Antyreklamowe strzały z armaty do wróbli

Paweł Krulikowski    2014-03-01 12:56:43

Pani Prezydent Gronkiewicz-Waltz wytacza ciężkie działa w walce z reklamami i nakazuje zdejmować bannery... dyrektorom szkół. W swojej całej determinacji zapomina jednak, że nośniki reklamowe na płotach i elewacjach budynków szkół i przedszkoli to ich dodatkowe źródło zarobku.

Ponad pół roku temu, w czerwcu, mieszkańcy demonstrowali przeciwko cięciom w stołecznej oświacie. Podpisywano listy protestacyjne, "szkoły to nie puszki, dzieci nie sardynki, nie dla cięć w warszawskiej edukacji” - wykrzykiwano na ulicach. Miesiąc wcześniej za oszczędności na wykształceniu najmłodszych panią prezydent krytykowała nawet radna PO Małgorzata Żuber-Zielicz. Potem nastąpiły czasy referendalne i Hanna Gronkiewicz-Waltz się zreflektowała. Dziś ponownie uderza po kieszeni szkoły i przedszkola, odbierając im całkiem realną możliwość podreperowania ich niewielkich budżetów.

Ale od początku. Nowy naczelnik wydziału estetyki publicznej Wojciech Wagner (intensywnie przechodzący obecnie służbę przygotowawczą) zapowiedział twardą i bezkompromisową walkę z reklamami. Swój blitzkrieg rozpoczął efektownie na celownik naprawdę dużych graczy. Doradził Pani Prezydent wydanie placówkom edukacyjnym zakazu wywieszania reklam komercyjnych na płotach i elewacjach, tłumacząc, że w ten sposób szkoły dadzą przykład innym właścicielom nieruchomości. - Walkę z reklamami musimy zacząć od siebie. - tłumaczył dodając, że szkoły dają młodym ludziom przykład, jak nie wolno zarządzać przestrzenią miejską. Przy okazji podkreślił, że przepisy nie dają mu jako naczelnikowi, zbyt wielu narzędzi do walki z reklamami, ale te które posiada na pewno wykorzysta. Na co? Np. na pozbawienie szkół dodatkowego, bardzo im potrzebnego dochodu.

Ręce opadają, prawda? Pan naczelnik de facto przyznaje, że z realnym problemem, wielkoformatowymi szmatami i roznegliżowanymi paniami na billboardach walczyć nie za bardzo ma jak. Ale trzeba dawać przykład i właśnie w tym celu szkoły i przedszkola nie powinny wieszać na płocie ogłoszeń o szkołach tańca czy klubie fitness dwie ulice dalej. Pieniądze dla tych szkół to nie wszystko (oj tak, Ratusz wie to najlepiej, tnąc wydatki na oświatę), ale przecież liczy się postawa.

Jest jednak i pozytywny aspekt. Naczelnik Wagner i Ratusz mają swoją tajną broń. Jaką? Będą prosić i grozić w oficjalnie wysyłanych pismach do firm zarządzających reklamami zewnętrznymi. Argumenty są nie do zdarcia – ludzie mają dość reklam, mają dość kakofonii i trzeba przestać je wieszać. Świetny plan. Mam nadzieję, że idąc tym tropem, w ramach wielkiej naprawy świata, agencje reklamowe, pod wpływem urzędniczych listów, zrezygnują nie tylko z billboardów, ale również z reklamy w telewizji, czyniąc nasze życie (a zwłaszcza filmy w stacjach komercyjnych o godzinie 20:00) niemalże doskonałym.

W swoich zapowiedziach wojny totalnej z reklamami naczelnik Wagner używa często sformułowania, że firmy reklamowe powinny się wstydzić. Aby świecić przykładem, doradza więc Pani Prezydent uderzenie w niezbyt bogate przecież szkoły. Tymczasem w Warszawie wisi około 22 tysięcy nośników reklamowych. Odpowiedzcie sobie, Szanowni Czytelnicy, ile z nich „zdobi” prywatne budynki, na które Ratusz nie ma żadnego wpływu, a ile z nich właśnie zostanie zdjęte ze ścian i płotów szkół i przedszkoli, uszczuplając i tak skromne ich dochody. Szumne zapowiedzi, wielka walka i niestety, jak zwykle – góra urodziła mysz.

Patrz także:

Wagner: Reklamy mają zniknąć ze szkół

Wojciech Wagner: Stępiłem swój entuzjazm

Ludzie mają dość tandety

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...