Historyczno-polityczne starcie na UW: Płużański vs. Wierzbicki

Karolina Wiśniewska    2014-02-27 08:37:32

Kolejna debata z cyklu RING UW organizowana przez stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” oraz „Politykę Warszawską” za nami. W uniwersyteckich murach, w walce na argumentu starli się ze sobą Tadeusz Płużański i Sebastian Wierzbicki. Przedmiotem sporu – polityka historyczna. Efekt? Wiele merytorycznych argumentów, interesujących wniosków, ale także mnóstwo gorących emocji. Spotkanie udane, tylko „warszawskości” niestety trochę mało...

Temat wczorajszego spotkania związany był z organizowaną przez „Młodych dla Polski” akcją „Upominamy się o Was!”, mającą na celu propagowanie pamięci o żołnierzach wyklętych. W niełatwe role moderatorów wcielili się redaktor naczelny naszego portalu dr Błażej Poboży oraz bloger serwisu iktomaracje.pl Karol Darmoros. Dyskusja teoretycznie miała być prowadzona w trzech blokach tematycznych. Najpierw rozmówcy mieli ocenić politykę historyczną obecnych władz Warszawy, następnie „pochylić się” nad potrzebą dekomunizacji przestrzeni publicznej w stolicy, a na koniec poddać się pytaniom ze strony publiczności. Stawiając tezę, obie strony zgodziły się co do tego, iż rządząca w stolicy Platforma Obywatelska nie prowadzi żadnej polityki historycznej. Na tym też owe początkowe porozumienie się skończyło. Panowie szybko pokazali jak wiele ich różni, a górę w pierwszej części spotkania wzięły osobiste refleksje dotyczące historii i rozliczenia z nią (bądź też jej braku). Dyskutanci długo opowiadali o tym, kto w trudnych czasach PRL był zbrodniarzem, a kto jest o to niesłusznie oskarżany i mimo ciągłych nawoływań moderatorów, trudno było sprowadzić rozmowę na typowo „warszawski tor”.

Kiedy prowadzący oficjalnie rozpoczęli blok drugi, goście mogli nareszcie poczuć się jak przysłowiowe ryby w wodzie. Ich poglądy na temat dekomunizacji stołecznej przestrzeni znalazły się – jak nie trudno przewidzieć – na kompletnie przeciwnych biegunach. Sebastian Wierzbicki stwierdził, że proces ten już się dokonał, zaś Tadeusz Płużański, że jeszcze nie rozpoczął: Powinniśmy w końcu wyczyścić miasto ze wszelkich symboli związanych z dawnym systemem - dodał. Pojawił się temat pomnika Czterech Śpiących, który zdaniem lewej strony naturalnie powinien na Pragę wrócić, prawej zaś – przeciwnie. Nie zabrakło także opinii na często przywoływany ostatnio temat zmiany nazw ulic. O ewentualnych zmianach powinni decydować przede wszystkim mieszkańcy, którzy, jak wynika z badań, nie chcą zmieniać nazw – mówił Sebastian Wierzbicki. Ważnym i powracającym kilkakrotnie punktem dyskusji było również planowane Mauzoleum ku pamięci żołnierzy wyklętych. Płużański próbował dowiedzieć się od wiceprzewodniczącego Wierzbickiego czy jego klub poprze ową inicjatywę – bezskutecznie.

Część trzecia, w której głos należał do publiczności z pewnością okazała się najbardziej emocjonująca. Siedzący na widowni utożsamili się z jedną bądź drugą stroną debaty i wyraźnie dali temu wyraz. Niewiele brakowało, a część zgromadzonych opuściłaby salę. Ostatecznie udało się ostudzić emocje i doprowadzić debatę do końca. Po spotkaniu, organizatorzy zgodnie przyznali, że było to najbardziej „gorące” spotkanie w ramach cyklu RING UW.

Wczorajsza debata przypomniała jak trudna momentami była nasza historia. Emocje, które przy takiej okazji nieco wymykają się spod kontroli można oceniać dwojako. Z jednej strony pokazują, że mimo upływu lat temat ten nie pozostaje obojętny, co należy odbierać pozytywnie. Z drugiej zaś, warto czasem zwrócić większą uwagę na to, co się mówi i gdzie się mówi. Spotkanie organizowane w murach Uniwersytetu Warszawskiego powinno skłaniać wszystkich jego członków do odsunięcia niepotrzebnych zarzutów personalnych oraz dokładania wszelkich starań, aby wymiana argumentów zachodziła na nieco bardziej akademickim poziomie. Czy tak było wczoraj? Niech każdy obecny odpowie sobie na to pytanie sam, a nieobecny niech żałuję i obowiązkowo przybędzie na następne spotkanie. 

 

Zdjęcia: "Polityka Warszawska"

 

ZOBACZ TAKŻE:

Polityka historyczna w Warszawie. Debata na UW

Realne spory o fikcyjnych bohaterów

Pomnikowa polityka

Lewica odzyskuje historię

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...