Straż Miejska ocalona. Referendum w Ząbkach nieważne

Adam Kielar    2014-02-25 09:03:06

Nie udało się zlikwidować Straży Miejskiej w podwarszawskich Ząbkach. Referendum, które odbyło się w niedzielę okazało się nieważne. Do urn poszło tylko niecałe 13 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta.

Podobnie jak w przypadku warszawskiego referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, gdyby nie obowiązywał próg 30 proc frekwencji, referendum zakończyłoby się druzgocącym zwycięstwem jego organizatorów – Ważnych głosów oddano 2845, w tym głosów na tak – 2694; na nie – 151 – mówi sekretarz Ząbek, Patrycja Żołnierzak.

Zwolennicy likwidacji Straży, na czele z radnym Tomaszem Kalatą, przekonywali, że niewiele pomaga ona mieszkańcom, za to pochłania duże koszty (ok. 1,2 mln zł), a większość z nich idzie na pensje strażników. – Ząbkowska Straż Miejska zarówno ze względu na niewielką liczebność funkcjonariuszy, jak również ze względu na specyfikę pełnienia służby, ograniczoną tylko do dni powszednich (a więc z wyłączeniem sobót, niedziel i dni świątecznych), w znikomy sposób przyczynia się do realnego zwiększenia bezpieczeństwa Mieszkańców Ząbek i do upowszechniania przestrzegania porządku publicznego. Tym bardziej, że znaczna część wykroczeń ma miejsce w weekendy, a w szczególności w godzinach nocnych. – przekonywali.

Straży bronił burmistrz Ząbek, Robert Perkowski. Przed referendum zarzucił Kalacie, że inicjatywa radnego jest wstępem do jego kampanii wyborczej, a strażnicy są w mieście potrzebni, ponieważ odciążają policję w mniej wymagających interwencjach, takich jak wezwania do źle zaparkowanych pojazdów.

Radny Kalata wydał po referendum oświadczenie. – Wynik niedzielnego referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej w Ząbkach potwierdza dotychczasowe obserwacje dotyczące poziomu aktywności społecznej w Polsce. Tego typu przedsięwzięcia nie cieszą się wystarczającą popularnością na terenie naszego kraju, i w efekcie nie spełniają bardzo wysokiego progu ustawowego, który wyznacza granicę od której referendum ma charakter wiążący dla organów władzy samorządowej. W Ząbkach frekwencja 23 lutego nie przekroczyła 13% co, w świetle obowiązujących przepisów, oznacza, że wynik referendum nie musi być brany pod uwagę przez radę miasta. – napisał. Jego zdaniem duży wpływ na to, że referendum nie było wiążące miał fakt, że odbyło się ono w środku mazowieckich ferii zimowych. Kalata uważa również, że władze miasta nie „wykazały się szczególną gorliwością w skutecznym informowaniu mieszkańców o usytuowaniu lokali wyborczych, gdzie można było zagłosować”. Całe oświadczenie można przeczytać na fanpage’u organizatorów referendum.

Według burmistrza koszty organizacji niedzielnego referendum w Ząbkach mogą sięgnąć 100 tys. zł. W straży miejskiej w Ząbkach pracuje 11 funkcjonariuszy oraz komendant. Strażnicy pracują w dni powszednie między godz. 7 a 22, a w weekendy i w święta mają wspólne patrole z policją.

Po kolejnym referendum, które nie jest ważne z powodu zbyt niskiej frekwencji warto sie zastanowić, czy nie należałoby zmienić przepisów w tej sprawie. Z mojego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie takiego progu, z jednoczesnym znacznym powiększeniem ilości podpisów, które należy zebrać, by referendum było ważne. Dzięki temu sam fakt, że głosowanie się odbywa będzie miał poważną legitymację społeczną, a jednocześnie spowoduje to, że politycy przestaną wzywać do bojkotowania referendów, gdyż nic na tym nie zyskają.

Źródła: PAP, Polityka Warszawska

Zdjęcie: Wikipedia

Zobacz także:

Będzie referendum w Ząbkach

Likwidacja Straży Miejskiej. Realny pomysł czy akcja polityczna?

Kolejne środowiska polityczne chcą likwidacji Straży Miejskiej

Referendum w Nadarzynie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...