Kijów – Warszawa. Wspólna sprawa!

Karolina Wiśniewska    2014-02-23 19:18:32

Ukraina – temat numer jeden ostatnich tygodni. Patrząc na dynamiczne zmiany polityczne i ogrom ludzkiej tragedii nie sposób być na to obojętnym. Warszawiacy pokazują, że choć fizycznie jesteśmy daleko, myślami pragniemy być bardzo blisko. Kijów – Warszawa: wspólna sprawa – skandują. Organizują marsze, koncerty, zbiórki darów i żywności.

W niebiesko-żółte narodowe barwy Ukrainy „ubrany” został w czwartek Pałac Kultury. W geście solidarności z naszym wschodnim sąsiadem (…) podświetlany będzie codziennie, do odwołania – oświadczyła pani prezydent. Drobne gesty czynią także burmistrzowie. Przed urzędami niektórych dzielnic (m.in. na Ursynowie i na Białołęce) zawisły ukraińskie flagi. Symbolicznym dowodem duchowego wsparcia jest także dywan kwiatów i zniczy utworzony przed ambasadą ukraińską na al. Szucha. Przybywają tu mieszkający w stolicy Ukraińcy, jak również sami warszawiacy. Nikt ich nie zmusza, nie namawia. Przychodzą z własnej potrzeby, chcąc wyrazić osobistą „solidarność z Ukrainą”.

Z inicjatywy stołecznego Ratusza uruchomione zostało Centrum informacyjne dla obywateli Ukrainy. W dawnej siedzibie „Krytyki Politycznej”, przy ul. Nowy Świat 69 mogą oni liczyć na pomoc prawną, psychologiczną, medyczną czy socjalną. Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów jest nadal zła – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz – Chcemy, aby ci, którzy muszą schronić się poza granicami Ukrainy mieli do dyspozycji miejsce, w którym uzyskają poradę prawną, informację o polskich przepisach imigracyjnych czy po prostu wsparcie psychologa. Centrum otwarte jest codziennie, od godz. 8.00 do 18.00. 

Ukraiński weekend rozpoczął się od symbolicznego światła” zapalonego w piątek o godz. 20.00 w oknach setek warszawskich domów i mieszkań. Na zaproponowaną przez premiera akcję ochoczo odpowiedzieli nie tylko mieszkańcy, ale także szereg instytucji i urzędów. Świece zapłonęły w dzielnicowych ratuszach, KPRM, Belwederze, wyświetlone zostały również na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. W sobotę dzięki organizacji Amnesty International warszawiacy mogli wesprzeć Ukraińców poprzez bardziej „epistolarne” działanie , co też wyjątkowo chętnie uczynili. Maraton pisania listów w lokalu Państwomiasto przy ul. gen. Andersa zgromadził setki zaangażowanych ludzi, którzy za pomocą słowa pisanego wyrażali swój sprzeciw wobec dramatycznych wydarzeń oraz chęć wsparcia aktywistów i demonstrantów. Wybraliśmy kilka indywidualnych historii protestujących i chcemy upomnieć się u władz Ukrainy, żeby osoby, które odpowiadają za tortury, porwania i łamanie praw człowieka odpowiedziały za swoje czyny – mówiła dyrektor Amnesty International Draginja Nadazdin. Wiele listów skierowano również do poszkodowanych w protestach oraz ich rodzin, aby dodać otuchy i siły w kolejnych zmaganiach. Wydawać by się mogło, że kilka słów, napisanych w dodatku przez zupełnie obcych ludzi nic nie znaczą. Jednak w takich chwilach nawet najmniejsze sygnały solidarności są bardzo budujące – przekonywali organizatorzy.

Wsparcie dla naszych sąsiadów wyrażane jest także poprzez liczne marsze i zgromadzenia. W sobotę odbyła się manifestacja pod ambasadą Rosji, na której obecny był na niej m.in. były Prezydent m.st. Warszawy z lat 1994-1999 Marcin Święcicki. Wczoraj zaś setki niebiesko-żółtych flag powiewało na Pl. Zamkowym, gdzie równo o 13.00 rozpoczął się Wiec Solidarności z Ukrainą.

Ukraińskich wydarzeń jeszcze nie koniec. Dziś warszawiaków czeka współorganizowany przez Urząd Miasta koncert Dzień Pamięci Ofiar Majdanu. Wystąpią m.in.: Daniel Olbrychski, śpiewaczki operowe Lena Leonenko i Olga Pasiecznik, artyści białoruscy i ormiańscy. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 19.00 w Teatrze Polskim.

Ukrainą żyje nie tylko wielki świat i Europa, ale także – co pokazują wyżej opisane wydarzenia – nasza Warszawa. Ukrainą żyje każdy, kto choć trochę interesuje się bieżącymi sprawami. W obliczu tragedii, którą obserwujemy trudno o tym nie rozmawiać, nie myśleć i po prostu stać obok, czego dowodem są działania mieszkańców stolicy. Pamiętaliśmy, pamiętamy i mam nadzieję, że pamiętać będziemy. Sytuacja naszych wschodnich sąsiadów jest niezwykle dynamiczna. W ciągu kilkudziesięciu godzin potrafi zmienić się niemal wszystko. Kiedy kończę pisać tekst wiele wskazuje na to, że za trzy miesiące Ukraińców czekają wybory. Jaką mam pewność, że w momencie kiedy tekst pojawi się na stronie sytuacja ta ponownie się nie zmieni? Żadnej.  

 

Zdjęcie główne: http://facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

Źródła zdjęć w tekście: 1.http://facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz, 2. http://facebook.com/amnestypolska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zburzono zabytek. Przypadkiem?

Realne spory o fikcyjnych bohaterów

Wygrali aktywiści

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...