Pitera: Nie znam Marcinkowskiego

Daniel Nowak    2014-02-27 16:27:40

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze na swojej stronie internetowej zamieściło interaktywną mapę, która ma obrazować powiązania między warszawskimi politykami, a biznesmenem Maciejem Marcinkowskim. Na tej mapie zaznaczona jest również poseł Platformy Obywatelskiej, była pełnomocnik rządu do walki z korupcją, Julia Pitera. Dodatkowo stowarzyszenie zamieściło kopię dokumentów, które Pitera przesyłała do warszawskiego ratusza, sądu i prokuratury ws. roszczeń pana Marcinkowskiego. Polityka Warszawska zapytała poseł Piterę o tę sprawę.

Polityka Warszawska: Jakie były okoliczności, w których Pani poseł występowała do władz Warszawy ws. nieruchomości, z którymi powiązany był pan Marcinkowski?

Julia Pitera: Dnia 14 marca 2011 r. (zgodnie z prezentatą) do mojego biura wpłynęło pismo z Kancelarii Adwokackiej Andrzej Muszyński w sprawie niewykonania decyzji Prezydenta Miasta Warszawy  nr 282/GK/DW/2010 i nr 283/GK/DW/210. W związku z powyższym wystąpiłam do Prezydent Warszawy o przywołane w piśmie decyzje oraz do Prokuratury Rejonowej Śródmieście w Warszawie o informacje, czy i na jakim etapie prowadzone są postępowania dotyczące tych decyzji.   Postępowanie w sprawie 4 Ds. 1688/10/IV dotyczyło przekroczenia uprawnień oraz udzielenia korzyści majątkowej urzędnikom st. Warszawy. Z prokuratury Śródmieście otrzymałam odpowiedź, że postępowanie o sygn. 4 Ds./1688/10/IV zostało zakończone postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa 27. 10. 2010 r. Zawiadomienie do Prokuratury złożyła Wspólnota Mieszkaniowa Filadelfia. Postępowanie zaś o sygn. 5 Ds. 1205/10/1 zostało przekazane do Prokuratury Rejonowej Warszawa – Ochota, gdzie było prowadzone pod sygnaturą 1  Ds. 34/11 i zakończone postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa. Zawiadamiającymi byli radni Dzielnicy Śródmieście: Jerzy Budzyn, Lidia Kula, Robert Stolarek, Grzegorz Wałkiewicz i Przemysław Zając, powiadomieni przez mieszkańców również przez Wspólnotę Mieszkaniową Filadelfia. Zapytanie moje do Prezydent Warszawy natomiast zawierało prośbę o podanie przyczyn niewykonania ostatecznej decyzji.

Czy występując z interwencją do warszawskich urzędników "w związku z wnioskiem o interwencję wyborców Elżbiety Marcinkowskiej-Berckmuller i Macieja Marcinkowskiego" wiedziała Pani, że Marcinkowski zawodowo zajmuje się skupywaniem roszczeń do warszawskich gruntów i ich reprywatyzacją?

Nie znam przedmiotu działalności osób, o które Pan pyta.

A czy zna Pani osobiście pana Marcinkowskiego?

Nie znam osoby, o którą Pan pyta.

Ile razy interweniowała Pani jako poseł, pisząc do władz stolicy, sądów i prokuratury, w sprawach warszawskich biznesmenów? Czego dotyczyły te interwencje?

Wielokrotnie od czasu, gdy najpierw byłam radną, a potem posłem, zwracano  się do mnie ze skargami na niewykonywanie prawomocnych decyzji administracyjnych o zwrocie nieruchomości. Osoby te zawsze występowały jako osoby fizyczne. Podobnie było w przypadku, o który Pan pyta. Adwokat Muszyński wystąpił jako pełnomocnik osoby fizycznej, w związku z niewykonaniem decyzji wydanej na rzecz osoby fizycznej, a nie firmy. Zawsze w takiej sytuacji występowałam o kopie decyzji do organu, który ja wydał oraz ustalałam, czy nie toczą się żadne postępowania ani sądowe, ani prokuratorskie, by zweryfikować, czy decyzje o zwrocie są rzeczywiście prawomocne. Po zebraniu pełnych informacji występowałam z zapytaniem o przyczyny niewykonywania decyzji.  Niewykonanie decyzji bowiem skutkuje zazwyczaj wnioskiem do sądu np. o odszkodowanie lub zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, co skutkuje poważnymi kosztami po stronie miasta, a więc wymiernymi stratami dla budżetu. A władze mogą być wówczas oskarżone o działanie na szkodę budżetu. W sprawie, o którą Pan pyta wniosek taki został złożony 4 kwietnia 2011 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. IC 379/11). Tak więc zawiadomienie o niewykonaniu decyzji nie pozostawia wyboru, podobnie jak w każdej innej sprawie, gdy władza nie wykonuje prawomocnych decyzji czy wyroków. Od tego nie może odstąpić niezależnie od oceny społecznej i zewnętrznych nacisków. Organy państwa bowiem muszą działać zgodnie z prawem i w jego granicach. Konstytucja nie pozostawia miejsca na działania uznaniowe.  

Jak ocenia Pani działalność pana Marcinkowskiego w Warszawie?

Działalność tą znam jedynie z publikacji, które w ostatnim czasie ukazywały się na łamach prasy.

Czy jako byłego pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją niepokoi Panią mapa opublikowana przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze?

Aby to ocenić musiałabym uzyskać konkretne informacje, na czym polegają nieprawidłowości, kto dopuścił się nadużyć, w czym to się przejawiło i jaką uzyskał ze swoich działań korzyść. Bez tych informacji pozostają insynuacje.

 

Źródło zdjęcia: juliapitera.org/miastojestnasze.org

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawska mapa reprywatyzacji

Ratusz przyjazny deweloperom

Trzy warszawskie stowarzyszenia jednym głosem ws. reprywatyzacji

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...