Karta warszawiaka niezgodna z prawem?

Wiktor Raczkowski    2014-02-21 08:34:12

Znane są już wyniki kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych prowadzonej od końca stycznia w stołecznym ratuszu oraz w Zarządzie Transportu Miejskiego. Zdaniem GIODO zarówno ratusz, jak i ZTM, a także Ministerstwo Finansów złamały ustawę o ochronie danych osobowych, wymieniając się danymi obywateli ws. Karty warszawiaka.

Wedle doniesień PAP Generalny Inspektor ma rozpocząć niebawem postępowanie administracyjne wobec wymienionych instytucji. Jego efektem może być nakaz przywrócenia stanu zgodnego z prawem. - Efekty postępowania zapewne nie doprowadzą do zablokowania wydawania kart. Mogą jednak uniemożliwić korzystanie przez miasto z danych Ministerstwa Finansów - powiedział pełniący funkcję GIODO Wojciech Wiewiórowski.

GIODO szczególnie niepokoi fakt przekazania Ministerstwu Finansów przez ZTM danych wszystkich osób, które posiadają spersonalizowane warszawskie karty miejskie. Także tych, które wcale nie zamierzały występować o  przyznanie karty warszawiaka. - Rozważamy poważnie podjęcie działań w ramach procedur karnych, czyli przynajmniej poinformowanie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednym bądź dwóch przypadkach – dodawał Wiewiórowski.

Generalny Inspektor podkreśla, że choć na razie ciężko jest mówić o szkodzie w rozumieniu prawa cywilnego osób, których dane zostały przekazane, to niewątpliwie mamy w tym przypadku do czynienia ze złamaniem przepisów o ochronie danych osobowych, a możliwe, że także ustawy o ewidencji podatników.

Wątpliwości budzi również samo istnienie Karty, która skierowana jest jedynie do tych mieszkańców jednego miasta, którzy płacą w nim podatki. GIODO sugeruje, że karta może łamać unijne przepisy o niedyskryminacji, dlatego o  zbadanie tej sprawy pod tym kątem zamierza poprosić Rzecznika Praw Obywatelskich.

Według kontrolerów GIODO przy wprowadzaniu karty warszawiaka prawo złamano trzykrotnie. Ich zdaniem miasto zbierało informacje dotyczące miejsca rozliczania podatku PIT przez mieszkańców bez żadnej podstawy prawnej. Również Ministerstwo Finansów bezprawnie udzielało ratuszowi danych na ten temat.

Drugim, zdaniem GIODO, zachowaniem bezprawnym było samo przekazanie resortowi finansów miejskiej bazy danych.  - To, co zrobiło miasto, było właściwie przekazaniem komuś innemu, dla innych celów, swojej bazy. Bazy osób, które w żaden sposób nie wyraziły na to zgody. Ta czynność została wykonana bez podstawy prawnej – przekonywał Wojciech Wiewiórowski.

Największego, według kontrolerów, naruszenia dopuścił się jednak ZTM, który przed zawarciem umowy z Ministerstwem Finansów przekazał bazę danych wszystkich osób w wieku 18-70 lat posiadających spersonalizowane karty miejskie. Zrobiono to również, zanim prezydent Warszawy formalnie upoważniła ZTM do weryfikowania uprawnień osób ubiegających się o Kartę warszawiaka.

Na razie przedstawiciele władz miasta oraz ZTM nie komentują całej sprawy. Proces wydawania Kart trwa bez żadnych zakłóceń.

Źródło: PAP

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...