Pamiętajmy o Jolancie Brzeskiej

Wiktor Raczkowski    2014-02-28 08:16:45

Zbierajcie siły i pomysły! – nawołują przyjaciele Jolanty Brzeskiej, znanej działaczki ruchu lokatorskiego, która trzy lata temu została bestialsko zamordowana w Lesie Kabackim. – Namawiając ludzi do aktywności, chcemy uczcić pamięć o Joli – tłumaczą.

Obrońcy praw lokatorów nie mogą pogodzić się z faktem, że osoby odpowiedzialne za śmierć Jolanty Brzeskiej wciąż nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności, dlatego za swój punkt honoru przyjęły nieustanne przypominanie opinii publicznej o tej bulwersującej sprawie.

„Napisz coś, zalej profile fb/tweetery popularnych polityków pytaniami o Jolę, koszty reprywatyzacji i odbudowy miasta z ruin, zrób szablon, mural, graffiti, zorganizuj spotkanie lub patronat Joli Brzeskiej. Zrób coś dla jej sprawy, nie pozwól zapomnieć sądom o jej zabójstwie, razem powstrzymajmy (re)prywatyzację i stwórzmy lepsze miasto!” – przeczytać można w emocjonalnym apelu, który został opublikowany w internecie.

Jolanta Brzeska to prawdziwa ikona warszawskiego ruchu lokatorskiego. Jako pierwsza w tak heroiczny sposób zmagała się z reprywatyzacją. – Jola robiła to wszystko bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony władz publicznych – deklarują jej przyjaciele.

Brzeska wraz z mężem mieszkała w kamienicy przy ul. Nabielaka. Zrujnowany dom wespół z sąsiadami odbudował po wojnie jej ojciec. Kłopoty lokatorów kamienicy rozpoczęły się w 2006 roku, kiedy kamienicę za darmo od miasta przejęli Hubert Massalski i Marek Mossakowski. Od tego momentu nowi właściciele zaczęli robić wszystko, by pozbyć się dotychczasowych lokatorów. Wprowadzili więc karne opłaty w wysokości 2 tys. złotych miesięcznie. Za co? Zdaniem legitymujących się tytułami szlacheckimi panów lokatorzy dotychczas korzystali ze swoich mieszkań nielegalnie, bo bez umowy najmu.

Metoda okazała się skuteczna, ponieważ kolejni lokatorzy sukcesywnie opuszczali swoje mieszkania. Wszyscy oprócz rodziny Brzeskich. Szlachcice postanowili więc sięgnąć po kolejne metody dręczenia – zdecydowali się, wedle doniesień Tygodnika Przegląd, nie zwrócić nadpłaty za media wynoszącej około 1,2 tys złotych. Sprawa trafiła do sądu. W międzyczasie banda zbirów próbowała wedrzeć się do mieszkania pani Jolanty i jej rodziny wycinając drzwi szlifierką. Kiedy wezwano policję wyszło na jaw, że bez wiedzy Brzeskich do ich mieszkania wmeldował się Marek Mossakowski. W jaki sposób? Do dziś nie wiadomo. Zdaniem działaczy ruchu lokatorskiego bandyci ze szlifierką zostali wynajęci przez nowych właścicieli.

Kazimierz Brzeski, mąż Jolanty, bardzo przeżył nocne najście. Według relacji bliskich chudł z dnia na dzień i niknął w oczach. Dwa miesiące po ataku bandytów ze szlifierką pogotowie zabrało go do szpitala. Po tygodniu już nie żył. Jolanta Brzeska nie ustawała jednak w walce o swoje mieszkanie.

1 marca 2011 roku została z niego uprowadzona. W dzień kobiet 8. marca, odnaleziono jej szczątki. Została spalona żywcem. Jej mordercy nie zostali ujęci, a organy ścigania wydają się być bezradne.

"Trzy lata po zabójstwie Brzeskiej, biznesmeni mieniący się tytułami szlacheckimi nadal przejmują ze wsparciem władz tysiące warszawskich kamienic, zrujnowanych i odbudowanych społecznie po wojnie, a także setki szkół, parki i skwery. Tymczasem prokuratura przyznała, ze Jolę brutalnie zamordowano, porzucając pierwszą, absurdalną tezę o samobójstwie. Mimo to, tymczasowo umorzyła śledztwo >>z braku dowodów<<” – czytamy w oświadczeniu przyjaciół Jolanty Brzeskiej.

W sobotę 1 marca o godz. 13.00 ruch lokatorski organizuje spotkanie pod domem Jolanty Brzeskiej na Nabielaka 9.

 

Źródła: Tygodnik Przegląd, Polityka, jolabrzeska.wordpress.com

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...