Polityka historyczna w Warszawie. Debata na UW

Polityka Warszawska    2014-02-26 10:07:26

Już dziś wieczorem stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” w ramach cyklu „RING UW” organizuje na Uniwersytecie Warszawskim debatę o polityce historycznej w Warszawie. W starciu na argumenty zmierzą się historyk i publicysta Tadeusz Płużański oraz wiceprzewodniczący Rady m. st. Warszawy i lider stołecznego SLD Sebastian Wierzbicki.

W ostatnich miesiącach w Warszawie ponownie rozgorzały spory o najnowszą historię Polski i sposoby upamiętnienia w stolicy wybranych wydarzeń, czy osób. Środowiska prawicowe domagają się usunięcia z ulic i placów naszego miasta ostatnich śladów dawnego systemu. Lewica, w kontrze do tych pomysłów, broni pomników i ulic rodem z PRL. Czasem dyskusje przybierają charakter konkretnej walki, jak choćby przeciągająca się batalia o pomnik Czterech Śpiących, czy zmianę nazwy Al. Armii Ludowej. Kontrowersje wzbudzają również propozycje nowych patronów, czego najlepszym dowodem jest wzrost zainteresowania postacią płk. Ryszarda Kuklińskiego na fali popularności filmu „Jack Strong”.

Uhonorowanie konkretnej postaci czy organizacji może służyć budowaniu tożsamości określonego środowiska czy grupy. Niezależnie od walki o utrzymanie na mapie stolicy pomnika Zygmunta Berlinga, ulicy Związku Walki Młodych, czy ulicy 17 stycznia, lewica coraz chętniej sięga do biografii Ignacego Daszyńskiego czy dokonań Ludwika Waryńskiego. Prawica niezależnie od dążenia do dekomunizacji nazw ulic czy placów domaga się uhonorowania swoich bohaterów z okresu powojennej niepodległościowej konspiracji, czy też czasów znacznie nam bliższych jak choćby ostatnia idea nazwania nowego ronda imieniem Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Niekiedy, i to można uznać za dowód na próbę budowania wspólnej polityki historycznej w Warszawie, wokół wybranych postaci i woli szczególnego ich uhonorowania panuje pełen polityczny konsensus. Tak jest z osobą rtm. Witolda Pileckiego. Pomysł budowy jego monumentu po raz pierwszy podniesiony przez stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” spotkał się aprobatą wszystkich sił politycznych w stolicy, od PiS po SLD.

Dziś o godz. 18:30 w Auli starej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, na terenie kampusu głównego UW zapraszamy właśnie na debatę o polityce historycznej w Warszawie. Czy jest? Jak i kto powinien ją prowadzić? I co właściwie oznacza? W starciu na argumenty zmierzą się historyk i publicysta Tadeusz Płużański oraz wiceprzewodniczący Rady m. st. Warszawy i lider stołecznego SLD Sebastian Wierzbicki. Porozmawiają o projektach nazw ulic, miejskich muzeach, czy działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Wydarzenie jest organizowane w ramach akcji „Upominamy się o Was” koordynowanej przez „Młodych dla Polski”.

Zapowiada się ciekawa dyskusja. Formuła  spotkań z cyklu „Ring UW” polega bowiem na konfrontacji dwóch różnych opinii na poruszany temat osób wyznających skrajnie odmienne poglądy. Debata opiera się na ściśle określonych blokach czasowych – rundach, w czasie których w ustalonej kolejności zaproszeni goście na zmianę przedstawiają tezę lub zbijają argumenty przeciwnika. Niezmiernie istotna jest dyscyplina obydwu zawodników, gdyż czas wypowiedzi nie podlega wydłużeniu, tak samo jak nie dopuszcza się żadnego głosu ad vocem. Stąd też ważne jest przygotowanie gości, a także to, czy potrafią sprawnie i skutecznie przedstawiać swoje argumenty. 

Walka na „Ringu UW” nie kończy się nigdy nokautem przed czasem ani zwycięstwem którejkolwiek strony na punkty – to, jak sprawdzili się dyskutanci i kto kogo pokonał, oceni zgromadzona publiczność. Dla organizatorów debat, najważniejszym kryterium jest strona merytoryczna wypowiedzi, retoryka, dyscyplina formalna oraz przede wszystkim, to czy uczestnik potrafi traktować swojego adwersarza z szacunkiem. Mimo bardzo gorących tematów, zazwyczaj się to sprawdza, co pokazuje, że osoby o zupełnie odmiennych poglądach potrafią w murach uniwersyteckich kulturalnie ze sobą dyskutować. 

Dzisiejszą debatę organizowaną przez „Młodych dla Polski” o polityce historycznej w Warszawie poprowadzą Karol Darmoros, bloger serwisu iktomaracje.pl oraz redaktor naczelny „Polityki Warszawskiej” dr Błażej Poboży. Nasz portal jest też jednym z patronów medialnych dzisiejszej debaty. Serdecznie zapraszamy. Wszyscy na UW!

 

Źródła: własne, materiały organizatora

Zdjęcie: https://www.facebook.com/fanpageUW

Zobacz także:

Realne spory o fikcyjnych bohaterów

Młodzi chcą Pileckiego w Warszawie

Pomnikowa polityka

Jest zgoda ws. lokalizacji pomnika rtm. Pileckiego

Lewica odzyskuje historię

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...