WWS zyskuje sojuszników i idzie na wojnę z Ratuszem

Polityka Warszawska    2013-05-23 14:42:29

Warszawska Wspólnota Samorządowa rozpoczyna zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum nad odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Janusz Palikot zmienia zdanie i deklaruje poparcie dla akcji na rzecz odsunięcia prezydent stolicy. SLD ciągle się waha, a PIS stawia ostre warunki.

Zgodnie z zapowiedziami, m. in. poczynionymi w wywiadzie dla „Polityki Warszawskiej”, wobec braku odpowiedzi na ultimatum złożone Hannie Gronkiewicz-Waltz, lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział rozpoczął dziś w samo południe zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum nad odwołaniem prezydent stolicy. Zbieranie podpisów ma trwać 60 dni, po czym komisarz wyborczy w ciągu 30 dni będzie musiał stwierdzić, czy udało się skutecznie zebrać  10% podpisów osób uprawnionych do głosowania (ok. 135 tys. podpisów – red.). Po pozytywnej weryfikacji w ciągu 50 dni, czyli najpóźniej do dnia 6 października, odbędzie się referendum.

Problemem jest frekwencja

Szanse na odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz są niewielkie. Choć w głosowaniu obowiązuje większość zwykła (więcej za niż przeciw) , prawdziwym problemem jest frekwencja. Aby referendum było ważne do urn musi pójść co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach, w których wybierano prezydenta Warszawy. Jeśli nic nieprzewidywalnego się nie wydarzy – stolica nie utonie latem w śmieciach, oddany zostanie tunel Wisłostrady, a budowa metra  nie będzie generować kolejnych problemów – wydaje się, że zmobilizowanie tak wielu Warszawiaków do udziału w referendum jest niemożliwe.

Nie to jest jednak najważniejsze dla burmistrza Ursynowa. Jego politycznym celem jest wypromowanie podczas referendum Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która miałaby stać się liczącą siłą w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Planów tych Piotr Guział nie ukrywał w rozmowie z nami, zapowiadając wprowadzając do rady miasta  kolejnej kadencji swoich przedstawicieli. Pewnie dlatego do idei referendum początkowo bardzo chłodnie podeszli liderzy stołecznej opozycji – SLD, PIS i RP wyraźnie dystansując się od pomysłu WWS.

Opozycja w rozkroku

Pomysł referendum wydał się jednak strzałem w dziesiątkę. Na forach internetowych, portalach społecznościowych, a przede wszystkim na ulicach Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest bowiem coraz mocniej krytykowana. Krytyka ta zbiega się dodatkowo z ogólnokrajowymi kłopotami Platformy – jej wewnętrznym kryzysem i wyraźnym osłabieniem, czego wyrazem są ostatnie sondaże poparcia dla partii politycznych (PiS przed PO). Pewnie dlatego stołeczna opozycja w ocenie pomysłu WWS wydaje się zmieniać swoje stanowisko. 

Najmocniej przeformułował je Ruch Palikota. Na wczorajszym spotkaniu w Centrum Kultury „Łowicka” Janusz Palikot i Andrzej Rozenek przedstawili decyzję zarządu partii informując, że wbrew wcześniejszym deklaracjom RP przyłączy się do inicjatywy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i wesprze jej starania na rzecz  przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania z urzędu prezydenta Warszawy.

Liderzy SLD przyznają, że lewica ma poważny dylemat: - Oczekiwaliśmy, że będzie to inicjatywa obywatelska, natomiast w kształcie w jakim to się wyłoniło okazuje się, że jest to projekt polityczny Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. W dodatku obliczony na nic więcej, tylko na promocję przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. – mówi Sebastian Wierzbicki i zaraz dodaje – Boimy się, że nawet ewentualne odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz nie będzie oznaczało odsunięcia Platformy od władzy, bo premier Donald Tusk wprowadzi komisarza w Warszawie i wówczas będziemy mieli to samo, albo i gorzej. Dopytywany dodaje jednak, że z uwagi na kondycję miasta i szereg niezrealizowanych przez Platformę wyborczych obietnic, SLD nie wyklucza włączenia się w  akcję referendalną. – W  przyszłym tygodniu odpowiednie ciała statutowe SLD podejmą decyzję w tej sprawie – konkluduje Wierzbicki.

Najciekawszy wydaje się jednak ruch głównej partii opozycyjnej. W rozmowie z „Polityką Warszawską” jeden ze stołecznych polityków Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że PiS gotowe jest poprzeć wniosek Piotra Guziała. Warunkiem poparcia i przyłączenia się PIS do akcji zbierania podpisów jest jednak zerwanie koalicji z Platformą Obywatelską przez wszystkie lokalne komitety dzielnicowe zrzeszone lub współpracujące z WWS. To będzie naprawdę gorące polityczne lato w Warszawie.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...