Społeczna misja leniwych

Agata Witkowska    2014-02-23 16:34:14

Bar mleczny "Prasowy" – połączenie tanich obiadów i społeczno-kulturalnej misji. W 2012 roku, kiedy toczono walki o jego dalsze istnienie, stał się symbolem odzyskania kawałka miasta dla ludzi. To ważne miejsce na stołecznej mapie lokali „z ambicjami”. W Prasowym nie tylko jest co zjeść, ale – w przeciwieństwie do większości barów mlecznych – i co w nim robić w czasie poobiednim. Twórcy "Prasowego" konsekwentnie udowadniają, że poważne problemy można omawiać wszędzie – nawet nad talerzem pomidorowej.

Menu "Prasowego" nie przypomina standardowego jadłospisu baru mlecznego, chociaż można tu zjeść klasyki – pierogi, leniwe, kopytka i ogórkową, twarożek i jajecznicę na śniadanie, ale też dania wege czy tiramisu. W barze jest wi-fi, posiada on także swój fanpage, na którym codziennie można zapoznać się z aktualnym jadłospisem. Chociaż ogromna garkuchnia i jedzenie jest w gruncie rzeczy typowo stołówkowe, "Prasowy" wyróżnia się na tle innych podobnych miejsc. Twórcą znajdującego się na Marszałkowskiej 10/16 baru jest właściciel sieci Mleczarni Jerozolimskich. "Prasowy" to jednak inna bajka – ceny są bez porównania niższe, obsługa szybsza i sympatyczniejsza, a wystrój bardziej barowy – jak w typowym mleczaku, tak i tutaj są małe stoliki nakryte ceratą w kratę, najpierw trzeba zapłacić i dostać paragon, a potem podejść do okienka itp. Całość uzupełnia jednak sala z popularnym "wspólnym stołem", zdjęcia miasta na szybach, "Głos Prasowego" do poczytania na tacach, oraz plakaty i ulotki informujące o wszelkich warszawskich wydarzeniach.

Zniknięciu "Prasowego" kibicował burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski, którego to zdaniem w centrum Warszawy winno być „nowocześnie”, a nie „tanio i przaśnie”, a „śródmieście stolicy dużego państwa powinno być rejonem metropolitalnym”. Nowi twórcy tego miejsca od dwóch lat każdego dnia udowadniają, że tworzą rzeczy ważne. W "Prasowym" można nie tylko się najeść, ale też wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach – porozmawiać z aktywistką Joanną Erbel czy radnym Twojego Ruchu Grzegorzem Walkiewiczem o budżecie partycypacyjnym, posłuchać wykładu o Warszawie lat 50 z powieści "Zły" Tyrmanda (a nawet wziąć udział w słynnym pościgu Chaussona za Chevroletem), podpisać petycję w sprawie niesolenia ulic, czy posłuchać jazzu na żywo. Nawet rzecz tak prozaiczna jak kawałek kartki na tacy, „Głos Prasowego”, informuje nas o wydarzeniach związanych z np. wspieraniem lokalnego handlu. To jednak przede wszystkim miejsce z tak potrzebną mieszkańcom miasta tanią gastronomią – za obiad dla dwóch osób ze szklanką kompotu na Marszałkowskiej 10/16 zapłacimy poniżej 30zł. Porcja jest konkretna i sycąca, większość propozycji stanowi natomiast miłą odmianę od (mimo wszystko kochanych) mielonych z buraczkami.

Kiedyś po sieci krążył artykuł głoszący, że Prasowy to kolejne modne miejsce, którego klientelą są głównie hipsterzy. Muszę jednak zmartwić wszystkich wyznawców tej teorii – przy stolikach siedzieli bowiem nie tylko "hipsterzy w zerówkach", ale sporo osób starszych i kilka rodzin z dziećmi. Podobno to w kawiarniach rozpoczynają się wszelkie rewolucje – jak widać, bar mleczny w niczym im nie ustępuje. Prasowy to jedno z tych miejsc, w którym bije społeczne serce miasta. Prasowy to bez wątpienia miejsce od ludzi – dla ludzi. Odzyskany kawałek miasta, który ma społeczną misję służenia mieszkańcom. Warto do niego wpaść – jeśli nie po to, by zrobić rewolucję, to chociaż na leniwe.

Źródła: Śledź po Warszawsku, warszawa.gazeta.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...