Warszawska mapa reprywatyzacji

Błażej Poboży    2014-02-25 14:15:37

Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" przedstawiło dziś na swoich stronach warszawską mapę reprywatyzacji. W atrakcyjny graficznie sposób stowarzyszenie chce zwrócić uwagę mieszkańców stolicy na problem "dzikiej" reprywatyzacji ukazując powiązania między najważniejszymi urzędnikami, a Maciejem Marcinkowskim, najbardziej znanym handlarzem roszczeniami.

Co łączy posłankę Julię Piterę z Marcinem Bajko Dyrektorem Biura Gospodarki Nieruchomościami? Jak decyzje burmistrza Bartelskiego wpływają na interesy Macieja Marcinkowskiego, głównego gracza na warszawskim rynku handlu roszczeniami? Który z burmistrzów jest ulubieńcem Hanny Gronkiewicz-Waltz i jakie ma z tego profity? Ile cennych działek w Warszawie już trafiło w prywatne ręce, a które niebawem zostaną przejęte przez handlarzy roszczeniami? Odpowiedzi na te pytania przynosi specjalna interaktywna mapa warszawskiej reprywatyzacji jaką na swoich stronach zamieściło dziś stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze". 

Mapa w atrakcyjny wizualnie sposób pokazuje sieć powiązań między stołecznymi urzędnikami, politykami, konserwatorem zabytków, a najbardziej znanym warszawskim biznesmenem, który wyspecjalizował się w odzyskiwaniu lub odkupywaniu roszczeń przedwojennych właścicieli nieruchomości. – Chcieliśmy pokazać jak dobrze Pan Marcinkowski porusza się w środowisku warszawskiej Platformy Obywatelskiej – mówi "Polityce Warszawskiej" Jan Śpiewak, wiceprzewodniczący stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". – Jego działalność doskonale ilustruje wszystkie patologie dzikiej reprywatyzacji w stolicy: brak właściwego systemu planowania, nietransparentne procedury w urzędach, czy skrajną niekompetencję konserwatora zabytków – dodaje jeden z twórców infografiki.

W istocie mapa pokazuje te wszystkie negatywne zjawiska jakie towarzyszą warszawskiej reprywatyzacji. O większości z nich pisały nie tylko stołeczne media. Obszernie pisała też o nich "Polityka Warszawska". O ile jednak na ogół opisywane sprawy zwrotów kamienic, działek, czy handlu roszczeniami mają charakter wieloaspektowy, wielowątkowy, towarzyszą im zawiłości prawne i personalne przez co są trudne do zrozumienia przez zwykłych mieszkańców, o tyle przygotowana mapa jest swoistym przewodnikiem po najbardziej bulwersujących i kontrowersyjnych przykładach z ostatniego tylko półrocza. Jest więc i gimnazjum na Twardej i sprawa działki na Podwalu wraz ze znajdującym się pod nią fragmentem trasy WZ. Jest dawny ogródek jordanowski przy ul. Szarej i słynny już budynek przy ul. Kazimierzowskiej "odzyskany" przez Jakuba Rudnickiego, który zanim został warszawskiem kamienicznikiem, był zastępcą Biura Gospodarki Nieruchomościami. 

Jedyną postacią, która jak dotąd szerzej  nie pojawiała się w mediach przy okazji spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie jest posłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera. Tymczasem zdaniem twórców mapy jej rola jest bardzo wyraźna i co najmniej dwuznaczna moralnie. – Była pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją w sprawie działki przy ul. Szarej zachowywała się wręcz jak lobbystka Pana Marcinkowskiego – mówi naszemu portalowi Jan Śpiewak. – Wielokrotnie w sprawch dotyczących jego interesów interweniowała u Hanny Gronkiewicz-Waltz, pisała listy do sądu i prokuratury. Trudno uwierzyć, że sprawy każdego warszawskiego przedsiębiorcy są przedmiotem takiego jej zainteresowania – dodaje wiceprzewodniczący stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze".

 

Źródło zdjęcia i interaktywna mapa: http://reprywatyzacja.miastojestnasze.org/

Zobacz także:

Ratusz przyjazny deweloperom

Trzy warszawskie stowarzyszenia jednym głosem ws. reprywatyzacji

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...