego naszej dzielnicy brakuje i zgłosić swój projekt. Weźmy przykład z tych, którzy już to zrobili. Warto!

 

Źródło zdjęcia głównego: http://facebook.com/budzetpartycypacyjnywarszawa

Źródło zdjęc w tekście: 1.mokotow.waw.pl, 2. "Polityka Warszawska"

 

ZOBACZ TAKŻE:

Budżet partycypacyjny. Instrukcja obsługi.

Ile kosztuje miasto? 

Budżet w sieci - część 1

Budżet w sieci - część 2 

Budżet w sieci - część 3

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...