Partie polityczne wobec budżetu partycypacyjnego

Karol Szyszko    2014-02-23 09:33:15

Projekty w ramach budżetu partycypacyjnego możemy składać do 9 marca. Warszawiacy nie zawiedli i zgłosili już prawie 700 propozycji do realizacji w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. Zachęceni skalą tego zainteresowania, na ostatniej prostej w akcję włączają się partie polityczne. Przy okazji promocji idei budżetu obywatelskiego przed jesiennymi wyborami samorządowymi politycy promują siebie i swoje ugrupowania.

źródło: www.facebook.com/PlatformaObywatelskaBemowo

Sukces budżetu partycypacyjnego w dużej mierze będzie zasługą warszawskiej Platformy Obywatelskiej. To prawda wzięta nie tylko z ulotki informacyjnej partii Hanny Gronkiewicz-Waltz. Stołeczni działacze PO mają istotną przewagę nad konkurencją. To oni aktualnie sprawują władzę. Wprowadzili przepisy, a teraz mają instrumenty do efektywniejszej promocji budżetu. Od początku lutego w dzielnicach politycy PO odbywają spotkania z mieszkańcami. Platforma angażuje w ich organizacje nie tylko radnych i burmistrzów, ale również parlamentarzystów. Na spotkaniach można otrzymać m.in. publikację Instytutu Obywatelskiego (think tanku Platformy Obywatelskiej) -  "Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi".

Swoje zasługi eksponuje też Sojusz Lewicy Demokratycznej. Stołeczny SLD przygotował specjalny spot, w którym szef warszawskich struktur i kandydat na prezydenta stolicy Sebastian Wierzbicki chwali się wieloletnią „walką” Sojuszu o wprowadzenie budżetu partycypacyjnego odsyłając na swoją stronę internetową. – Jednym z sukcesów Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Warszawie w tej kadencji jest przekonanie Rady i władz Warszawy do pomysłu budżetu partycypacyjnego. Chciałbym serdecznie zachęcić Państwa do wzięcia czynnego udziału w realizacji tej idei – czytamy na stronie szefa stołecznego SLD.

Prawo i Sprawiedliwość jako jedyna z większych partii nie ma ogólnomiejskiej strategii, jak wykorzystać budżet partycypacyjny do promocji swojego szyldu i własnych działaczy. Chyba nie  wszyscy jej działacze są przekonani do tej idei i do budżetu obywatelskiego podchodzą z dystansem. W promocję angażują się nieliczni działacze. Na Pradze dwoje radnych Edyta Sosnowska i Paweł Lisiecki rozsyłają np. list do mieszkańców. – Zachęcamy do aktywnego wzięcia udziału w realizacji budżetu obywatelskiego. Pokażmy, że Prażanie potrafią zadbać o swoją dzielnicę i wiedzą co dla niej najlepsze! – brzmi jego fragment.

Tymczasem, Twój Ruch postawił sobie za zadanie odpartyjnienie budżetu partycypacyjnego. Działacze partii nie zaprzeczają, że sami również składają projekty. Zaznaczają jednak, że robią to jako przedstawiciele wspólnot lokalnych, a nie jako członkowie TR. – Budżet partycypacyjny jest inaczej zwany budżetem obywatelskim, dlatego uważamy, że partie polityczne nie powinny zawłaszczać kolejnej przestrzeni działań lokalnych – napisali w oświadczeniu członkowie zarządu warszawskiego Twojego Ruchu. – Partie reprezentowane w gremiach decyzyjnych mają własne narzędzia do wpływania na budżety swoich dzielnic i całego miasta, dlatego zostawmy mieszkańcom narzędzia stworzone dla nich – czytamy dalej.

Wielu samorządowców zaangażowało się w przygotowanie i promocję budżetu partycypacyjnego w dzielnicach. Członkowie wszystkich głównych partii zostali m. in. przewodniczącymi dzielnicowych zespołów ds. budżetu partycypacyjnego. Osobiście, mam mieszane uczucia widząc część radnych, którzy po ponad 3-letnim letargu budzą się ze snu i „aktywnie” włączają w działalność społeczną. Podzielam główny postulat TR, aby partie nie zawłaszczyły przestrzeni oddanej mieszkańcom. Z drugiej jednak strony, opozycyjni radni poprzez złożenie projektu (i późniejszą jego realizację) mogą wcielić w życie część swoich obietnic wyborczych, których z powodu braku większości w Radach Dzielnic nie byliby w stanie przeforsować.

źródła: własne, www.facebook.com, www.sebastianwierzbicki.pl, www.warszawa.platforma.org

ZOBACZ TAKŻE:

Budżet partycypacyjny. Instrukcja obsługi.

Ile kosztuje miasto? 

Budżet partycypacyjny – sprawdzamy pomysły najaktywniejszych dzielnic

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...