Kolorowych jarmarków, czyli kolejna płachta na budynku Universalu

Wiktor Raczkowski    2014-02-25 12:11:04

Większość warszawiaków już dawno przyzwyczaiła się do tego, że budynek Universalu zasłaniany jest gigantyczną płachtą reklamową. Wymiany bannerów odbywały się zazwyczaj tak płynnie, że część mieszkańców miasta zapomniała już nawet jak w rzeczywistości wygląda elewacja budynku. Teraz, kiedy reklamy zniknęły, ludzie przystają na chwilę i przyglądają się zdziwieni. Taki stan utrzyma się do czerwca, kiedy to Universal znów zostanie zasłonięty. Tym razem będzie jednak jeszcze gorzej.

Ktoś stwierdzić musiał, że na warszawskich ulicach jest za mało pstrokato, dlatego budynek Universalu zdecydował się zakryć całą mozaiką małych i dużych reklam. Czemu to wszystko ma służyć? – Kształtowaniu pozytywnego wizerunku polskiego biznesu – odpowiadają organizatorzy przedsięwzięcia.

Wiadomo już także jak mniej – więcej wyglądać ma mozaika, która górowała będzie nad rondem Dmowskiego. – Zbierzemy w jednym miejscu duże korporacje i małe firmy działające w Polsce w celu wykreowania wspólnego wizerunku. To nie będzie prymitywny billboard z logotypami firm, to będzie art-projekt designerski – tłumaczy Zurab Kochiashvili koordynator projektu „Wizerunek Polskiego Biznesu", w ramach którego zawiśnie płachta.

Wspomniany art – projekt -designerski budzi jednak wiele niepokoju, żeby nie powiedzieć „niechęci”. Sami organizatorzy uspokajają mówiąc, że coś podobnego zrobiono już w Amsterdamie. - Odwołanie się do przykładu holenderskiego niezbyt mnie przekonuje – tam taka reklama funkcjonuje na zasadzie kontrastu, jednorazowego wyjątku, tu odgrywa jedynie głośną partię w ogólnej kakofonii – tłumaczy Wojciech Wagner, naczelnik miejskiego Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej.

Od dłuższego czasu w Warszawie rozmawia się o tym, jak ukrócić reklamowy chaos, który szpeci stołeczne ulice. Mieszkańcy stoczyli już niejedną batalię o usunięcie szkaradnych reklam wielkoformatowych i billboardów. Tymczasem ktoś chce zafundować nam w samym centrum pstrokaciznę, której celem jest – paradoksalnie – poprawa wizerunku biznesu w Polsce.

- Wypada wyrazić żal, że w taki sposób kreowany ma być „wizerunek polskiego biznesu”. Niezależnie od towarzyszących temu przedsięwzięciu intencji, polega on, jak każda poprzednia reklama wielkoformatowa w tym miejscu, na agresywnej ingerencji w przestrzeń publiczną przekazem reklamowym – dodaje Wagner.

Głos w sprawie zaczynają zabierać także mieszkańcy Warszawy. – Ta szmata idealnie oddawać będzie charakter polskiego biznesu. Przaśnego i pazernego. – Jak powieszą coś takiego w centrum, to chyba pękną mi oczy – to tylko przykłady kilkudziesięciu internetowych komentarzy utrzymanych w podobnym tonie.

Do czerwca jeszcze daleko. Należy więc mieć nadzieję, że w ciągu trzech miesięcy organizatorzy akcji zdecydują się promować rodzimy biznes w bardziej wyrafinowany sposób. Tym bardziej, że nie wykluczyli powieszenia jeszcze jednej płachty tego typu w innym miejscu w centrum miasta.

Źródło: TVN Warszawa, własne

Zobacz także:

Wagner: Reklamy mają zniknąć ze szkół

Wojciech Wagner: Stępiłem swój entuzjazm

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...